Mestská voda je u nás bežne upravovaná pomocou chlóru. Prečo? Jeho chemické vlastnosti fungujú ako dezinfekcia – pomáhajú ničiť baktérie, mikróby a vírusy vo vode. Množstvo pridávaného chlóru je regulované prísnymi normami, ktoré stanovujú prípustné limity tak, aby bola dezinfekcia účinná a voda zostala bezpečná a nezávadná. Aj napriek tomu však existuje niekoľko dôvodov, prečo možno budete chcieť chlór z vody odstrániť.
Obsah článku
Chlórovaná voda je bezpečná, ale…
Chlór môže vode dodať špecifický zápach a chuť, ktoré môžu byť niektorým ľuďom nepríjemné. A hoci je množstvo chlóru regulované a v malých dávkach je považovaný za zdravotne nezávadný, môže dráždiť citlivú pokožku. Ak ste teda náchylní na tvorbu ekzémov či iných kožných problémov, pravdepodobne sa chlórovanej vode budete chcieť vyhnúť.
Zistite množstvo chlóru vo vode
Normy stanovujú limitnú hodnotu chlóru v pitnej vode na 0,3 mg/l. Ako zistiť, koľko chlóru sa skutočne nachádza vo vašej vode? Poslúži k tomu rozbor vody. Ak ste pripojený na mestský vodovod, môžete oň požiadať vašu vodárenskú spoločnosť, ktorá vodu neustále monitoruje. Alternatívou je aj domáci test pitnej vody. Máte vlastnú studňu a vodu považujete za čistú? Aj v tomto prípade by ste si mali nechať urobiť laboratórny rozbor, zložený z mikrobiologických, chemických a fyzikálnych testov.
Ako odstrániť chlór z vody?
Tým najjednoduchším spôsobom je nechať vodu odstáť, kým sa chlór odparí alebo ju prevariť. Existujú však efektívnejšie a praktickejšie spôsoby. Hovoríme o filtroch na vodu.
Uhlíkové filtre
Uhlíkové filtre na vodu (najčastejšie s filtračnou vložkou s aktívnym uhlím) sú bežným typom filtrov, ktoré sa používajú na odstraňovanie chlóru a iných nečistôt z vody, napr. organických zlúčenín, sedimentov, pesticídov a podobne. Zároveň zlepšujú chuť a vôňu pitnej vody. Ide o efektívny spôsob úpravy vody na prívode. Ak však hospodárite s obmedzeným rozpočtom, alternatívou je pultový filtračný systém.
Reverzná osmóza
Uhlíkové filtre neodstraňujú všetky nečistoty z vody, napr. minerály, kovy alebo soli. Omnoho lepší účinok má systém reverznej osmózy – jeden z najlepších filtov na úpravu vody, ktorý z nej odstráni až 95% všetkých nežiaducich látok, a to vrátane chlóru, dusičnanov, ťažkých kovov atď. Tento proces sa skladá z predfiltrácie, ktorá vodu zbaví hrubších sedimentov a následne je voda pretlačená cez polopriepustnú membránu, čím sa odstránia nežiaduce molekuly a kontaminanty.
Zdroj foto: wertinio / Shutterstock.com