Netýkavka: návod na pestovanie

Netýkavky sú farebné letničky, ktoré dokážu rozžiariť akúkoľvek tienistú časť vašej záhrady alebo miestnosť vo vašom interiéri. Ich pestovanie je pomerne jednoduché, no je potrebné poznať niekoľko zásad, aby sa im u vás darilo. V tomto článku sa dozviete viac o druhoch netýkaviek, ich sadení, starostlivosti, rozmnožovaní a zazimovaní.

Najlepšia výbava na pestovanie

Druhy netýkaviek

Existujú stovky druhov netýkaviek, z ktorých väčšina pochádza z Afriky. Jednotlivé druhy sa od seba líšia farbami kvetov, tvarmi listov, veľkosťou a požiadavkami na vlhkosť a svetlo.

Netýkavka balzamínová (Impatiens balsamina)

Netýkavka balzamínová je jednoročná mrazuvzdorná rastlina, dorastajúca do výšky 30 cm. Jej kalichovité kvety kvitnú v rôznych odtieňoch bielej, ružovej a červenej. Ide o ideálnu rastlinu na pestovanie v kvetináči alebo v záhradných záhonoch.

Uprednostňuje vlhké prostredie a má nízku toleranciu voči suchu.

Netýkavka žliazkatá (Impatiens glandulifera)

Netýkavka žliazkatá je známa svojimi veľkými ružovými alebo bielymi kvetmi a vysokým vzrastom.

Tento druh je považovaný za invazívny a je potrebné ho pravidelne kontrolovať, aby sa nerozšíril mimo záhrady.

Netýkavka konžská (Impatiens niamniamensis)

Netýkavka konžská je charakteristická svojimi pestrými kvetmi v tvare papagájov. Je obľúbená ako izbová rastlina, no môže sa pestovať aj v záhrade na chránených miestach. Uprednostňuje vlhké a tienisté prostredie.

Netýkavka impatiens (Impatiens walleriana)

Tento druh netýkavky pochádza z Afriky a dorastá do výšky 15 až 60 centimetrov. S netýkavkou impatiens sa môžeme často stretnúť v parkoch a záhradách po celom svete. Ide pravdepodobne o najobľúbenejší druh netýkavky.

Skvele sa pestuje v záhrade alebo na balkóne.

Môžete ju umiestniť na slnečné miesto alebo do polotieňa. Dbajte však na to, aby mala rastlina dostatok vody.

Netýkavka hawkerova (Impatiens hawkeri)

Netýkavka hawkerova má v porovnaní s inými druhmi vyššiu odolnosť voči slnku, no veľmi nízku odolnosť voči suchu. Jej kvety sú žiarivo ružovej alebo červenej farby. Dobre znáša tieň aj slnečné prostredie a kvitne po celú sezónu až do prvých mrazov.

Rozmnožovanie netýkaviek

Netýkavky je možné rozmnožiť prostredníctvom semien alebo odrezkov.

Rozmnožovanie odrezkami

 1. Výber stonky: Vyberte si nekvitnúcu stonku netýkavky s aspoň dvoma pármi listov a zrežte ju. Odrezky väčšiny druhov netýkavky sú dlhé približne 8 až 15 cm.
 2. Zasadenie odrezkov: Po odrezaní treba odrezky zasadiť do kvetináčov naplnených pôdou zmiešanou s perlitom. Zasadené odrezky dobre zalievajte a nechajte ich na svetlom mieste.
 3. Zakorenie: Zvyčajne trvá približne mesiac, kým sa odrezky zakorenia. Potom ich môžete presadiť do záhrady alebo ich nechať rásť v kvetináči.

Rozmnožovanie semienkami

 1. Vysievanie semien: Semienka netýkavky umiestnené v tobolkách je potrebné vysievať v apríli do kvetináča.
 2. Poloha kvetináča: Kvetináč položte na svetlé miesto a semienka pravidelne zalievajte.
 3. Presádzanie: Sadenice presádzajte do exteriéru až keď pominú posledné mrazy.

Sadenie netýkaviek

Príprava sadeníc

Netýkavky sa zvyčajne kupujú v záhradkárskom obchode ako dobre zakorenené rastliny.

Ak si zakúpite sadenice netýkavky v obchode, dbajte na to, aby ste ich pred zasadením do zeme dobre zalievali. Sú totiž veľmi citlivé na nedostatok vody a mohli by vám rýchlo zvädnúť.

Sadenie v záhrade

Na jar, po skončení posledných mrazov, môžete začať so sadením netýkaviek v záhrade.

Postup je nasledovný:

 • Príprava jamy: Vykopte v záhrade jamu, ktorá je minimálne taká hlboká a široká ako obal, v ktorom ste si netýkavku priniesli.
 • Zasadenie sadenice: Vložte sadenicu do jamy a opatrne dieru zasypte. Po zasadení rastlinu poriadne zalejte, najlepšie dažďovou vodou.
 • Rozmiestnenie sadeníc: Sadenice netýkavky môžete sadiť pomerne blízko pri sebe, s rozmedzím 5 až 10 cm.

Pestovanie a starostlivosť

Netýkavka je vo všeobecnosti nenáročná rastlina na údržbu a darí sa jej na slnečnom mieste, ale aj v tieni.

Napriek nenáročnej starostlivosti vás bude rastlina dlho tešiť svojimi krásnymi farebnými kvetmi.

Svetlo

Netýkavke sa bude daríť na slnečnom mieste, no výhodou je, že sa jej darí aj v polotieni alebo v tieni.

Môžete ich teda vysadiť na miesta v záhrade, kde by sa iným typom rastlín nedarilo. Požiadavky na svetlo sa môžu líšiť v závislosti od druhu netýkavky, preto sa pri kúpe poraďte s odborníkom.

Pôda

Netýkavky potrebujú dobre odvodnenú pôdu obohatenú o organický materiál. Pôda by mala mať dostatočnú drenáž, aby sa zabránilo hnilobe koreňov.

Ak pestujete netýkavku v kvetináči, zvoľte pôdu, ktorá dobre odvádza vodu a pravidelne rastlinu zalievajte malým množstvom vody. V záhrade môže byť potrebné pôdu mierne upraviť pridaním organického materiálu alebo doplnkov na zlepšenie drenáže, ako je kokosové vlákno.

pestovanie netýkavky

Polievanie

Pri pestovaní netýkavky by ste mali udržiavať pôdu mierne vlhkú, no nikdy nie premočenú. Medzi jednotlivým zalievaním nechajte pôdu trochu uschnúť a rastlinu zalejte až vtedy, keď bude vrchná časť pôdy (približne 1 cm) na dotyk suchá. Počas horúcich letných mesiacov si netýkavka vyžaduje nadmerné zalievanie.

Hnojenie

Netýkavky potrebujú pravidelné hnojenie, aby sa im dobre darilo. Počas jari a leta je potrebné rastliny prihnojiť každé dva týždne vo vode rozpustným hnojivom. Na začiatku jarnej sezóny môžete použiť aj hnojivo s pomalým uvoľňovaním.

Strihanie

Ak sa vám zdajú vaše netýkavky prerastené a strapaté, jednoducho ich zastrihnite pomocou záhradkárskych nožníc. Ak chcete podporiť kvitnutie počas celého leta, po odkvitnutí každého kvetu odstrihnite vrcholky stoniek. Odstraňujte najmä stredové listy, aby ste podporili rast bočných výhonkov a kvet pôsobil plnšie.

Prezimovanie

Netýkavka nie je odolná voči mrazom, a preto je potrebné ju pred príchodom zimy zazimovať. Ak pestujete netýkavky v záhone, presaďte ich opatrne do kvetináčov. Kvetináče umiestnite do chladnejšej miestnosti alebo vykurovanej zimnej záhrady s teplotou okolo 10 °C, najviac však 17 °C. Počas zimy rastliny zalievajte menej často ako v lete. Na jar stačí netýkavku presadiť do novej pôdy alebo ju rozmnožiť pomocou odrezkov.

Záver

Pestovanie netýkaviek je skvelý spôsob, ako oživiť záhradu alebo interiér farebnými kvetmi. S minimálnou starostlivosťou a dodržiavaním správnych postupov sa tieto rastliny stanú pýchou vášho domova. Nezabudnite na pravidelné zalievanie, hnojenie a strihanie, aby ste zabezpečili ich zdravý rast a krásne kvitnutie. Ak sa o ne postaráte správne, netýkavky vám budú robiť radosť po celý rok.

Zdroje informácií:

 1. https://www.thespruce.com/shade-tolerant-impatiens-flowers-2132141
 2. https://www.gardendesign.com/annuals/impatiens.html
 3. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-impatiens/
Ohodnotiť článok

Najnovšie články

Podobné články