Ako opraviť poškodenú strešnú krytinu + (starostlivosť)

Pripravili sme pre vás článok, ktorý sa zaoberá témou opravy a údržby strešnej krytiny. Strecha je jedným z najdôležitejších prvkov našich domovov, ktorý nás chráni pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a zabezpečuje naše pohodlie. Bez ohľadu na to, či máte doma škridlovú, plechovú alebo inú strešnú krytinu, je nevyhnutné vedieť, ako opraviť prípadné poškodenia a ako sa o ňu správne starať. 

Článok je určený pre všetkých majiteľov domov, ktorí chcú pochopiť, ako predchádzať a riešiť problémy so strešnou krytinou v optimálnom stave a predĺžiť jej životnosť. 

Prečo je strešná krytina dôležitá?

Strecha je základným prvkom každého domu. Slúži na ochranu pred poveternostnými vplyvmi ako je dážď, sneh, vietor, ale aj pred slnkom. Je to vrstva materiálu, ktorá pokrýva strechu a je navrhnutá tak, aby odolávala všetkým týmto vplyvom a zabezpečovala bezpečie a pohodlie obyvateľom. 

Existuje mnoho strešných krytín, vrátane škridlových, plechových, betónových, keramických a mnohých ďalších. Každý typ má svoje vlastné výhody a nevýhody. Voľba ideálnej krytiny závisí od mnohých faktorov, vrátane klímy, typu budovy, štýlu architektúry a osobných preferencii. 

Strešná krytina je dôležitá pre tieto dôvody: 

  • Je prvou líniou obrany domova pred poveternostnými podmienkami, čím chráni samotný domov ale aj jeho obyvateľov. 
  • Pomáha izolovať domov a udržiavať ho vo vam príjemnej teplote. 
  • Správne zvolená strešná krytina môže zvýšiť estetickú hodnotu domu a pridať ju k jeho celkovému vzhľadu. 

Preto je dôležité, aby bola strešná krytina správne namontovaná, udržiavaná, pravidelne kontrolovaná na prípadne poškodenia, a tiež čistená. Ak je strešná krytina poškodená, môže to viesť k problémom a znížiť životnosť strešnej krytiny.

Ako opraviť strešnú krytinu v prípade poškodenia? 

Každá oprava poškodenej strešnej krytiny závisí od typu krytiny a rozsahu poškodenia. Tu je všeobecný návod, ako to urobiť:

Príprava potrieb a materiálov

Na novú strešnú krytinu (v peípade výmeny) budete potrebovať kladivo, klince, nožnice na plech (ak máte krytinu vyrobenú z plechu), lepiacu pásku na strechu a silikónový tmel.

Identifikácia poškodenia

Najprv musíte identifikovať, kde je strecha poškodená. Ak je poškodenie rozsiahlejšie, všimnete si ho. Ak nie, možno budete musieť hľadať príznaky unikania vody alebo iných problémov. 

Odstránenie poškodenej krytiny

Ak je krytina poškodená natoľko, že ju treba vymeniť, odstráňte ju opatrne, aby ste nepoškodili zdravé časti strechy. To môže zahŕňať odstránenie klincov alebo skrutiek, ktoré ju držia na mieste. 

Príprava miesta

Keď odstránite poškodenú krytinu, musíte miesto pripraviť na novú krytinu. To môže zahŕňať čistenie oblasti od prachu a nečistôt a aplikáciu lepiacej pásky na strechu, aby sa zabránilo ďalšiemu úniku vody.

Inštalácia novej krytiny

Ak vymieňate krytinu, položte novú krytinu na miesto a pripevnite ju klincami a skrutkami. Uistite sa, že je pevne pripevnená a že okraje sú dobre zapečatené. 

Tesnenie

Ak je poškodenie malé, môžete ho možno opraviť jednoducho tým, že na miesto aplikujete silikónový tmel. Toto je obzvlášť užitočné pri prasklinách alebo dierach. 

Kontrola

Po dokončení opravy skontrolujte strechu, aby ste sa uistili, že oprava bola úspešná. Ak je to možné, skúste strechu otestovať tým, že na ňu vylejete vodu a sledujte, či preniká do konštrukcie. 

Pamätajte, že práca na streche môže byť nebezpečná, takže ak máte obavy ohľadne vykonávania týchto krokov osamote, zvážte oslovenie odborníka. Radi vám pomôžeme.

Aké body by mala zahŕňať starostlivosť o strechu?

Starostlivosť o strešnú krytinu je dôležitá, aby ste predišli poškodeniu a predĺžili jej životnosť. Tu sú niektoré praktické tipy a rady: 

  • Pravidelne kontrolujte strešnú krytinu, aby ste identifikovali akékoľvek príznaky poškodenia alebo opotrebenia. To by malo zahŕňať hľadanie prasklín, chýbajúcich alebo poškodených dlaždíc, poškodených alebo chýbajúcich tesnení a iných problémov. 
  • Čistite strešnú krytinu, aby ste odstránili nečistoty, mach, lístie a iné materiály, ktoré by mohli poškodiť krytinu alebo spôsobiť zadržiavanie vody. Používajte jemné čistiace prostriedky a mäkké kefy, aby ste nepoškodili krytinu.
  • Opravy vykonávajte ihneď po odhalení problému.Malé problémy, ako sú praskliny alebo chýbajúce dlaždice, môžu rýchlo viesť k veľkým problémom, ak ich necháte neopravené. 
  • Ochrana pred počasím by sa nemala zanedbávať. Ak žijete v oblasti s tvrdým počasím, môžete zvážiť použitie špeciálnych povlakov alebo iných produktov na ochranu strešnej krytiny pred poškodením spôsobeným vetrom, dažďom, snehom alebo ľadom.
  • Profesionálna údržba je skvelou voľbou v prípade, ak máte komplikovanú strešnú krytinu alebo ak sa necítite pohodlne vo výškach pri vykonávaní práce sami. Môžete zvážiť objednanie naších profesionálov na pravidelnú údržbu strechy. 
  • Ventilácia a izolácia strechy môže pomôcť predchádzať problémom, ako je kondenzácia, ktorá môže poškodiť strešnú krytinu. 

Pamätajte, že pravidelná starostlivosť a údržba môže predísť drahým opravám v budúcnosti. 

Údržba strechy a starostlivosť o ňu je kľúčová pre jej dlhú životnosť

Starostlivosť o strešnú krytinu je kľúčová pre jej dlhú životnosť a efektívnosť. Pravidelné kontroly, čistenie, opravy, ochrana pred počasím, profesionálna údržba a správna ventilácia a izolácia sú všetko dôležité aspekty údržby strešnej krytiny. Tieto jednoduché kroky vám pomôžu predchádzať vážnym problémom a zároveň ušetriť peniaze na drahých opravách v budúcnosti. 

Vaša strecha je jednou z najdôležitejších častí domu. Poskytuje ochranu a pomáha udržiavať pohodlie vášho domova. Preto je tak dôležité venovať jej náležitú starostlivosť a údržbu. Začnite sa s nami starať o vašu strechu ešte dnes! Obnova striech je tu pre vás. 

5/5 - (1 vote)

Najnovšie články

Podobné články