5 dôvodov, prečo sa oplatí cvičiť s kettlebellom

Kettlebell je veľmi jednoduchý, no veľmi efektívny nástroj na cvičenie, ktorého popularita medzi fitness nadšencami po celom svete raketovo rastie. Niet sa čomu čudovať, veď toto závažie s rukoväťou, známe aj ako ruská činka, je vhodné na pestré spektrum cvikov na zlepšenie vytrvalosti, koordinácie, flexibility a sily. Poďte sa pozrieť na to, prečo je cvičenie s kettlebellom efektívne a pre koho je vhodné.

1. Kettlebell vám zabezpečí celotelový tréning

Ak hľadáte pomôcku, s ktorou pri tréningoch zapojíte do činnosti svaly celého tela, kettlebell spĺňa vaše požiadavky do bodky. Na rozdiel od tradičných činiek, často určených len na konkrétnu svalovú skupinu, kettlebell je vhodný na rôzne typy cvikov, ktoré si vyžadujú koordináciu viacerých svalových skupín súčasne, napríklad swing, Turkish get-up, snatch a ďalšie.

Tréningy s kettlebellom si ľahko dokážete prispôsobiť aktuálnej kondícii a postupne pridávať na obtiažnosti. Stačí si vybrať vhodnú váhu ideálnu na začiatok.

2. Zlepšíte si vytrvalosť a funkčnú silu

Pri cvičení s kettlebellom napodobňujete pohyby, ktoré bežne robíte pri športových aktivitách alebo v každodennom živote. Práve preto funkčný tréning s kettlebellom dokáže zlepšiť vašu schopnosť vykonávať všetky bežné činnosti s menším rizikom zranenia a predovšetkým s väčšou ľahkosťou. Posilnením svalov chrbta a jadra napríklad pri swingoch a mŕtvom ťahu s kettlebellom si zdokonalíte držanie tela, naberiete funkčnú silu, vďaka čomu budú svaly pri námahe menej náchylné na zranenia.

3. S kettlebellom získate silový a kardio tréning v jednom

Obrovskou výhodou kettlebellu je to, že pri cvičení s ním vlastne kombinujete silový a kardio tréning do jedného, intenzívneho a veľmi efektívneho celku. Kettlebell vám pomôže spáliť množstvo kalórií a zlepšiť kardiovaskulárnu kondíciu, zároveň však aj budovať svalovú hmotu a silu. Deje sa tak predovšetkým pri dynamických pohyboch pri swingu, pretože sú súčasne zvyšujete tepovú frekvenciu, zatiaľ čo pracujete aj na svalovej sile.

Takýto kombinovaný silový a kardio tréning si môžete dopriať kdekoľvek, či už doma, v posilňovni alebo na čerstvom vzduchu, pretože kettlebell je aj vďaka svojej forme ľahko prenosný.

4. Tréning s kettlebellom zlepší vašu flexibilitu a koordináciu pohybov

Aby bolo cvičenie s kettlebellom čo najefektívnejšie, vyžaduje si precízne prevedenie, správnu techniku a dobrú koordináciu pohybov.

Niektoré cviky, predovšetkým už spomínaný Turkish get-up alebo tzv. windmill sú účinné pri posilnení stabilizačných svalov a zlepšení pohyblivosti kĺbov. Vďaka týmto cvikom si dokážete zlepšiť celkovú flexibilitu a zvýšiť rozsah pohybu, čím si udržiavate kĺby v dobrej kondícii. Toto je veľmi dôležité pri prevencii zranení nielen pri tréninoch, ale aj v každodennom živote.

5. Kettlebell je variabilný a všestranný

Už sme naznačili, že kettlebell je šikovný nástroj, vďaka ktorému dokážete do svojej tréningovej rutiny zaradiť širokú škálu rôznorodých cvikov pre rôzne svalové skupiny, navyše za málo peňazí.

Kettlebell vám umožní nekonečné množstvo možností pri tréningoch zameraných na posilnenie jadra, zlepšenie kondície, budovaní svalovej hmoty. Je určený pre začiatočníkov, ak si vyberú primeranú hmotnosnť a sústredia sa na techniku prevedenia, no má čo ponúknuť aj pokročilým cvičencom a profesionálnym športovcom, ktorí si vďaka nemu dokážu zvýšiť silovú a vytrvalostnú úroveň, či zlepšiť výbušnosť a dynamickú silu.

Kettlebell je vhodný pre mužov i ženy, dokonca aj pre starších ľudí, ktorým pomôže udržiavať svalovú hmotu a tiež zlepšiť rovnováhu, ale tiež výrazne znížiť riziko pádu a nepríjemných úrazov, na ktoré sú seniori obzvlášť hákliví.. Môžu tiež byť súčasťou rehabilitačných cvičení po zraneniach pod dohľadom fyzioterapeuta.

Investícia do kettlebellu nie je vysoká, no výhody, ktoré prináša, sú na nezaplatenie. Ak ešte nemáte doma kettlebells, teraz je najlepší čas si ho domov zaobstarať.

Zdroj obrázku: New Africa / stock.adobe.com

Ohodnotiť článok

Najnovšie články

Podobné články