Gola sada a jej komponenty – príručka pre začiatočníkov

Gola sada by mala byť súčasťou každej dielne. Ocení ju nielen profesionál, ale z času na čas aj domáci majster. Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o gola sadách a jej dieloch, aby ste si vybrali vhodný model pre vaše potreby.

Gola sada a jej zloženie

Gola sada predstavuje všestranný súbor náradia, ktoré sa používa na uťahovanie a povoľovanie matíc a rôznych skrutiek. Sady sú dostupné v rôznych veľkostiach, ako aj konfiguráciach, no základné komponenty sú vždy rovnaké.

Nástrčkové kľúče (nadstavce)

Gola kľúče sa nasádzajú na račňu, sú hlavnou časťou každej profesionálnej gola sady. Ide o valcové nástroje, ktorých nástrčná časť má rôzne tvary a priemery, aby zodpovedali rôznym spojovacím prvkom – znižujú tiež ich riziko deformácie. K dostaniu sú však aj univerzálne hlavice.

Račňa

Račňa je ručný nástroj, na ktorý je možné nasadiť rôzne kľúče (hlavice). Nahrádza tak štandardné skrutkovače a kľúče. Bežné modely umožňuje aplikovať krútiaci moment len v jednom smere, existujú však aj obojstranné račne.

Bity

Do nástrčkových kľúčov je možné upevniť bity rôznych tvarov (napr. viaczubé, krížové, imbusové atď.) a veľkostí, vďaka čomu dokáže gola sada plniť aj úlohu skrutkovačov a imbusov.

Ďalšie príslušenstvo

Okrem hlavných komponentov môžu byť súčasťou sady aj predlžovacie nadstavce, vďaka ktorým sa dostanete aj do tesných alebo inak nedostupných miest – predlžujú vzdialenosť medzi račňou a kľúčom. Sada mnohokrát obsahuje aj adaptery, ktoré zvyšujú všestrannosť použitia kľúčov, pričom všetko je prehľadne a prakticky usporiadané v kufríku, ktorý môžete so sebou ľahko prenášať.

Obsah gola sady

Veľkosť gola sady, teda počet dielov, vyberajte podľa jej spôsobu používania. Iné zloženie sa bude hodiť do profesionálnej dielne, iné pre príležitostných hobby majstrov. Veľké profesionálne sady zvyčajne obsahujú viac dielov (cez 100), ako aj viac rační. Domácim majstrom postačí aj menšia gola sada (50 dielov by malo byť dostačujúcich).

Veľkosť račne

Zamerajte sa aj na veľkosť račne – tá predurčuje vhodnosť pre jednotlivé hlavice, a teda aj využitie. Najbežnejšou veľkosťou je 3/8″ račňa, ktorá je vhodná na hlavice v rozmedzí 6 – 22 mm, vďaka čomu je jej využitie univerzálne. Na menšie domáce práce však postačí aj 1/4″ račňa. V autoservisoch sa potom používa momentový kľúč s 1/2″ račňou pre osobné automobily a 3/4″ model pre nákladné autá, autobusy či poľnohospodárske stoje.

Zdroj foto: peopleimages.com / Adobestock.com

Ohodnotiť článok

Najnovšie články

Podobné články