Premýšľate nad plechovou strechou? Tu sú jej hlavné výhody

Plechová strešná krytiny prináša veľmi odolné riešenie s pomerne dlhou životnosťou, ktoré naviac využíva širokú ponuku farebného prevedenia. Jeho hlavnou výhodou je nízka hmotnosť umožňujúca jej využitie pri rekonštrukciách bez nutnosti zvyšovania únosnosti krovu pôvodného návrhu.

Výber vhodnej strešnej krytiny býva u mnohých projektov kritický, pretože sa jej vlastnosti i cena výrazne premietajú do celkového postupu a prevedenia stavby. V dnešnej dobe sa do popredia dostáva predovšetkým plechový variant strechy, ktorý je možné realizovať hneď v niekoľkých prevedeniach, a to najmä s ohľadom na to, pre aký typ konštrukcie a tvar krovu sú určené. Štandardne sa potom rozlišujú dielce menšie (škridlice) a dielce plošné.

Aké druhy plechových strešných dielcov sú aktuálne v bežnej ponuke

Pojmom plechová strecha je štandardne označovaná strecha s plechovou krytinou (ktorá môže byť samozrejme doplnená ďalšími kovovými konštrukčnými prvkami). Plechovú krytinu je možné aplikovať na šikmú i plochú strechu, pričom na šikmý krov sa najčastejšie využívajú menšie škridlice, či u komerčných a priemyselných budov veľké plošné dielce. U nižších sklonov sa využíva primárne falcovaný alebo trapézový plech, čiže dielce s väčšou plochou a náročnejšou manipuláciou.

Výhody plechových striech

Medzi hlavné výhody plechového riešenia krytiny patrí predovšetkým jej hmotnosť. Na rozdiel od klasických materiálov sa plechové dielce vyznačujú nízkou hmotnosťou, čo výrazne zjednodušuje jej dopravu na strechu a montáž. Plošné plechové strešné prvky môžu byť vybavené špeciálnym technickým riešením pre správne uchytenie a zafixovanie. Vedľa rýchlosti montáže ovplyvňuje nízka hmotnosť krytiny u variabilitu jej použitie jednak s ohľadom na tvar, jednak na nosnosť krovu, veľmi vhodným riešením je tak pri rekonštrukciách starších objektov (najmä tých s pôvodnou eternitovou strechou).. Druhým významným faktorom pri rozhodovaní pre plechovú strechu je predovšetkým relatívne nízka cena pri dobrej odolnosti a dlhej životnosti s nenáročnou údržbou (pri vhodnej povrchovej úprave). Pre plechovú strechu sa však ľudia rozhodujú i kvôli veľkému množstvu odtieňov a dizajnovému prevedeniu.

Plechové konštrukcie, s ktorými je možné strechu zosúladiť

Práve posledná uvedená výhoda, čiže farebná a dizajnová variabilita, sa využíva na komplexné zjednotenie stavby z estetického hľadiska. Rovnaký farebný odtieň je tak možné použiť na fasádne dielce, vonkajšie parapety a iné klampiarske prvky, ale tiež napríklad na plotové lamely. Ak napríklad plánujete vstup na pozemok a čelný plot riešiť z rovnakého materiálu ako strechu, je vhodné zopakovať u výplne minimálne aspoň rovnakú farbu plechu. Výplň plotovej konštrukcie (ak teda nezvolíte klasické pletivo) sa štandardne realizuje v dvoch hlavných riešeniach – s vertikálnymi alebo horizontálnymi prvkami. Komplexne tak ide o plotové systémy so špecifickým prevedením. Plechy na plot mávajú síce trochu iné vlastnosti, ich vzhľad však môže byť rovnaký.

5/5 - (1 vote)

Najnovšie články

Podobné články