Ako sadiť cesnak? + pestovanie a starostlivosť

V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako sadiť cesnak. Našim cieľom je poskytnúť vám všetky potrebné informácie, aby ste mohli pestovať zdravý a chutný cesnak vo svojej záhrade.

Najlepšia výbava na pestovanie

Výber správnej odrody cesnaku

Prvým krokom k úspešnému pestovaniu cesnaku je výber správnej odrody. Je dôležité poznať rôzne dostupné odrody cesnaku, pretože každá z nich má svoje vlastné špecifické vlastnosti a charakteristiky, ktoré môžu ovplyvniť váš úspech pri pestovaní.

Pri rozhodovaní o tom, ktorú odrodu cesnaku si vybrať, by ste mali zvážiť niekoľko kľúčových faktorov:

1. Chuť a aróma

Rôzne odrody cesnaku majú rozdielne chute a arómy. Niektoré sú jemné a sladké, zatiaľ čo iné sú pikantné a ostré.

Vaša voľba by mala závisieť od toho, aký druh chuti preferujete vo vašich receptoch. Napríklad, ak hľadáte cesnak s jemnejšou chuťou, môžete sa rozhodnúť napríklad pre odrodu Havran.

Naopak, ak máte radi ostrú chuť, odroda Havel môže byť pre vás vhodnejšia.

ako pestovať cesnak

2. Klíčivosť a úroda

Niektoré odrody cesnaku majú vyššiu klíčivosť a produkujú hojnejšiu úrodu. Ak máte obmedzený priestor vo svojej záhrade, môže byť pre vás dôležité vybrať odrodu, ktorá poskytne dostatok hláv cesnaku na vaše potreby.

Odroda ako napríklad karpatský cesnak sú známe svojou schopnosťou produkovať veľké hlavy.

3. Odolnosť voči chorobám a škodcom

Pri pestovaní cesnaku môžu byť choroby a škodcovia problémom. Niektoré odrody cesnaku sú odolnejšie voči určitým chorobám a škodcom.

Pred výberom odrody by ste mali zvážiť miestne podmienky a možné hrozby pre váš cesnak. Odroda Dukát je známa svojou odolnosťou voči niektorým chorobám.

4. Klimatické podmienky

Klimatické podmienky vo vašej oblasti môžu ovplyvniť úspešnosť pestovania určitých odrôd cesnaku. Niektoré odrody sú lepšie prispôsobené chladnejším oblastiam, zatiaľ čo iné prosperujú v teplejších podmienkach.

Je dôležité vybrať odrodu, ktorá bude najlepšie vyhovovať vašim konkrétnym klimatickým podmienkam.

5. Doba zberu

Rôzne odrody cesnaku majú rôzne doby zberu. Niektoré odrody sa zbierajú skôr na jeseň, zatiaľ čo iné môžu byť zberané neskôr. Vaša voľba by mala zohľadňovať aj to, kedy plánujete zber a aký typ cesnaku potrebujete.

Celkovo povedané, výber správnej odrody cesnaku je kľúčovým krokom k úspešnému pestovaniu. Zvážte svoje preferencie a miestne podmienky, aby ste si vybrali odrodu, ktorá bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám a očakávaniam.

Príprava pôdy

cesnak

Testovanie a korekcia pôdy

Pred výsadbou cesnaku je dôležité otestovať pôdu vo vašej záhrade.

Cesnak preferuje pôdu s neutrálnym pH okolo 6,5. Ak je vaša pôda príliš kyslá, môžete ju upraviť vápnom.

Hnojenie

Cesnak je rastlina, ktorá potrebuje dostatok živín. Pred výsadbou môžete do pôdy pridať kompost alebo hnojivo, aby ste zabezpečili dobrý rast a úrodu.

Výsadba cesnaku

Dátum výsadby

Správny čas na výsadbu cesnaku je jeseň, ideálne niekedy v októbri. To dáva cesnaku dostatok času na zakorenenie pred zimným obdobím.

Hĺbka výsadby

Cesnak by mal byť vysadený asi 5 cm pod povrch pôdy. Dôkladne si rozmyslite rozostavenie rastlín, aby ste dosiahli optimálnu hustotu.

Starostlivosť o cesnak počas rastu

ako sadiť cesnak

Zalievanie

Cesnak potrebuje pravidelné zalievanie, ale je dôležité vyhnúť sa nadmernému zalievaniu, aby sa predišlo hnilobe.

Odstraňovanie buriny

Udržujte okolie cesnaku čisté od buriny, ktorá by mohla súťažiť o živiny a priestor.

Hnojenie počas rastu

Doprajte cesnaku hnojenie dusíkom na začiatku jari, aby sa podporil rast nadzemnej časti.

Zber a skladovanie cesnaku

Cesnak by mal byť zrelý na zber na konci júna alebo začiatkom júla. Po zbere ho nechajte na suchom mieste niekoľko týždňov, aby sa dôkladne vysušil.

Potom môžete cesnak skladovať na chladnom a suchom mieste.

Záver

Dúfame, že vás náš návod na pestovanie a starostlivosť o cesnak inšpiroval k úspešnému pestovaniu tejto úžasnej zeleniny vo vašej záhrade. Sledujte naše ďalšie články o pestovaní a určite sa vám podarí pestovať skvelý cesnak, ktorý bude skvostne chutiť vo vašich jedlách. Ak potrebujete ďalšie informácie, neváhajte sa na nás obrátiť v komentároch pod článkom. Veľa šťastia s pestovaním cesnaku!

4.9/5 - (8 votes)

Najnovšie články

Podobné články