Krok za krokom ako pripraviť skleník na novú sezónu

S príchodom jari otvárame dvere novej sezóny pestovania v skleníku. Ak máte v pláne tento rok vypestovať hojnosť rastlín, je dôležité urobiť niekoľko úkonov, aby bol váš skleník pripravený na maximálny úspech. V tomto článku vám prinášame užitočné tipy, ako na jar pripraviť skleník na novú sezónu.

1. Dôkladné čistenie skleníka

Predtým, než sa pustíte do príprav na novú sezónu, je nevyhnutné dôkladne vyčistiť skleník. Odstráňte zvyšky rastlín a lístia, ktoré zostali z minulého obdobia a dôkladne vyčistite okná od prachu a nečistôt. Ak je vnútro skleníka znečistené, môžete použiť zmes octu a vody alebo špeciálny čistiaci prostriedok určený pre skleníky.

2. Kontrola stavu skleníka

Pred začatím novej sezóny je vhodné skontrolovať stav skleníka. Skontrolujte, či sú v poriadku okná a či sú všetky časti skleníka spojené pevne. Ak zistíte poškodené časti, je dôležité ich opraviť alebo vymeniť.

3. Príprava pôdy

Dobrá príprava pôdy je kľúčová pre úspešné pestovanie. Ak pestujete rastliny v nádobách, môžete použiť novú zeminu a dôkladne ju premiešať. V prípade, že máte priamo v skleníku pôdu, obohaťte ju hnojivami alebo kompostom. Pomôže vám pri tom malý elektrický alebo akumulátorový kultivátor. Dbajte na to, aby pôda bola voľná a priedušná, čo umožní rastlinám správne rásť.

4. Inštalácia zavlažovacieho systému

Zabezpečte, aby mali rastliny v skleníku dostatok vody. Automatický zavlažovací systém môže byť skvelým pomocníkom, ak nemáte čas na pravidelné polievanie. Existuje niekoľko typov zavlažovacích systémov, avšak pre skleníky sú najvhodnejšie kvapkové alebo presakovacie systémy. Tieto systémy zavlažujú pôdu pod rastlinami, čím minimalizujú riziko teplotného šoku.

5. Rozhodnutie o pestovaní

Pred samotným začatím prác je dôležité sa rozhodnúť, aké rastliny chcete vypestovať a aké sú ich požiadavky na pôdu, vodu a svetlo. Zvážte, ako rastliny vysadíte, aby sa si navzájom nebránili vo svetle. Berte do úvahy aj rýchlosť rastu rastlín a ich postupné zberanie.

6. Kontrola škodcov a chorôb

Pred začatím novej záhradnej sezóny je dôležité skontrolovať skleník na prítomnosť škodcov a chorôb. Vykonajte dôkladnú prehliadku rastlín a pôdy a odstráňte akékoľvek príznaky škodcov alebo chorôb. Prípadné infekcie ošetrite vhodnými prostriedkami na ochranu rastlín.

7. Príprava osvetlenia

Zvážte možnosti osvetlenia vo vašom skleníku, najmä ak plánujete pestovať rastliny, ktoré vyžadujú dostatok svetla. Skleníky často vyžadujú dodatočné osvetlenie, najmä v období s kratším denným svetlom. Zabezpečte vhodné osvetlenie pre vaše rastliny a skúste vybrať energeticky úsporné varianty, aby ste minimalizovali náklady na prevádzku.

S pripraveným skleníkom a plánom pestovania môžete začať so sadením a pozorovaním rastu vašich rastlín. Nezabudnite, že skleník je umelou atmosférou, preto je dôležité byť pri starostlivosti o rastliny pozorný a dôsledný. Len tak si môžete vychutnať bohatú úrodu plnú zdravej zeleniny.

5/5 - (1 vote)

Najnovšie články

Podobné články