Ako vybrať pohovku do malej obývačky? Maximálny komfort aj v malom priestore

Pohovka je právom označovaná za ústredný bod obývacej izby. Používa sa ako na relaxáciu, tak i zábavu, napríklad pri sledovaní televízie či stretnutiach s priateľmi. Ak však bojujete s priestorovými obmedzeniami, môže byť náročné nájsť model, ktorý bude poskytovať dostatok miesta na sedenie a zároveň nebude miestnosť zahlcovať. Aké typy sedacích súprav sú vhodné do malých priestorov?

Sedacia súprava do L

Rohová sedačka predstavuje efektívny spôsob využitia priestoru, obzvlášť v malých obývačkách, kde je každý centimeter naviac vítaný. Sú priestorovo úsporné, jednoducho ich zasuniete do rohu ku stene, no zároveň ponúkajú dostatok miest na sedenie. Pridaním niekoľkých vankúšov vytvoríte dobre využiteľný, ale aj útulný kút pre chvíle oddychu i zábavy. Pozor, s dekoráciami, teda vankúšmi a prehozmi, to nepreháňajte.

Ak žijete len s partnerom (prípadne s menšími deťmi) a neočakávate časté návštevy, postačí vám aj dvoj alebo trojmiestna sedačka.

Modulárne pohovky

Modulárne pohovky sú flexibilné – umožňujú ľubovoľné kombinácie a spájanie podľa potrieb či priestorových možností. Môžu byť umiestnené do rohov obývačky alebo rozložené tak, aby vyplnili aj neobvyklé priestory, ktoré by inak zostali nevyužité. Sú teda ideálnym riešením do malých interiérov.

Pohovka s nízkym operadlom

Tento elegantný dizajn pôsobí nielen moderne, je aj praktický. Pohovky s nízkym operadlom môžu vizuálne zväčšiť priestor – medzi nábytkom a stropom vzniká otvorenejší priestor. Pôsobia vzdušnejšie a ľahšie ako sedačky s robustným chrbtovým operadlom a bočnými opierkami.

Pohovky s nožičkami

Ilúziu založenú na podobnom princípe vytvárajú aj sedacie súpravy na nožičkách. Ponúkajú moderný vzhľad a vizuálne priestor zväčšujú, no nevýhodou môže byť chýbajúci úložný priestor, ktorý je ešte viac cenený v malých domácnostiach.

Zdroj foto: vlastné / XXXLutz.sk

Multifunkčné sedačky

Kto povedal, že komfort a funkčnosť nepatria k sebe? Kvalitná sedacia súprava vo vašej obývačke môže byť viac ako len miesto na sedenie. V malom priestore si musíte poradiť nielen s nedostatkom podlahovej plochy, ktorú je potrebné využívať naozaj uvážlivo, ale aj s nedostatkom úložného priestoru. Zabite dve muchy jednou ranou pomocou sedačky s integrovaným úložným priestorom. Môžete tu skladovať veci, ktoré práve nepotrebujete, napríklad deky alebo sezónne oblečenie, ktoré teraz nenosíte.

Ďalšou dobrou voľbou je rozkladacia pohovka, ktorá môže slúžiť aj na občasné prespanie. Vzhľadom na vaše priestorové možnosti si môžete zvoliť model, ktorý je možné vysunúť dopredu, sklopiť dozadu alebo vytiahnuť sedák. Zohľadnite aj nábytok v okolí sedačky, napr. vašu obývaciu stenu alebo TV stolík, aby nič nebránilo jej rozloženiu. Ak v obývačke nezostane miesto na konferenčný stolík, možno oceníte sedačku s vyklápacím stolíkom v operadle.

Aj výber farby robí rozdiel

Pri kúpe sedačky do malého priestoru hrá aj výber farby dôležitú úlohu. Môže ovplyvniť nielen atmosféru v miestnosti, ale aj to, ako vnímate jej veľkosť. Neutrálne farby a svetlejšie odtiene, napríklad béžová alebo svetlosivá, pomôžu priestor opticky zväčšiť a rozjasniť. Ak chcete do obývačky pridať trochu farby, môžete zvoliť sedačku v akcentnej tmavšej farbe, napríklad v smaragdovo zelenej. Nezabudnite k nej však pridať dekoratívne osvetlenie, napr. stojace alebo nástenné lampy, ktoré tmavý kút presvetlia.

Ohodnotiť článok

Najnovšie články

Podobné články