Skrine s posuvnými dverami – komfort a úspora miesta

Pri hľadaní ideálnych riešení na uloženie oblečenia a doplnkov v byte narazíme na posuvné skrine. Výrobcovia tohto nábytku sľubujú pohodlné používanie a úsporu miesta. Sú však skrine s posuvnými dverami také ideálne? V tomto sprievodcovi sa pokúsime zistiť silné a slabé stránky posuvných šatníkových skríň do domácnosti.

Ušetrí posuvná skriňa miesto? 

Posuvné skrine sú pohodlným riešením na ukladanie oblečenia a iných predmetov v spálni. Jednou z najväčších výhod posuvných skríň, ktorú uvádzajú výrobcovia, je úspora miesta. Posuvné skrine nevyžadujú na otváranie ďalší priestor, čo je výhodné v menších spálňach a úzkych chodbách, kde je dôležitý každý meter alebo dokonca štvorcový centimeter. Tradičné dvojdverové šatníkové skrine sa otvárajú do strany a na prístup k nim je potrebný ďalší priestor. To môže byť problematické najmä v stiesnených miestnostiach. Musíme priznať, že výrobcovia majú pravdu: Skrine s posuvnými dverami nepotrebujú toľko priestoru ako tradičné šatníkové skrine, ktoré sa otvárajú do strany.

Jednoduchý tvar sa hodí k minimalizmu moderných interiérov

Za zmienku stojí ešte jedna „plusová“ vlastnosť tohto riešenia. Posuvná skriňa sa hodí do moderných interiérov. Estetika tohto kusu nábytku dobre zapadá do škandinávskeho, minimalistického a industriálneho štýlu, ktoré sú v domácnostiach veľmi obľúbené. Jednoduchý tvar, minimum ozdôb a absencia vyčnievajúcich úchytiek sú nespornými výhodami. Šatníkovú skriňu je možné ľahko adaptovať v predsieni, čím získa funkciu šatníka a tiež v spálni. V malých spálňach často vzniká dilema: máte obmedziť veľkosť postele v spálni len preto, aby sa dvere šatníka dali otvoriť dokorán? Šatníková skriňa s posuvnými dverami môže byť umiestnená v blízkosti postele, čím nás zbavuje tejto dilemy.

Zhrňme si výhody skrine s posuvnými dverami: 

  • Úspora miesta – posuvné skrine nepotrebujú na otváranie ďalší priestor, čo je výhodné v menších spálňach, kde sa počíta každý kúsok miesta;
  • Zrkadlové dvere – skrine so zrkadlom opticky zväčšujú priestor, vytvárajú ilúziu hĺbky a presvetľujú interiér. V predsieni je to nepochybne výhoda, zatiaľ čo v spálni stojí za to zvážiť výhody a nevýhody veľkého zrkadla;
  • Jednoduchý tvar a minimalistické prevedenie – nábytok sa rýchlo prispôsobí štýlu a charakteru miestnosti vďaka svojmu neutrálnemu vzhľadu a absencii vystupujúcich prvkov;
  • Praktické riešenia vo vnútri šatníka – obchody s domácim nábytkom ponúkajú množstvo modelov šatníkov s rôznou hĺbkou, počtom dverí a usporiadaním interiéru, vďaka čomu si môžete nájsť kus nábytku, ktorý bude dokonale prispôsobený vašim potrebám.

Obľúbené skrine s posuvnými dverami – prehľad modelov 

Klasická skriňa s posuvnými dverami je dvojdverová, s oceľovým kovaním. Ide o najobľúbenejší typ tvarovo jednoduchých šatníkových skríň, ktoré sú funkčné do predsiení a spální. Vďaka usporiadaniu políc a vešiakov sa osvedčia pri ukladaní búnd, kabátov, košieľ, svetrov a spodnej bielizne, ako aj rôznych textílií, posteľnej bielizne a uterákov. Druhou kategóriou sú posuvné skrine so zrkadlom. Okrem úložného priestoru dopĺňajú zariadenie miestnosti veľkými zrkadlami na prezeranie v plnej veľkosti a opticky zväčšujú priestor v miestnosti. K dispozícii sú aj skrine s panelmi, ktoré tvoria výplň dverí. Typ materiálu si môžete vybrať podľa existujúceho usporiadania v byte, farby podlahy alebo povrchovej úpravy stien. Nakoniec sú tu posuvné šatníkové skrine s integrovaným LED osvetlením vo vnútri. Ide o praktický nápad na pohodlné používanie šatníka v predsieni, pod schodmi, v predsieni alebo tmavej chodbe.

Majú posuvné skrine len výhody? 

Výber medzi posuvnou skriňou a skriňou s otváracími dverami závisí od vkusu, potrieb a preferencií. Ak máme v spálni veľa voľného priestoru a estetika interiéru sa drží tradičnej klímy, šatníková skriňa s posuvnými dverami nemusí byť napriek mnohým výhodám prijateľná. Posuvné skrine sú dobrým riešením pre tých, ktorí ocenia úsporu miesta a efektné zrkadlové dvere a LED osvetlenie interiéru. Na druhej strane, šatníkové skrine s otváracími dverami sú vhodné pre tých, ktorí uprednostňujú plný prístup a viditeľnosť celého obsahu skrine. Nevýhodou posuvných šatníkových skríň je obmedzenie prístupu k obsahu. Niektorí sa môžu stretnúť s problémom, že nemajú prístup k policiam a vešiakom súčasne. To sťažuje skladanie šatníka, hľadanie nohavíc, košele, svetra, bundy a posúvanie dverí pri hľadaní konkrétnych vecí.

Obmedzený prístup k obsahu posuvných skríň je spôsobený ich konštrukciou. Keď sa jedny dvere posunú dozadu, zabránia posunutiu susedného krídla. To môže byť prekážkou pri organizovaní oblečenia alebo hľadaní konkrétnych vecí, ktoré sa v skrini nachádzajú. Okrem toho niektoré druhy nábytku s posuvnými dverami môžu mať obmedzenú kapacitu v porovnaní s tradičnými riešeniami, ako sú skrine s otočnými dverami. Odporúča sa riadiť sa vlastnými potrebami a prezrieť si dostupné ponuky v obchodoch. Dostatočný priestor pre šatníkovú skriňu je kľúčom k zachovaniu úhľadného vzhľadu miestnosti.

5/5 - (1 vote)

Najnovšie články

Podobné články