Šitie bolo vždy doménou staršej generácie a šijacie stroje boli povinnou výbavou domácností našich babičiek…
Trendy sa však zmenili a príťažlivosť ručných prác najnovšie objavujú aj mladí. Vzrušenie z výberu strihu, hľadania nádhernej látky a nakoniec pocit, ako vzdušné šaty alebo farebná taška, vznikajú pod vlastnými rukami, sú skvelé. A navyše, výsledkom je jedinečný kúsok – pretože kreativite sa pri šití medze nekladú.
Ak sa však chcete vydať do znovuobjaveného sveta originality a sebavyjadrenia, nevyhnutne potrebujete jednu súčasť vybavenia: šijací stroj. Ktorý je však ten pravý?
Obsah článku
- Najlepšie šijacie stroje
- Vyberáme šijací stroj
- Mechanické alebo elektronické?
- SINGER Simple 3210
- SILVERCREST® Elektronický šijací stroj
- Veritas 1337 Emily
- SILVERCREST® Šijací stroj SNM 33 C1
- Špeciálne šijacie stroje: overlock, coverlock a ďalšie
- Typické funkcie šijacieho stroja – nevyhnutné, alebo dobre mať?
- SINGER Elektronický šijací stroj C 620 L
- Cena šijacích strojov
- Odporúčanie na záver
Najlepšie šijacie stroje
Vyberáme šijací stroj
Bolo by ideálne, keby existoval jeden stroj, ktorý by sme mohli odporučiť všetkým, ale realita je taká, že váš vysnívaný stroj sa pravdepodobne bude líšiť od stroja vašej kamarátky.
Aby sme vám však pomohli nájsť šijací stroj vašich snov, náš sprievodca podrobne popíše rôzne typy strojov, modely a funkcie, ktoré vyhovujú určitým druhom šitia, čo je zárukou, že sa rozhodnete pre ten najlepší stroj prispôsobený vašim špecifickým potrebám.
Predtým, ako si predstavíme rôzne typy dostupných strojov, zamyslite sa nad tým, čo chcete šiť. Potrebujete základný model pre rýchle a jednoduché úpravy, quiltovací stroj nabitý funkciami, profesionálny overlocker? Čokoľvek radi šijete, myslite na to pri rozhodovaní: a výber vášho stroja bude hračkou!
Mechanické alebo elektronické?
Mechanické šijacie stroje pre domácnosť majú dlhoročnú tradíciu, no novšie, elektronické stroje, sú na vzostupe už niekoľko rokov a sú čoraz obľúbenejšie. Hlavným rozdielom medzi týmito dvoma typmi strojov je spôsob ich ovládania a rozmanitosť stehov.
Modely s voľným ramenom sú dnes štandardom pre oba typy. To znamená, že stroje sú konštruované tak, že aj priliehavé kúsky, ako sú rukávy alebo sáry nohavíc, sa dajú obšiť.
Mechanické šijacie stroje
Mechanické šijacie stroje sa spúšťajú elektrickým nožným pedálom, pomocou ktorého sa reguluje rýchlosť. Pre plynulé ovládanie tempa je dôležitá kvalita pedálu, pretože príliš malý a príliš ľahký pedál sa vždy posunie, čo môže byť otravné.
Tradičné mechanické šijacie stroje charakterizuje to, že funkcie ako napätie nite, dĺžka stehu a šírka stehu sa nastavujú ručne pomocou páky alebo kolieska. V závislosti od typu tkaniny to môže byť pre neskúsených výzva.
SINGER Simple 3210
- 10 šijacích programov
- 7 základných a 2 dekoratívne druhy stehov
- voľné rameno
- automatické obšívanie dierok
- zdvih patky umožňuje aj prácu s objemnými látkami
- automatická regulácia tlaku patky
- možnosť šiť dvojitou ihlou
- spätný chod
Mechanické šijacie stroje dokážu šiť širokú škálu textílií, vrátane elastických, ako je džersej, tenkých ako šifón a hrubších, ako je vlna. S 10 až 35 rôznymi typmi stehov máte všetko, čo potrebujete na ušitie aj väčších projektov, či už sú to saká alebo šaty.
Okrem základných stehov, ako sú rovné, cik-cak, overlock a gombíkové, existujú aj ozdobné stehy na dekoráciu. V porovnaní s elektronickými modelmi je však výber stehu ešte stále prehľadný.
Sústredenie sa na to najnutnejšie v prípade mechanických strojov nie je vôbec na škodu. Koniec koncov, hobby krajčír si zvyčajne vystačí s 10 až 15 stehmi. A mechanické šijacie stroje sú zvyčajne podstatne lacnejšie ako elektronické.
Elektronické šijacie stroje
Elektronické šijacie stroje sú vybavené mnohými extra funkciami, ktoré uľahčujú šitie. Dodatočný komfort a rozšírené možnosti sú vysvetlením rastúcej popularity. Tieto šijacie stroje však ponúkajú aj množstvo fancy „plusov“, ktoré často ani nepotrebujete.
SILVERCREST® Elektronický šijací stroj
- 100 prednastavených programov
- dĺžka a šírka stehu sa dá nastaviť tlačidlom
- 1-stupňová automatika obšívania gombíkových dierok
- manuálny regulátor rýchlosti
- dekoratívne stehy
- zapúšťací dopravník
- LCD displej a tlmené LED svetlo
- tlačidlo Štart/Stop a Späť
- bohaté príslušenstvo
Sú skvelým pomocníkom, najmä pre neskúsených krajčírov.
„Automaticky“ je to čarovné slovko, pretože vstavaný počítač sám vykoná rôzne nastavenia šitia
Jednoducho zadajte požadovaný steh s príslušným číslom na displeji, alebo stlačením tlačidla.
Stroj automaticky nastaví vhodnú dĺžku a šírku stehu a napätie hornej nite. Je dôležité, aby sa napätie nite dalo zmeniť aj manuálne, pretože predvolené nastavenie nie je vždy optimálne.
Tieto moderné stroje majú zvyčajne 100 až 400 variácií stehov. Na každodenné šitie je to samozrejme príliš veľa. Na druhej strane, takáto široká škála možností vám dáva možnosť skúšať nové veci a rozvíjať sa, keď máte chuť.
Spomedzi početných ozdobných stehov sú najrozšírenejšie srdiečka a kvety, na detskom oblečení zase vyzerajú dobre napríklad zvieratká, alebo autá.
Gombíkové dierky sú vždy veľkou témou: spraviť ich pomocou mechanických strojov je celkom umenie. Pri elektronických modeloch to za vás urobí plnoautomatický systém, ktorý jedným ťahom vytvorí krásne, rovnomerné gombíkové dierky.
Zvláštnosťou elektrických šijacích strojov je šitie bez nožného pedálu. Štart prebehne stlačením tlačidla a rýchlosť sa reguluje ručne. Takéto šitie však vyžaduje cvik a nie je pre každého. Avšak žiadny problém: našťastie môžete používať aj nožný pedál.
Veritas 1337 Emily
- 80 druhov stehov a 80 programov
- automatický navliekač
- automatická gombíková dierka
- overlock
- odstrihnutie nite pomocou tlačidla
- šitie dvojitou ihlou
- zabudované osvetlenie
- voľné rameno
- možnosť navinutia cievky
Mechanické vs. elektronické šijacie stroje
Typ stroja, ktorý si vyberiete, závisí od vašich preferencií. Pre každého, kto má vyššie nároky na výsledky práce s prepracovanými dekoráciami, je digitálny stroj určite perfektná vec.
Ale moderná technológia môže byť to pravé aj pre neskúsených hobby krajčírov. Pretože ak sa na obsluhu intenzívne sústredíte, môžete v konečnom dôsledku profitovať z jednoduchšej manipulácie.
Tradičné mechanické stroje majú na druhej strane výhodu, pokiaľ ide o cenu. Nie sú však len lacnejšie, ale aj jednoduchšie z hľadiska funkčnosti, v porovnaní s ich zložitými digitálnymi bratmi. Zvyknúť si na prácu s nimi preto netrvá tak dlho.
Tiež dôležité: Mechanické stroje sú známe tým, že sú robustnejšie a majú dlhú životnosť. Len si spomeňte na staršie šijacie stroje Singer, Veritas alebo Janome… A ak sa niečo pokazí, viete ich dokonca opraviť sami.
Elektronické šijacie stroje sú považované za náchylnejšie na zlyhanie kvôli technológii
Ak sa objavia problémy, nezostáva vám nič iné, len vyhľadať odbornú pomoc. Najlepšie je vopred sa opýtať v servise výrobcu, ako sa to bude riešiť v prípade núdze a aké budú náklady.
SILVERCREST® Šijací stroj SNM 33 C1
- 33 druhov stehov
- vhodný aj na hrubé textílie
- 4-stupňová automatika obšívania gombíkových dierok
- nastaviteľná dĺžka stehu
- automatické navliekanie nite, napnutie nite a navinutie s bezpečnostným vypnutím
- tlmené LED svetlo
- bohaté príslušenstvo
Špeciálne šijacie stroje: overlock, coverlock a ďalšie
- Overlockové šijacie stroje robia tri veci v jednej operácii: zošívajú látku, overlockujú ju a začisťujú, čo pôsobí veľmi profesionálne. S overlockom však môžete pracovať len na okraji látky, nie v strede. Overlock teda nie je náhradou za bežný šijací stroj, ale ako druhý stroj je to skvelá vec.
- Coverlock funguje podobným spôsobom. S ním ale môžete šiť nielen na okraji látky, ale aj v strede. Coverlocky šijú spodom, krycím prádlovým, alebo retiazkovým stehom.
- A potom sú tu šijacie stroje pre profesionálny sektor: používajú sa napríklad v textilnom priemysle, pri spracovaní kože a výrobe obuvi. Sú robustnejšie ako domáce šijacie stroje, vybavené silnejším motorom a dokážu napríklad rýchlejšie zrýchľovať a brzdiť – samozrejme, vďaka komplexnej technológii majú aj svoju cenu. Výkonné priemyselné šijacie stroje môžu stáť niekoľko tisíc eur.
Typické funkcie šijacieho stroja – nevyhnutné, alebo dobre mať?
- displej – pomôže nastaviť typy stehov, dĺžku stehu a šírku stehu. Nie je nevyhnutne potrebný na obsluhu zariadenia, ale je to praktické najmä pre začiatočníkov.
- automatická gombíková dierka – väčšina šijacích strojov umožňuje šiť gombíkové dierky, ale robiť to ručne je únavné a vyžaduje si veľa krokov. Automatický systém gombíkových dierok to robí rýchlo a presne stlačením tlačidla.
- horné podávanie látky – automatický posuvný mechanizmus posúva látku pri šití príslušným smerom. Normálne je koľajnica dole. Ak zošívate dva kusy látky, vrchný sa môže posunúť, čo bude mať za následok nepresný výsledok. Prídavný vrchný posúvač látky zaistí rovnomerný pohyb. Pri kvalitných šijacích strojoch sa však nič neposunie aj bez duálneho transportu.
- pomôcka na navliekanie – väčšina šijacích strojov ponúka nejakú formu pomôcky na navliekanie, ale na lacných modeloch má tendenciu sa rýchlo ohýbať. V niektorých prípadoch dokonca úplne chýba, takže navliekanie je problematické a časovo náročné. Kvalitné zariadenia na druhej strane ponúkajú automatický systém navliekania.
- pomalé šitie – šijací stroj pracuje pri zošívaní rýchlo, približne 700 až 1000 stehov za minútu. Ak však chcete pracovať precízne, napríklad pri dekoračných prácach, alebo ak nemáte skúsenosti a chcete dodržiavať pracovné kroky, dobrý regulátor otáčok je výhodou. Ak ho patrične nastavíte, viete šiť pomaly a mať väčšiu kontrolu.
- príslušenstvo – v mnohých prípadoch vám dodávané príslušenstvo umožní uviesť šijací stroj ihneď do prevádzky. Patria sem šijacie pätky, rôzne ihly, náhradné cievky a trhačky. Zvyčajne je súčasťou aj širší rozťahovací stôl. Akékoľvek príslušenstvo, ktoré chýba, bude potrebné dokúpiť neskôr.
Náš tip, ak váš stroj nemá automatickú pomôcku na navliekanie a pri navliekaní strácate trpezlivosť, alebo len jednoducho nevidíte: Najprv odstrihnite niť diagonálne. Ak to nepomôže, malé streknutie laku na vlasy stuží koniec priadze a niť ľahko prejde očkom ihly.
SINGER Elektronický šijací stroj C 620 L
- 200 typov stehov vrátane abecedy
- nastavenie rýchlosti šitia
- funkcia Start&Stop
- nastaviteľná dĺžka a šírka stehu
- programovateľný horný a dolný steh
Cena šijacích strojov
Cenové rozdiely medzi šijacími strojmi sú obrovské. Napríklad Lidl šijacie stroje nájdete už výrazne pod 100 eur. Ich šijací výkon je zvyčajne naozaj solídny.
V cenovej relácii do 200 € zoženiete dobré aj menej dobré šijacie stroje. Sú určite dostatočné pre začiatočníkov a väčšinu krajčírskych projektov.
Šijacie stroje vysokej kvality a jednoduchého ovládania sa bežne pohybujú v cenovej relácii od 400 do 600 eur. Hoci dobrú kvalitu ponúkajú aj lacnejšie modely.
Na hornom konci rebríčka sú luxusné modely za 900 eur a viac. Ponúkajú toho veľa, no vysoká cena sa nie vždy zdá byť opodstatnená.
Odporúčanie na záver
Skôr ako začnete šiť, mali by ste sa so šijacím strojom najprv zoznámiť. Nie vždy ide všetko hladko, najmä na začiatku: priadza sa trhá, látka sa vlní, stroj látku „žerie“ a, a, a… Pri odstraňovaní porúch sa vždy oplatí pozrieť si návod na obsluhu. Najlepšie je preštudovať ho od začiatku do konca a mať ho vždy po ruke.
Veľkým pomocníkom je samozrejme video, ktoré získate pomocou QR kódu na domovskej stránke výrobcu. Nie každý výrobca ale niečo takéto ponúka. Niekedy si vystačíte s – viac či menej dobrými – návodmi na internete. Vizualizácia je užitočná najmä pri elektronických šijacích strojoch.
Nestačí však mať len skvelý stroj: všetko, čo je súčasťou pracovného procesu, musí byť v súlade: šijací stroj, látky a galantéria by mali byť navzájom zladené. Preto je lepšie nešetriť na nesprávnom konci: používajte ihly, ktoré sú vhodné pre danú látku a majú správnu veľkosť. Ak neviete akú, spýtajte sa pri kúpe látky v špecializovanej predajni. A použite kvalitnú priadzu, ktorá nie je ani príliš tenká, ani príliš hrubá.
Zdroje informácií: