Aj napriek pokročilej dobe a zvýšeného záujmu o ochranu životného prostredia nemajú Slováci stále dostatok informácií o tom, ako sa recyklujú batérie. A to ich využívame denne v rámci mnohých prístrojov.
Život bez batérií si už nevieme predstaviť. To neplatí len o tých, ktoré sú súčasťou automobilov. Ich výrobcovia si vybudovali také meno, že so svojím názvom v povedomí širokej spoločnosti môžu konkurovať aj tým najväčším značkám. Či už ide o Duracell alebo iné, vďaka nim môžete v domácnosti využívať množstvo prístrojov. Ste si ale vedomí, aká je dôležitá ich recyklácia?
Viete si bez batérií predstaviť život?
Sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Ak vám budú v domácnosti alebo v práci chýbať, budete nútení sa vzdať mnohých technológií a zariadení. Vďaka nim môžeme využívať elektrické autá, telefóny alebo notebooky. Najčastejšie však meriame cestu do obchodov za tými menšími. Ide hlavne o batérie aaa a aa. Bez nich by ste pre preladenie kanálov v televízii museli pravidelne vstať zo sedačky, ráno by vás namiesto budíka budil kohút a deti by na mnoho hračiek len smutne pozerali. Nesie to však so sebou dosť veľké riziko z pohľadu životného prostredia.
V recyklácii zaostávame
Slováci patria v rámci európskeho kontinentu z pohľadu recyklácie batérií k úplným outsiderom. Väčšina z nás jednoducho vytečené či vybité batérie odhodí do smetného koša. To je však nesprávne. Olovené batérie totiž patria medzi najnebezpečnejší odpad a hrozí tu otrava. Nie len preto by ste mali vedieť, kde sa vo vašom okolí nachádza zberné miesto. Tých máme v súčasnosti v našej krajine dostatočné množstvo. Správna recyklácia je mimoriadne prospešná aj pre životné prostredie. Ekologické fungovanie spoločnosti je totiž nastavené aj na eliminácii kontaminácie okolitého prostredia (hlavne vody a pôdy) ortuťou, olovom, kadmiom či kyselinou sírovou, teda látkami, ktoré sa nachádzajú v batériách.
Zdroj obrázku: Rawpixel.com / stock.adobe.com