4ka: prenos čísla na paušál, alebo kredit? (RECENZIA)

Swan Multimedia je triple-play operátor, ktorý vyhral štvrtú LTE licenciu na Slovensku, ktorej začiatky sa datujú do roku 2015 –  4G/LTE na 1800 MHz (pásmo 3).

Ide o jediného operátora vlastneného čisto slovenskými majiteľmi, pričom začiatkom tohto roka získal nového, signifikantného akcionára – paneurópsky infraštruktúrny investičný fond Marguerite so sídlom v Luxemburgu a Paríži. 

V dnešnej recenzii sa pozrieme na všetko, čo potrebujete vedieť o tejto telekomunikačnej spoločnosti.

 

Pokrytie a dostupnosť

Swan začal svoje predplatené produkty predávať pod značkou 4ka (Štvorka). Keďže operátor zatiaľ nemá vlastnú sieť po celej krajine, služby národného roamingu poskytuje prostredníctvom siete Orange. Do roku 2018 to bolo len v 2G a do 300 kbps. 

Od februára 2018 je roaming už aj v 3G sieti Orange. V roku 2019 pokrýva približne 9 % slovenského trhu. 

V roku 2022 má Swan najnižšie ceny na Slovensku, ale má aj o niečo nižšie pokrytie – okolo 84 % pre 4G/LTE, ktoré sa však do januára 2024 zvýšilo na 97%.

5G odštartovalo v Banskej Bystrici a Bratislave a dá sa využívať s predplatenými SIM kartami bez príplatkov na n78 (3500 MHz). V blízkej budúcnosti budú nasledovať Piešťany a Malacky. Pokrytie 5G sieťou 4ka dosahuje aktuálne 10 % populácie.

4ka buduje 5G sieť na frekvencii 3,7 GHz. Znamená to vyššiu rýchlosť v porovnaní s ostatnými operátormi, čo však na druhej strane vyžaduje vyšší počet základňových cieľov na dosiahnutie pokrytia, ktoré však Swan plánuje razantne budovať vďaka investícii nového minoritného akcionára.

SIM karty 4ka sú dostupné na pobočkách Slovenskej pošty alebo MobilOnline, na stránke operátora  a v niektorých predajniach s logom SWAN a/alebo 4ka napr. Smartshop/Digitall – mapa predajní TU.

SIM karta sa predáva za 4 €  s rovnakým, 4 eurovým kreditom. Od roku 2019 sú všetky nové SIM karty dodávané s dátovým balíkom 1 GB s platnosťou 30 dní (platí aj v rámci EÚ/EAA a v národnom roamingu).

Dobíjacie kupóny nájdete na všetkých poštách od 4 do 16 €. Pre dobitie zadajte *111*<PIN kupónu*<telefónne číslo>#. Je tiež možné dobitie kreditu online, kreditnou alebo debetnou kartou. Stav kreditu skontrolujete zadaním *55#.

Paušály na faktúru

Toto sú aktuálne najobľúbenejšie ponuky paušálov 4ky:

 • Paušál SLOBODA 100 + so 100 min/sms za 4 € s 12 GB dátami. (po 30 dňoch 11 € mesačne)
 • Paušál SLOBODA 300 + s 300 min/sms za 4 € s 17 GB dátami (po 30 dňoch 15 € mesačne)
 • Paušál SLOBODA NEKONEČNO + s neobmedzenými min/sms za 4 € a s NEOBMEDZENÝMI dátami (po 30 dňoch 23 € mesačne)
 • SLOBODA DÁTA za 4 € s NEOBMEDZENÝMI dátami. (po 30 dňoch 15 € mesačne)
 • SLOBODA PRE MLADÝCH + s 50 min/sms za 4 € s 20 GB dátami. (po 30 dňoch 14 € mesačne)

4ka recenzia

Pre zákazníkov, ktorí telefón potrebujú predovšetkým na telefonovanie sú k dispozícii nasledujúce, veľmi výhodné paušály:

 • Paušál SLOBODA 100 so 100 min/sms v SR a EÚ a 2 GB dát (SR, EÚ) za 4 € / prvých 30 dní potom 6€ / 30 dní
 • Paušál SLOBODA 300 s 300 min/sms a 2 GB dát (SR, EÚ) za 4 € / prvých 30 dní potom 10€ / 30 dní
 • Paušál SLOBODA NEKONEČNO s neobmedzenými min/sms a 2 GB dát (SR, EÚ) za 4 € / prvých 30 dní potom 18€ / 30 dní
 • SLOBODA HLAS s neobmedzenými min/sms SR a EÚ  za 4 € / prvých 30 dní potom 16 € / 30 dní
 • SLOBODA NA 4 so 4 GB v SR a EÚ, neobmedzené min/sms v SR a EÚ od 44 €  / 30 dní – platba z kreditu
 • SLOBODA PRE MLADÝCH so 4 GB v SR a EÚ, 50 min/sms v SR a EÚ za 4 € / 30 dní potom 8 € / 30 dní

4ka paušály

Všetky paušály sa automaticky obnovujú po 30 dňoch a je možné ich zastaviť odoslaním textovej správy „STOP“ na číslo 950.

Dáta a internet

Dátové balíky znamenajú v podstate prístup na internet cez mobilné zariadenie s daným limitom bajtov. A daný počet bajtov sa predáva za konkrétnu cenu.

Výber správneho množstva údajov pre vaše potreby závisí od spôsobu používania telefónu.

Ak používate telefón len jednoducho na kontrolu e-mailov a služby okamžitých správ, ako je WhatsApp, nebudete potrebovať veľké množstvo dát. Ak dostanete 100 e-mailov a strávite 10 minút denne chatovaním, pravdepodobne využijete približne 175 MB každý mesiac.

Ak však radi sťahujete hudbu, fotografujete a zdieľate fotografie a pozeráte videá, budete potrebovať viac. Aby ste sa dostali do obrazu, s 500 MB údajov si budete môcť stiahnuť 12 hudobných skladieb, 44 fotografií a pozrieť si približne hodinu videa.

Najviac dát spotrebujú nasledujúce aplikácie:

 • sociálne siete – Facebook, Instagram, Tik Tok
 • streamingové aplikácie – Netflix, Amazon Prime Video, Disney+
 • GPS a aplikácie na sledovanie jazdy – Sygic, Uber, Google Maps, Bolt

4ka ponúka dátové balíky pre akékoľvek potreby a za veľmi priateľskú cenu, ktorá koniec koncov charakterizuje kompletnú ponuku operátora a významne sa podieľa na jej obľúbenosti u zákazníkov.

4ka ponúka nasledujúce dátové balíky:

 • DENNÉ NEKONEČNO – 15 GB v SR z toho 1,61 GB v EÚ/ platnosť 1 deň – jednorazový balík 
 • GIGA S OBNOVOU – 1 GB v SR a EÚ / platnosť 30 za 2 € / 30 dní
 • potom sú to Dátové balíky pre nové paušály Sloboda
 • Dátové balíky pre SLOBODA NA 4
 • Dátové baliky pre SLOBODA pre MLADÝCH

Ceny sú naozaj zaujímavé, oplatí sa pozrieť a porovnať všetky možnosti – nájdete ich TU.

Okrem mobilov prináša 4ka aj internet na doma a to prostredníctvom frekvenčných pásiem, individuálne vyhradených pre 4ku, čo je garanciou ochrany proti rušeniu tretími stranami.

4ka pre domácnosti  ponúka aj výhodné kombo Internet+televízia, ktoré však nie je dostupné na celom území Slovenska. Tam, kde je dostupné, si zákazníci môžu vybrať z rôznych programov Internetu, ktoré sú dostupné už od 11 EUR mesačne  a kombinovať ich so štyrmi alternatívami televíznej služby v DUO balíku, ktorého cena začína na 17 EUR pri 24 mesačnej viazanosti. 

Dostupnosť služieb si viete overiť priamo na stránke operátora TU.

SIM karty s kreditom

Pokiaľ ide o ponuku 4ky, všetci zákazníci nájdu to, čo potrebujú. Od neobmedzeného balíka až po predplatenú kartu – cieľová skupina zjavne nie je rovnaká. Predplatené karty a dobíjanie kreditu ponúka dobrú alternatívu k paušálom pre všetkých, ktorí svoje mobily používajú naozaj len keď je to naozaj nevyhnutné.

V súčasnosti sú však SIM karty s kreditom oveľa menej rozšírené kvôli konkurencii programov s pevnou sadzbou: ich obsah a cena sú vo väčšine prípadov zaujímavejšie ako u predplatených kariet. 

Princíp predplatenej karty je jednoduchý: kúpite si SIM kartu s určitým kreditom a pri jej používaní sa kredit minie a vy si ho následne dobíjate.

U 4ky to funguje nasledovne:

 • SIM kartu 4ky máte zadarmo – 4 €, ktoré za ňu zaplatíte sú vlastne vašom štartovacím kreditom
 • súčasťou „štartovacieho balíčka“ je  1 GB dát v EÚ platných 30 dní na vyskúšanie
 • voláte a smskujete iba za 5 centov/ min v EÚ
 • za dáta zaplatíte iba 1,4 centa za 1MB v EÚ
 • po 3.tej minúte voláte zadarmo
 • zostávajúci kredit vám nikdy neprepadne

Jednorazové dobitie kreditu máte k dispozícii priamo na webovom portáli 4ky – TU, a operátor dokonca ponúka aj službu tzv. automatického dobitia kreditu, ktorú si viete aktivovať v sekcii Moja zóna a starosť o nutnosť obnovy kreditu môžete zároveň v tom momente aj pustiť z hlavy.

Samozrejme, kredit si môžete dobiť aj klasickými dobíjacími kupónmi, ktoré kúpite na predajných miestach 4ky a vybraných poštách v hodnote v hodnote 4 €, 8 €, 12 € alebo 16 €.

Podrobný návod ako postupovať pri tomto spôsobe dobíjania kreditu nájdete na stránke 4ky a v prípade akýchkoľvek problémov vás bude navigovať bezplatná infolinka 4ka.

Telefóny a zariadenia

K paušálom na faktúru SLOBODA dostanete v 4ke nielen telefóny, ale aj tablety, smarthodinky a dokonca aj smart televízor za mimoriadne výhodných podmienok. 

K paušálu SLOBODA s mobilom, alebo TV 4ka navyše aktuálne ponúka aj tieto bonusy navyše:

 • zľava na nové zariadenie až do 210 €
 • extra 100% zľava na aktivačný poplatok
 • a ako darček, napájací kábel 3v1

Kompletnú ponuku s detailmi jednotlivých možností nájdete TU.

4ka mobilné telefóny

Prenos čísla

Prenos čísla je proces presunu telefónneho čísla od jedného poskytovateľa služieb k druhému. Proces môže byť spoplatnený v závislosti od pôvodného poskytovateľa, resp. od viazanosti, ktorú uňho eventuálne máte. 

Napriek tomu, že ide o jednoduchý proces, 4ke sa podarilo zjednodušiť ho ešte viac. Ak sa rozhodnete prejsť k 4ke, o prenos čísla môžete požiadať aj obyčajnou sms. O zyyšok sa postará 4ka.

Ako to vyzerá v praxi?

 1. Zakúpite si SIM kartu 4ky.
 2. SMS pošlete z čísla, ktoré chcete preniesť, v tvare: PRENOS 4ka <mobilné číslo vašej 4ka SIM karty> <PUK kód vašej 4ka SIM karty> na číslo 0950100100 – Príklad SMS: PRENOS 4KA 0950123456 78965432
 3. 4ka sa spojí s vašim pôvodným operátorom a požiada ho o prenos čísla. Do 4 pracovných dní je číslo prenesené. 

O prenos čísla však môžete požiadať aj osobne, už pri kúpe 4ka SIM karty na pobočkách Slovenskej pošty, u zmluvných predajcov, aj priamo na stránke operátora – https://www.4ka.sk/prenos-cisla

Aktuálne ponúka 4ka pri prenose čísla na paušál aj príjemný bonus – po prenose čísla získavate zľavu 2 eurá/ 30 dní, ktorá platí dovtedy, kým využívate a riadne platíte paušály SLOBODA+ alebo SLOBODA DÁTA.

Najnovšie paušály 4ky, na ktoré si viete preniesť vaše číslo sú nasledujúce: 

4ka

Roaming

Roaming je možnosť používať svoje mobilné telefóny, alebo iné mobilné zariadenia mimo geografického pokrytia poskytovaného ich bežným sieťovým operátorom.

U 4ky máte roaming aktívny okamžite pri aktivovaní karty. V rámci Európskej únie, resp.zóny 1,  sa v podstate nič nemení – voláte, smskujete aj dátujete za slovenské ceny. 

Pokiaľ ide o zóny 2. 3. a 4. prehľad cien nájdete v cenníku na stránke operátora.

4ka ponúka aj službu DATALIMIT, vďaka ktorej môžete mať pod kontrolou spotrebu dát v zahraničí. 

Deje sa to jednoduchým nastavením finančného limitu vo výške 50, 100 a 300 € za obdobie odo dňa aktivácie limitu, až do konca príslušného kalendárneho mesiaca. Zmena je možná kedykoľvek. Ak zostatok dosiahne 10 €, resp. sa úplne vyčerpá, 4ka vás upozorní sms správou.

EÚ dátové limity pre paušály 4ky sú nasledovné:

 • SLOBODA 100 – 100 min/sms v SR/EÚ a 2 GB v SR/EÚ
 • SLOBODA 300 – 300 min/sms v SR/EÚ a 2 GB v SR/EÚ
 • SLOBODA NEKONEČNO – neobmedzené min/sms v SR/EÚ a 2 GB v SR/EÚ
 • SLOBODA HLAS – neobmedzené min/sms v SR/EÚ bez dát 
 • SLOBODA 100 + Dáta navyše – 100 min/sms v SR/EÚ a 12 GB v SR (z toho 4,63 GB v EÚ)
 • SLOBODA 300 + Dáta navyše – 300 min/sms v SR/EÚ a 17 GB v SR (z toho 4,63 GB v EÚ)
 • SLOBODA NEKONEČNO + Dáta navyše – neobmedzené min/sms v SR/EÚ, neobmedzený objem dát v SR a 4,63 GB v EÚ

eSIM od 4ky

SIM karta je „modul identity predplatiteľa“. Vyžaduje sa vo všetkých zariadeniach GSM, LTE a 5G, je to čip, ktorý obsahuje vaše ID zákazníka a podrobnosti o tom, ako sa váš telefón môže pripojiť k mobilnej sieti. 

SIM karty začínali vo veľkosti poštovej známky, no v priebehu rokov sa zmenšovali, keďže výrobcovia zariadení potrebovali viac miesta vo svojich prístrojoch pre inú elektroniku.

eSIM preberá obvody SIM karty, pripája ich priamo k doske zariadenia a umožňuje  preprogramovanie na diaľku pomocou softvéru. 

Pôvodný trend smerom k eSIM prišiel čiastočne z odvetvia „internetu vecí“. Keďže sú eSIM malé a nevyžadujú ďalší priestor pre slot, môžu byť zabudované do zariadení, ako sú drony, smart zariadenia, senzory a sledovače polohy, kde je veľkosť podstatná. 

Môžu byť tiež pripájané do priemyselných zariadení, kde SIM karta nemusí byť ľahko dostupná. Keďže sa dajú preprogramovať na diaľku, znamená to, že eSIM je možné spravovať hromadne. Povedzme teda, že spoločnosť, ktorá prevádzkuje 50 000 predajných automatov, môže zmeniť svoj plán služieb, alebo poskytovateľa jediným stlačením tlačidla zo svojho sídla.

4ka svojim zákazníkom ponúka aj túto technológiu. Aké sú jej výhody?

 • nemusíte vkladať SIM kartu do svojho zariadenia
 • aktivujete ju jednoduchým naskenováním QR kódu
 • do jedného eSIM zariadenia môžete nahrať viac profilov
 • z telefónu, ktorý podporuje eSIM môžete vytvoriť viac SIMkové zariadenie

V ponuke telefónov 4ky nájdete aj modely, ktoré eSIM podporujú, stačí si len vybrať ten, ktorý vyhovuje vašim potrebám.

Aplikácia Moja 4ka

Ak si stiahnete do svojho telefónu mobilnú aplikáciu 4ky, prvý dojem z nej bude zaručene pôsobivý. Používateľské rozhranie sa rozhodne vydarilo. A nehovoríme len o štýlovom, sviežom dizajne, ale aj o rýchlosti a prehľadnosti.

Štyri základné funkcie aplikácie: Dobiť kredit, Spotreba, Moje Služby a Prehľad sú na obrazovke okamžite prístupné. 

Kredit si prostredníctvom aplikácie nabijete kartou, aj kupónom a ak si svoju kartu uložíte, môžete si nastaviť aj automatické dobitie. 

Aplikácia vám ponúka aktuálne informácie o stave vášho kreditu, resp. ak máte paušál, o nevyčerpaných minútach, smskách aj dátach a informáciu o počte dní zostávajúcich do konca fakturačného obdobia.

Paušály môžete prostredníctvom aplikácie meniť, aj deaktivovať. 

Okrem základných funkcií, na postrannom paneli nájdete aj sekciu Podrobná spotreba, ktorá vám formou prehľadného grafu zobrazí dennú spotrebu všetkých položiek jednotlivo – sms, minúty, dáta, alebo napríklad sekciu Správa čísel

Zákaznícky servis

V zákulisí väčšiny spoločností sú ľudia, ktorí sa nikdy nestretnú ani nepozdravia ľudí, ktorí si kupujú ich produkty. A predsa je vnímanie spoločnosti a produktu zo strany kupujúcich sčasti formované práve skúsenosťami s nimi.

Úspešná firma  inštinktívne chápe potrebu dobrých služieb zákazníkom a 4ka nie je výnimkou. (O tom, že je naozaj úspešná svedčia opakujúce sa prvenstvá v súťaži o titul najobľúbenejšieho mobilného operátora na Slovensku.)

Interakcie a pomoc, ktoré operátor ponúka svojim zákazníkom sa deje prostredníctvom rôznych kanálov:

 • telefonicky: zákaznícka linka 950 alebo +421 950 950 950
 • elektronicky: cez kontaktný formulár, alebo prostredníctvom webchatu, ktorý je dostupný denne od 08:00 do 20:00 aj cez víkendy a sviatky
 • osobne na pobočke: 4ka má viac ako 1500 predajných miest na Slovensku
 • poštou: na adrese SWAN, a. s., Landererova 12, 811 09 Bratislava

Záverom

„Profilujeme sa ako značka, ktorá narúša status quo na trhu, provokuje, nebojí sa konfrontácie s konkurenciou. Snažíme sa byť značka, ktorá na trh prináša niečo nové, zaujímavejšie.  Pri našej práci sa snažíme držať 4 definovaných princípov: jednoduchosť, odvaha, výhodnosť a sloboda.“  Peter Helexa, spoločnosť SWAN Mobile, a. s.

A my nemôžeme nič iné, ako so slovami pána Helexu súhlasiť. 

Zdroje informácií:

5/5 - (1 vote)

Najnovšie články

Podobné články