Darčeky vhodné pre domáceho kutila

Domáci kutilovia sú zruční, majú technické myslenie a šikovné ruky im určite nechýbajú. Každý z nás iste takýchto pozná a v našom okolí sa pravdepodobne neraz stalo, že nejakého majstra bolo treba obdarovať. Čo by však domácemu kutilovi vyčarovalo úsmev na tvári? Určite všetko praktické čím môže veci zdokonaliť, opraviť, vyrobiť ba dokonca aj zrekonštruovať.

Každá dielňa musí mať svoj základ. Príkladom je sada ručného náradia, ktorá sa isto nachádza aj vo všetkých domácnostiach. Vždy treba niečo zašrubovať, vyšrubovať, zabiť klinec, niečo pomerať. Nesmú chýbať ani menšie praktické pozornosti ako rebrík alebo čelovka. Skúsenejší majstri využívajú pre svoje hobby aj pílku, možno ručnú.

Chvostová píla

Ľahko ovládateľná a využívajúca najmodernejšie technológie. Sú to plusy, ktoré so sebou nesie všestranná chvostová píla. Každý kutil ju využije hlavne tam, kde je potrebný rez na ťažko dostupnom mieste. Pri kúpe si treba rozhodne všímať výkon a kapacitu akumulátora. Slabinou dnes už asi každého stroja je šnúra, pokiaľ ňou teda disponuje. Tá nielen že nemusí dosiahnuť na dané miesto, ale veľa krát zavadzia. Chvostovky sú vďačné svojou precíznosťou a rýchlosťou. Využitie nájdu nielen pri práci s drevom, ale aj s plastmi a mäkšími kovmi. Poradí si s prečnievajúcimi časťami zo steny, izolačnými hmotami či tehlami. Výsledky budú však badateľné aj pri prerezávaní konárov v záhrade, a tak aj pri takejto aktivite dokáže darček v podobe chvostovej píly ušetriť kopa času a energie.

Vhodný môže byť aj malý prenosný cirkulár

Reč je o kotúčovej píle, ktorá posúva hranice kutilstva o niečo ďalej. Aj keď nie je taká všestranná ako chvostová, v držaní línii rezu nemá konkurenciu. Rezy sú rovné, priame, a to aj pod uhlom. Takýto darček poteší stolára či tesára, ale vo všeobecnosti každého, kto sa púšťa do prác s plechmi, ale aj kovmi. Na to treba však správny kotúč. Ak máme doma kutila drevára, o kotúč sa báť až tak nemusíme. Väčšinou sú univerzálne, čiže na rezy pozdĺžne aj priečne. Svoje miesto si nájde na všetkých derivátoch dreva od OSB dosiek až po preglejky.

Ohodnotiť článok

Najnovšie články

Podobné články