O Gazdinke

Zuzana Masaryková, 28r.

Ako vznikol projekt U gazdinky.sk ?

Všetko sa začalo niekoľko rokov dozadu, kedy sa u mňa prakticky z mesiaca na mesiac objavila intolerancia na lepok a laktózu spolu s veľmi silnou alergiou na sóju.

Každý kto sa aspoň málo zaujíma o zloženie jednotlivých potravinových produktov a ich výrobu vie, že aspoň jedna z týchto zložiek sa nachádza vo väčšine potravín. Žijeme v dobe kedy je naozaj ťažké kúpiť zdravé potraviny aj pre človeka ktorý netrpí žiadnymi alergiami. Nie je žiadnym tajomstvom že produkty ako sója, či kukurica sa nachádzajú aj v takých výrobkoch ako je čokoláda, vegeta, cola, korenie a dokonca aj v bezlepkových zmesiach múk. A aby nebolo málo, tak pre istotu sa aj zvieratá dokrmujú sójou a kukuricou, takže pre mňa je mäso z veľkochovu nepoužiteľné. „A čo potom budem jesť ja?“ prebehla mi hlavou jedna z prvých myšlienok po tom ako som sa dozvedela svoju diagnózu. Od toho okamihu sa môj život začal pomaly, ale isto meniť, no na počudovanie k lepšiemu. Na prvý pohľad krutá diagnóza ma priviedla ku zdravému a aj chutnému spôsobu stravovania a ku láske k vareniu.

Po ťažkých začiatkoch a veľa nepodarených pokusoch vyrobiť nejaký produkt bez týchto alergénov sa dostavili prvé úspechy. Konečne po dlhej dobe som si mohla dať chlebík upečený z poctivej bezlepkovej múky, nie zo žiadnych zmesiek. Po dlhej dobe som si mohla dať domáci syr, mlieko, ci maslo zbavené laktózy. Postupne som sa naučila vyhľadávať zdravé potraviny a aj mäso z malých rodinných fariem, kde sú zvieratká chované vo voľných výbehoch a nie sú ničím dokrmované. Vtedy začala moja láska k vareniu a taktiež vznikla myšlienka že by som sa mala o moje skúsenosti, úspechy aj neúspechy podeliť z ostatnými. Jeden z hlavných dôvodov bol aj to že momentálne je na Slovensku nedostatok informácií a receptov pre alergikov, takisto ako aj nedostatok produktov v porovnaní so zahraničím.

Tak Vám s radosťou predstavujem stránku U gazdinky.sk

Hlavná myšlienka tohto projektu spočíva v zdieľaní a šírení informácií, ktorých je na Slovensku naozaj málo. Preto okrem mojich príspevkov budete mať možnosť zdieľať svoje poznatky a recepty medzi sebou na fóre a takisto môžete posielať tipy aj mne. V prípade veľkého záujmu a návštevnosti stránky nevylučujem aj spustenie E-shopu, kde si budete môcť zakúpiť všetky produkty, ktoré nie sú na Slovensku dostupné a po ktorých som veľmi dlho pátrala v zahraničí.

Pevne verím, že moja stránka bude pre mnohých inšpiráciou a takisto dúfam že Vaše tipy budú veľkou inšpiráciou pre mňa.

S pozdravom Vaša Gazdinka