Počuli ste už o Japandi interiérovom dizajne alebo vás tento trend doteraz obchádzal? Je načase ponoriť sa do tajov tohto štýlu a premeniť svoju kuchyňu na moderný a funkčný priestor, ktorý bude zároveň vytvárať povestné teplo domova. Presne o tom totiž Japandi je.
Obsah článku
Definícia Japandi štýlu
Japandi v sebe spája japonský a škandinávsky štýl interiérového dizajnu. Ide teda o kompromis medzi japonskou sofistikovanosťou, orientáciou na minimalizmus a funkčnosť a škandinávskym citom pre vytváranie harmónie a útulného priestoru v zmysle hygge. Alfou a omegou je využívanie prírodných materiálov, neutrálnej farebnej palety a množstvo prirodzeného svetla.
Tu je niekoľko tipov, ako vniesť nádych Japandi štýlu do vašej kuchyne:
1. Dbajte na dostatok prirodzeného svetla
Jedných z charakteristických znakov, ktoré definujú tento štýl, je množstvo prirodzeného svetla. Kuchyne by mali pôsobiť vzdušným a presvetleným dojmov. Ideálne je, ak má miestnosť veľké okná, prípade svetlík v strope – ten dobre imitujú aj tzv. svetelné stropy, ktoré vytvárajú dojem denného svetla. Pomôcť si môžete aj strategicky rozmiestneným umelým osvetlením alebo reflexnými povrchmi, ktoré svetlo odrážajú.
2. Stavte na paletu neutrálnych farieb
Zamerajte sa na jemné, neutrálne a tlmené farby. Najviac využívanou by mala byť biela, béžová a šedá. Jednoducho ich dokážete navzájom kombinovať a dobre fungujú aj s prírodnými materiálmi, ktoré sú pre tento štýl rovnako dôležité. Pre oživenie môžete použiť tmavú modrú a zelenú – farby, ktoré symbolizujú našu zem, moria a lesy.
3. Prírodné materiály a textílie
Uprednostnite kvalitné prírodné materiály ako drevo a kameň, ktoré sú zárukou dlhej životnosti. Nábytkové jednotky by sa mali vyznačovať čistými líniami a minimalistickým vzhľadom. Ideálne sú bezúchytkové skrinky. Dôležitá je funkčnosť a efektívne využívanie úložného priestoru. Súčasťou by mali byť aj prírodné textílie (bavlna a ľan) ktoré vnesú do modernej kuchyne trochu zjemnenia a útulnosti.
4. Oživte priestor rastlinami
Tento štýl odkazuje na spojenie s prírodou. Okrem prírodných materiálov tu teda nesmú chýbať ani živé rastliny, či už pôjde o izbovky alebo bylinky. Tie do miestnosti prinesú sviežu farbu a harmóniu. Japonská kultúra tu okrem toho vnáša aj trochu symboliky – rastliny sú symbolom rastu, života a prosperity.
5. S doplnkami opatrne
V tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. Doplnky do kuchyne vyberajte uvážlivo. Pre autentický vzhľad môžete pridať niekoľko kúskov dizajnového porcelánového riadu, originálne závesné lampy s papierovými tienidlami, keramickú alebo drevenú vázu s pampovou trávou, prútené košíky a podobne. Pamätajte, dominujú oblé tvary.