Hnačka u psa – čo robiť? Pomôže čierne uhlie?

Hnačka u psa je častým problémom, ktorý môže spôsobiť veľa nepohodlia a obáv. Ako majiteľ psa je dôležité poznať príčiny hnačky a vedieť, ako ju liečiť, aby sa zabránilo možným komplikáciám a zlepšilo pohodlie vášho psa. V tomto článku sa pozrieme na rôzne aspekty hnačky u psov, vrátane príčin, liečby a toho, kedy je nevyhnutná veterinárna starostlivosť.

Všetko proti hnačke u vášho psíka

Príčiny hnačky u psov

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu spôsobiť hnačku u psa. Medzi najčastejšie príčiny patria:

 1. Nevhodná strava: Zmena stravy alebo konzumácia nevhodných potravín môže dráždiť tráviaci systém psa a spôsobiť hnačku. Niektoré potraviny, ako je čokoláda, sladkosti, alebo jedlo s vysokým obsahom tuku, môžu byť škodlivé pre psov.
 2. Otrava: Psík môže trpieť hnačkou ako dôsledok otravy. To môže nastať po požití toxických látok, ako sú rastliny, chemikálie alebo potraviny, ktoré sú škodlivé pre psov.
 3. Stres: Stres a úzkosť môžu mať vplyv na tráviaci systém psa a spôsobiť hnačku. Zmeny v prostredí, nové situácie alebo oddelenie od majiteľa môžu spôsobiť stres u psov.
 4. Infekcie: Bakteriálne, vírusové alebo parazitárne infekcie môžu dráždiť tráviaci trakt psa a spôsobiť hnačku. Medzi najčastejšie infekcie patria salmonelóza, parvovírus alebo gastrointestinálne parazity.
 5. Alergie: Potravinové alergie alebo intolerancie môžu spôsobiť hnačku u psov. Niektoré psy môžu byť alergické na určité potraviny alebo prísady vo svojej strave.
 6. Zmeny v strave: Náhla zmena stravy alebo prechod na novú stravu môže dráždiť tráviaci systém psa a spôsobiť hnačku.
 7. Ďalšie faktory: Iné faktory, ako sú nadmerné jedenie trávy, podráždenie črevnej steny alebo vedľajšie účinky niektorých liekov, môžu tiež spôsobiť hnačku u psov.

Liečba hnačky u psov

Hnačka u psa je pre psa skutočný trest a je potrebné ju rýchlo riešiť.

Liečba hnačky u psa závisí od príčiny a závažnosti stavu. Tu sú niektoré spôsoby, ako zmierniť hnačku a zlepšiť pohodu vášho psa:

 • Hladovka: Prvým krokom pri liečbe hnačky je nasadenie krátkej hladovky, aby sa tráviaci systém vášho psa mohol upokojiť. Počas hladovky by mal pes mať prístup k čistej vode, aby sa zabránilo dehydratácii.
 • Diéta: Po hladovke môžete postupne zaviesť ľahko stráviteľnú diétu, ktorá obsahuje mäso a ľahko stráviteľné uhľohydráty, ako je uvarená ryža alebo zemiaky.
 • Čierne uhlie alebo Smecta: V prípade miernych prípadov hnačky môžete podať psíkovi čierne uhlie alebo Smectu, aby sa absorbovali toxíny a zmiernili sa symptómy.
 • Probiotiká: Probiotiká môžu pomôcť obnoviť zdravú baktériovú flóru v črevách vášho psa a zmierniť hnačku.
 • Lieky: Vo vážnych prípadoch môže veterinár predpísať lieky na zastavenie hnačky alebo liečbu infekcie.
 • Veterinárna starostlivosť: Ak sa príznaky nezlepšujú alebo sa zhoršujú, je dôležité vyhľadať veterinárnu starostlivosť. Veterinár môže vykonať potrebné testy na diagnostikovanie príčiny a predpísať adekvátnu liečbu.

Použitie čierneho uhlia pri hnačke u psov

Čierne uhlie je bežne používaným prostriedkom na zmiernenie hnačky u psov. Pri správnom dávkovaní môže efektívne pomôcť obmedziť príznaky hnačky a zároveň zabrániť dehydratácii.

Odporúčaná dávka pre psov je 1 až 2 tablety na každých 5 kg telesnej hmotnosti. V prípade potreby, ak príznaky neustupujú, je možné po štyroch hodinách podať ďalšiu polovičnú dávku. Dôležité je však neprekročiť odporúčané dávkovanie a psa dôkladne sledovať.

Kedy by sa čierne uhlie nemalo podávať

Podávanie čierneho uhlia sa neodporúča, ak psa trápi hnačka, ktorá obsahuje viditeľné stopy krvi.

Dôvodom je, že po požití čierneho uhlia by mohlo dôjsť k sfarbeniu stolice, čo by mohlo zasahovať do správnej diagnostiky príčin hnačky. V takých prípadoch je lepšie vyhľadať veterinárnu pomoc.

Čierne uhlie pre psov na trhu

Na trhu sú dostupné špeciálne produkty čierneho uhlia určené priamo pre psov, ako napríklad Humino-Vet IDG.

Humino-Vet IDG

Avšak, v prípade nutnosti môžete použiť aj čierne uhlie určené pre ľudí, ak dávkovanie prispôsobíte potrebám vášho psa.

Iné liečivá a probiotiká pre psov

Okrem čierneho uhlia sa v praxi osvedčili aj iné prípravky, ako sú Hylak kvapky, Smecta alebo Endiex, ktoré sú určené pre ľudí, ale môžu byť použité aj pre psov za predpokladu správneho dávkovania a konzultácie s veterinárom.

Protexin Pro-Fibre pelety - probiotiká pre psy 500g

Na podporu správneho fungovania zažívania sa odporúča aj dlhodobé podávanie probiotík, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú mikroflóru v žalúdku psa.

Kedy ísť k veterinárovi?

Je dôležité vedieť, kedy je potrebné vyhľadať veterinársku starostlivosť.

Ak váš pes prejavuje ďalšie príznaky, ako je krv v stolici, zvracanie, apatia alebo dehydratácia, je dôležité ísť k veterinárovi čo najskôr.

Veterinár môže poskytnúť odbornú starostlivosť a vykoná potrebné testy na stanovenie príčiny hnačky.

Záver

Hnačka u psov môže byť nepríjemným stavom, ktorý môže mať mnoho príčin. Ako majiteľ psa je dôležité poznať príznaky hnačky a vedieť, ako ju liečiť. Pri liečbe hnačky u psov je dôležité brať do úvahy príčiny a správne upraviť liečbu. Pri použití čierneho uhlia alebo iných doplnkov je nevyhnutné dodržiavať správne dávkovanie a pri vážnejších príznakoch alebo ak hnačka obsahuje krv, by ste mali ihneď vyhľadať veterinárnu pomoc. Vždy je lepšie opýtať sa veterinára pred podaním akýchkoľvek liekov alebo doplnkov stravy, aby ste zabezpečili bezpečnosť a zdravie vášho miláčika.

S pravidelnou starostlivosťou a pozornosťou môžete pomôcť udržať vášho psa zdravého a šťastného.

5/5 - (7 votes)

Najnovšie články

Podobné články