Strava pre psov od nuly – čím kŕmiť svojho psa? Porovnanie spôsobov kŕmenia

Výber krmiva netreba brať na ľahkú váhu. Správne krmivo má dopad na celkové zdravie aj pohodu vášho psa. Výrazne ovplyvňuje zdravie tráviaceho systému, kĺbov, svalov, zubov, pokožky aj srsti. Podieľa sa na dobrej telesnej kondícii a minimalizuje zdravotné problémy spôsobené v dôsledku zlého stravovania.

Na čo sa pri výbere krmiva zamerať

Pri existujúcich rôznych druhoch krmív je niekedy ťažké vybrať si to, čo je vhodné pre nášho domáceho miláčika.

Kľúčové faktory, ktoré treba pri výbere krmiva zohľadniť sú viaceré. Jedným z dôležitých a rozhodujúcich prvkov je vek psa. Je rozdiel, či sa jedná o šteniatko alebo už o dospelého psa. Množstvo a intenzita kŕmenia sa líši. Kým šteniatko by sa malo kŕmiť 3-4 x denne, dospelému psovi stačí kŕmna dávka 1-2x denne. Zároveň závisí od okolností. Iné potreby má napríklad starší pes a iné gravidné a dojčacie sučky.

Ďalej je dôležité rozlišovať to, o aké plemeno sa jedná, či je to malé, stredné alebo veľké. Pred výberom krmiva by ste mali zvážiť aj mieru pohybovej aktivity. Pes, ktorý je neustále v pohybe a vydáva počas dňa veľa energie potrebuje iné množstvo krmiva ako pes, ktorý je pasívnejší.

Čo sa týka samotného krmiva, všímajte si zloženie a kvalitu. V krmive by mali byť zastúpené bielkoviny, tuky, sacharidy. Vyhýbajte sa zbytočným konzervantom. Pri výbere sa rozhodujte podľa preferencií a takisto zdravotného stavu vášho psa. Pokiaľ potrebuje pomôcť s trávením, je vhodné aby krmivo obsahovalo dostatok vlákniny a prebiotík. Ak má váš domáci miláčik nejaké zdravotné komplikácie a alergie, prispôsobte tomu výber krmiva.

Pri zmene krmiva sledujte jeho správanie. Mali by ste spozornieť, ak spozorujete nejaké tráviace ťažkosti (hnačka, nadúvanie, zvracanie). Všímajte si, či sa neobjaví alergická reakcia, pretože môže sa stať, že nejaká zložka v krmive vášmu psovi nebude vyhovovať.

V neposlednom rade, dôležité je kŕmiť primerane tak, aby mal váš pes dostatok živín. Zbytočne neprekrmujte, vyhnite sa doplňujúcemu kŕmeniu zo zvyškov, zvýšenej dávky maškŕt. Nadmerná váha môže spôsobiť zdravotné komplikácie.

Aké druhy krmiva poznáme

Suché krmivo

Granule pre psov sú obľúbeným druhom krmiva, ktoré má hneď niekoľko výhod. Vyrába sa z rôznych živočíšnych a rastlinných zložiek. Je doplnené o pestrú škálu živín a látok bohatých na minerály a vitamíny. Je ľahko dostupné, praktické na stravovanie, pretože odmerkou rýchlo a jednoducho viete svojmu miláčikovi dodať toľko krmiva, koľko potrebuje. Je dobre skladovateľné. Na suchom a tmavom mieste ho môžete dlhodobo skladovať bez toho, aby ste sa báli, či sa vám v krátkej dobe nepokazí.

Mokré krmivo

Mokré krmivo predstavujú predovšetkým rôzne konzervy, ktoré takisto vedia poskytnúť vášmu psovi pestrú a vyváženú stravu. Oproti suchému krmivu obsahuje viac vlhkosti, čo je prospešné pri psoch, ktoré majú problém s pitným režimom. Takisto staršie psy, ktoré už môžu mať problém s chrupom ocenia skôr túto formu krmiva. Pri kúpe treba zvážiť intenzitu kŕmenia, lebo po otvorení nevydrží tak dlho ako suché krmivo. Je chutné a prispôsobené chutiam domácich miláčikov.

Surové krmivo

Surové mäso, kosti, vnútornosti, ale aj niektoré druhy ovocia a zeleniny sa považujú za prirodzenú stravu psov. Majú vysoký obsah živín oproti spracovaným formám, avšak pozor na trvanlivosť a možnú kontamináciu baktériami. Z hľadiska časovej náročnosti to môže byť problematické.

Kde kvalitné krmivo hľadať

Na trhu nájdete širokú paletu rôznych druhov krmiva. Kvalitné krmivo sa oplatí hľadať v obchodoch, ktoré sa na to špecializujú – zoo obchod je tá správna voľba. V prípade potreby sa viete poradiť, odborníci vás usmernia, a takisto nápomocnými sú aj recenzie ďalších zákazníkov. Myslite na to, že každému psovi vyhovuje niečo iné. Každá forma kŕmenia má svoje výhody a nevýhody. Je na zvážení, čo vyhovuje vám, vašim preferenciám a hlavne potrebám vášho psa.

5/5 - (1 vote)

Najnovšie články

Podobné články