Alergie sú tichým nepriateľom, ktorý vie poriadne potrápiť, a to nielen cez deň, ale často aj počas noci. Upchatý nos či páliace oči nás dokážu vyviesť z rovnováhy a keď sa k tomu pridá ešte prebdená noc spôsobená neustálym kýchaním alebo dýchacími ťažkosťami, poznačený môže byť celý deň. Poradíme vám, ako si vytvoriť zdravú, hypoalergénnu spálňu.
Obsah článku
Život s alergiou
Alergie predstavujú jedno z najčastejších chronických ochorení. Je to v podstate prehnaná reakcia nášho imunitného systému. Keď identifikuje alergén ako hrozbu, či už ide o peľ, prach či zvieraciu srsť, začne proti nej vytvárať protilátky – uvoľňuje sa látka zvaná histamín, ktorá spôsobuje zápal a rôzne fyzické prejavy.
Alergény sa bežne nachádzajú aj v našich spálňach a môžu výrazne ovplyvniť kvalitu života a zdravý spánok. Jednou z najčastejších je alergia na prach a roztoče, ktoré sa môžu skrývať v posteľnej bielizni a čalúnení. Ak si chcete dopriať kvalitný spánok bez alergií, dôležitá je prevencia, ktorá spočíva nielen v dôkladnej hygiene, ale aj výbere správnych materiálov matracov a lôžkovín pre alergikov.
Matrace vhodné pre alergikov
Ak trpíte alergiami, výber matraca môže výrazne ovplyvniť kvalitu vášho spánku. Najlepšou voľbou sú hypoalergénne materiály, ako napríklad studená pena, latex alebo pamäťová pena s vysokou hustotou. Dôležitý je tiež prateľný poťah na matrac, ktorý eliminuje prenikanie nečistôt, baktérií a alergénov do hlavného matraca.
Vybrali sme pre vás niekoľko príkladov matracov Tropico, ktoré sú pre alergikov ideálne:
- Tropico Nika – matrac s jadrom z jednej vrstvy peny (bez použitia lepidiel), čo výrazne znižuje riziko vzniku alergé Navyše disponuje antibakteriálnym poťahom SilverGuard®, ktorý možno prať až na 95 °C, čo je ideálne na dôkladné odstránenie roztočov a baktérií.
- Tropico Guard Medical – vysoký, pohodlný penový matrac so stredne tuhým jadrom z HR peny. Poťah sa dá prať pri 60 °C, čo pomáha udržiavať hygienické Matrac sa navyše dodáva s antialergickým vankúšom Antibacterial Gel.
- Tropico Petra (detský matrac) – tento antialergický detský matrac je vyrobený z monobloku studenej peny (bez lepidiel), čím minimalizuje usádzanie prachu a plesní. Vďaka Flexifoam pene zabezpečuje skvelú cirkuláciu vzduchu a pomáha udržiavať suché a zdravé prostredie v detskej posteli.
Antialergické posteľné prádlo
Obliečky by mali byť husto tkané (veľkosť pórov menej než 10 mikrónov), aby zabránili prieniku roztočov a alergénov. Na trhu nájdete aj antialergické obliečky z viacvrstvovej textílie s nanovlákennou bariérou vo vnútri.
Stavte na prírodné materiály v spálni. Skvelou voľbou je bambusová posteľná bielizeň, ktorá má výborné termoregulačné vlastnosti, navyše je prírodne antibakteriálna a hypoalergénna. Odporúčané sú aj hodvábne, saténové a lyocellové (Tencel) obliečky.
Tipy pre čistú domácnosť
Pre dosiahnutie hypoalergénnej spálne je dôležité osvojiť si hygienické návyky. Kľúčové je pravidelné vysávanie, a to nielen podlahy a kobercov, ale aj samotného matraca. Aj keď je matrac proti roztočom vzhľadom na svoje zloženie odolný, prach a nečistoty sa môžu hromadiť na jeho povrchu. Preto ho pravidelne vysávajte pomocou vysávača s HEPA filtrom – zachytáva aj jemný prach, peľ a ďalšie alergény a eliminuje únik drobných čiastočiek späť do vzduchu.
Vzduch v spálni by mal byť čistý a vlhkosť udržiavaná medzi 30 až 50 %. Pomôcť môže odvlhčovač, najmä ak spozorujete kondenzáciu na oknách. Vlhké prostredie je totiž rajom pre plesne a baktérie. Navyše, teplota v spálni by sa mala pohybovať okolo 18 °C.
Ako vyčistiť matrac
Počas čistenia odstráňte posteľnú bielizeň aj chránič. Okrem dôkladného vysávania je tiež dôležité nechať matrac raz za čas vyvetrať, čím sa prirodzene odvedie nahromadená vlhkosť, ktorá vzniká najmä potením počas noci. V kombinácii s kvalitným roštom, ktorý zabezpečuje cirkuláciu vzduchu zospodu, tak vytvoríte suchšie a zdravšie prostredie na spánok.
Pri lokálnych škvrnách používajte iba jemné čistiace prostriedky vhodné pre daný typ materiálu, zaváži aj typ znečistenia (napríklad na škvrny od moču môžete použiť zmes peroxidu vodíka, jedlej sódy a jemného tekutého pracieho prostriedku). Matrac by ste mali navyše pravidelne otáčať, a to každé tri až štyri mesiace, aby zostal povrch pevný a nevznikali na niektorých miestach preležaniny.
Ako prať poťah na matrac a posteľnú bielizeň
Poťah na matrac je v podstate v prvej línii, takže môže absorbovať viac telesných olejov a slín. Ak je poťah odnímateľný (čo by malo byť v prípade hypoalergennej spálne samozrejmosťou), zvyčajne je prateľný v práčke, čo je najúčinnejší spôsob, ako sa zbaviť roztočov. Riaďte sa pokynmi výrobcu, ideálne je však prať ho na teplote minimálne 60 °C – pri tejto teplote sa zničí väčšina roztočov. Poťah na matrac by ste mali prať približne každé tri mesiace alebo podľa potreby (ak máte domáce zvieratá, perte častejšie).
Čo sa týka obliečok, tie je potrebné prať oveľa častejšie, ideálne každý týždeň na pracom programe s teplotou minimálne 60 °C.
Kedy vymeniť matrac?
Zdravý spánok však nie je len o hypoalergénnej a čistej spálni. Dôležité je to, na čom spíme. Matrac by mal poskytovať telu pevnú oporu, aby správne udržiaval chrbticu v prirodzenej polohe, čím predídete bolestiam a iným nepríjemnostiam počas dňa.
O výmene matraca by ste mali uvažovať ak:
- neposkytuje dostatočnú oporu, budíte sa dolámaní a badáte horšiu kvalitu spánku,
- má viditeľné preležaniny alebo iné poškodenie (napr. uvoľnené švy),
- nastala výrazná zmena vašich zdravotných potrieb, alebo telesnej hmotnosti, ktorá vyžaduje pevnejší či iný typ matraca.
Prvé známky opotrebovania sa začnú ukazovať okolo 8 roku používania, záleží však aj na kvalite materiálov, roštu a starostlivosti o matrac.
Zdroj: https://www.matracetropico.sk/magazin/aky-matrac-je-najvhodnejsi-pre-dieta-alergika.html
Zdroj obrázku 1: ThaaJamSession/peopleimages.com / stock.adobe.com
Zdroj obrázku 2: Julia / stock.adobe.com