Káva a draslík: Je škodlivá alebo nie? Máme odpoveď

Káva je neoddeliteľnou súčasťou života obrovského množstva ľudí, ktorí ju pijú denne. Keď ľudia zistia, že majú ochorenie obličiek a musia zmeniť svoj stravovací režim, jedna z prvých otázok, ktorú si kladú, je: „Musím sa vzdať kávy?“

Odpoveď znie: „Nie.“ Káva nie je zlá pre milovníkov kávy s ochorením obličiek, ale tu je niekoľko vecí, na ktoré by ste mali myslieť.

Množstvo kávy, ktoré pijete

Prvá vec, ktorú treba zvážiť, je nutričný obsah kávy. Šálka čiernej kávy obsahuje 116 mg draslíka. To sa považuje za potravinu s nízkym obsahom draslíka. Avšak mnoho ľudí pije viac ako jednu šálku kávy denne.

Tri až štyri šálky kávy denne sa považujú za vysoký príjem draslíka a môžu zvýšiť vašu hladinu draslíka. Pridávanie smotany alebo mlieka môže ešte viac zvýšiť obsah draslíka v káve.

Pitie menej ako troch šálok kávy denne sa všeobecne považuje za bezpečné.

Čierna káva obsahuje minimálne množstvo fosforu, sodíka, kalórií, sacharidov a bielkovín, a teda nie sú nutrične významné.

Váš krvný tlak

Kofeín spôsobuje krátkodobé, ale náhle zvýšenie krvného tlaku. Výskumy nepreukázali, že pitie 3-4 šálok kávy denne zvyšuje riziko ochorenia obličiek alebo zrýchľuje pokles funkcie obličiek. Avšak, mierna konzumácia kávy je dobrý nápad.

Tí, ktorí majú problémy s kontrolou krvného tlaku, by mali piť menej ako tri šálky denne.

Prísady

To, čo sa pridáva do kávy, môže byť často väčším problémom ako samotná káva. Napríklad, šálka café latte, pripravená bez ochuteného sirupu, obsahuje 183 mg fosforu a ohromujúcich 328 mg draslíka.

Smotana môžu byť tiež problémom.

Výrobcovia pridávajú chemické fosfáty do smotán na kávu. Tieto chemické fosfáty sú ľahko vstrebateľné telom a mali by byť obmedzené pre každého s ochorením obličiek.

Príjem tekutín

Káva sa počíta ako tekutina. Ak máte obmedzený príjem tekutín, mali by ste zahrnúť pitie kávy do svojho denného príjmu.

Na záver, káva je prijateľný nápoj pre ľudí s ochorením obličiek. Ak sa konzumuje s mierou, predstavuje len malé riziko pre tých, ktorí majú ochorenie obličiek.

Prísady do kávy, ako mlieko a mnohé smotany, zvyšujú obsah draslíka a fosforu v káve. Jedinci, ktorí majú otázky ohľadom svojho príjmu kávy, by mali hovoriť s registrovaným dietológom alebo lekárom o tom, koľko kávy je pre nich vhodné.

Ako káva vyčerpáva organizmus

Vyčerpáva nadobličkové žľazy

Kofeín stimuluje centrálny nervový systém, čo sa prejavuje tým, že naše adrenalínové žľazy vylúčia adrenalín. Adrenalín je hormón, na ktorom je telo závislé v prípade nebezpečenstva alebo stresu.

Spôsobuje zrýchlený tep, dýchanie a zvýšený tlak.

Nadmerná konzumácia stimulantov, ako je napr. káva, vedie k vyčerpanosti adrenalínových žliaz.

A ak sa vaša citlivosť na kávu zrazu neprejavuje a bez problémov zaspíte po 3 silných espressách, hádajte prečo?

Vaše adrenalínové žľazy sa vzdali a vaše telo sa stalo menej odolné voči stresu.

Tým sa stáva náchylnejšie na civilizačné ochorenia. Adrenalínové žľazy sú podľa tradičnej čínskej medicíny považované za centrum našej zdedenej vitálnej energie, a preto musia byť optimálne vyživované, a nie oslabované.

Spôsobuje výrazné výkyvy hladiny cukru v krvi

Kofeín núti pečeň vylúčiť glykogén do krvného obehu, čím sa výrazne zvýši hladina cukru v krvi, na čo pankreas vylúči inzulín.

V priebehu najbližšej hodiny až dvoch dôjde však k prudkému poklesu hladiny cukru v krvi, a teda pocitu únavy. Vtedy si začnete myslieť, že prišiel čas na ďalšiu kávičku a cyklus sa začne odznova. Takto sa dostávate do kolotoča kolísania prívalu energie a únavy.

Ochudobňuje telo o základné minerály

Káva blokuje vstrebávanie niektorých živín a zároveň zvyšuje vyplavovanie minerálov, ako napr. vápnika, horčíka, draslíka, železa a iných prvkov nevyhnutných pre zdravie.

Napríklad, čo sa týka vápnika, niektoré štúdie ukázali, že ženy aj muži, ktorí pijú pravidelne kávu, majú zvýšené riziko osteoporózy oproti tým, ktorí kávu nepijú vôbec.

Ako nás vie káva posilniť

Káva má aj pozitívne účinky. Svojou prirodzenou horkosťou podporuje funkciu srdca. V momente, ak do kávy pridáte cukor či mlieko, káva stráca svoju horkosť a jej pozitívny účinok na srdce sa vytráca. Práve naopak, telo začne káva v tejto kombinácií výrazne zaťažovať.

káva a draslík

Okrem toho má káva pozitívne účinky aj na koncentráciu, ale iba ak:

  • je kvalitná a bez chemikálií (konzervantov, éčiek)
  • pijeme ju s rozumom – maximálne 3 kávy denne
  • pijeme ju pol hodinu pred alebo dve hodiny po jedle, aby neovplyvnila vstrebávanie živín

Pri ktorých príznakoch je dôležité kávu z jedálnička vylúčiť

  • pocity úzkosti, nervozita, podráždenosť
  • tráviace problémy – pálenie záhy, hnačka, syndróm dráždivého čreva, ulcerózna kolitída atď.
  • chronický únavový syndróm
  • cukrovka, hypoglykémia
  • srdcovo-cievne ochorenia, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol
  • migréna
  • zápal močového mechúra
  • osteoporóza
  • problémy s obličkami a žlčníkom

Káva je pre mnohých z nás každodenným rituálom, no je dôležité si uvedomiť jej dopady na naše zdravie. Hoci má svoje pozitívne účinky, nadmerná konzumácia môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Je dôležité si udržiavať balans a piť kávu s rozumom, aby sme sa vyhli jej negatívnym účinkom na náš organizmus.

4.9/5 - (15 votes)

Najnovšie články

Podobné články