Ako začať so šitím? Prvé kroky a najlepšie látky

Táto praktická zručnosť je viac než len obyčajné hobby na trávenie voľného času. Je to aj aktivita, ktorá spája tradičné remeslo s modernými prvkami. Šitie prináša nielen dobrý pocit z toho, že ste si niečo sami vyrobili, no prichádza ruka v ruke s relaxom a možnosťou vyjadriť svoju osobnosť štýlovým šatníkom a kúskami oblečenia, ktoré sú jedinečné. Ako začať a s akými látkami je dobré šit?

Prvé kroky v šití

Ak chcete začať so šitím, je pár vecí, bez ktorých sa naozaj nezaobídete. Hlavným aktérom je šijací stroj, ihly, nite, krajčírske špendlíky, nožnice na látku, ale aj krieda na označovanie, a samozrejme, kvalitné látky, ktoré nájdete na stránke Bubulakovo.sk.

Na začiatok odporúčame začať s jednoduchými projektmi, aby ste sa naučili, ako funguje váš šijací stroj, ale aj to, čo robí s jednotlivými druhmi látky, a ako sa správa samotná látka pod ihlou. Základné zručnosti najlepšie získate pri šití jednoduchých kúskov ako sú obliečky na vankúše, rôzne vrecúška či plátenné tašky na rameno.

Ktoré látky sú najobľúbenejšie?

Bavlna

Táto látka patrí k tým najuniverzálnejším a je absolútnou klasikou. Bavlnené látky sa dobre spracovávajú, sú mäkké, pohodlné, prispôsobivé a priedušné. Tieto látky môžeme použiť pri šití klasických tričiek, šiat, obrusov, obliečok na vankúše a periny, ale aj pri rôznych dekoráciách.

Teplákovina

Z tohto druhu látky sa veľmi často vyrába moderné a pohodlné oblečenie. Teplákovina je priedušná, pružná a veľmi pohodlná na každodenné nosenie. Môžeme z nej ušiť športové oblečenie, bundy, ale ako aj napovedá názov – tepláky. K tomuto druhu látky jednoznačne prikúpte aj jemný rebrovaný úplet, ktorý využijete pri šití patentov na samotné tepláky, alebo pri ukončovaní rukávov búnd.

Ľan

V súčasnosti je ľan veľmi obľúbenou látkou. Má vynikajúce vlastnosti, medzi ktoré patrí absorbovanie vlhkosti, je ľahký, vzdušný a príjemne chladí. Preto je ľanové plátno najvyužívanejšie práve v lete. Z tejto látky si môžete ušiť pohodlnú košeľu, nohavice, sukňu, ale aj obrus či závesy. Ak patríte medzi EKO nadšencov, táto látka je využívaná aj na šitie vrecúšok na pečivo či chlieb.

Ohodnotiť článok

Najnovšie články

Podobné články