Najlepšia domáca pekáreň: Túto musíte mať (TOP 5)

Chlieb chutí najlepšie, keď je úplne čerstvý. A nič nie je čerstvejšie ako doma upečené! A v neposlednom rade máte kontrolu nad všetkými ingredienciami. Nie sú to však len skutoční gurmáni, ktorí radšej jedia čerstvý chlieb. Domáca pekáreň môže byť zaujímavá aj pre alergikov, ktorí jednoducho netolerujú ten „konvenčný“ chlieb z pekárne za rohom.

Najlepšie pekárne na chlieb sa ľahko používajú, príprava trvá len niekoľko minút a na dosiahnutie magických výsledkov ich možno ponechať samé, bez potreby ľudského zásahu.

Ako však vedieť, ktorá pekárnička je pre vás tá najlepšia? Čítajte ďalej.

Najlepšie domáce pekárne

Ako funguje domáca pekáreň?

Zariadenia dostupné na trhu sú založené na rovnakom princípe. Vnútri pekárničky je obdĺžniková alebo štvorcová kovová forma, ktorá je špeciálne potiahnutá. K dispozícii sú aj jeden alebo dva háky na cesto, keďže cesto sa pripravuje priamo v pekárni. Potom už len stačí vložiť ingrediencie do stroja, zvoliť vhodný program a spustiť ho.

Zariadenie samostatne miesi cesto a potom pečie chlieb. Tento proces zvyčajne trvá tri až päť hodín, ale stroj nemusíte neustále sledovať a môžete si ho naprogramovať tak, aby bol chlieb pripravený v požadovanom čase.

Žiaľ, domáca pekárnička nedokáže upiecť okrúhly chlieb ako ten, ktorý si kúpite v pekárni, ale na druhej strane, pečenie chleba je veľmi jednoduché. Aby však váš doma pečený chlieb nakoniec chutil naozaj vynikajúco, existuje niekoľko dôležitých kritérií, ktoré by ste nemali stratiť zo zreteľa.

Na čo si dať pozor pri kúpe domácej pekárne?

Chlieb z domácej pekárne

Veľkosť chleba 

Dostupné pekárne na chlieb sú vhodné pre rôzne veľkosti chleba. Kompaktné zariadenia pečú len malé bochníky chleba do hmotnosti 750 g. To nemusí stačiť napríklad pre rodiny, najmä preto, že príprava ďalšieho bochníka chleba trvá niekoľko hodín.

Stredne veľké stroje upečú minimálne kilový bochník, no s výkonnejšími modelmi upečiete aj 1 800 gramové bochníky. V konečnom dôsledku to závisí od vašich preferencií a vašich požiadaviek na zariadenie.

Domáca pekáreň na chlieb Tefal PF220838 Pain Plaisir 1 kg

Domáca pekáreň Tefal PF220838 Pain Plaisir 1 kg

 • veľmi praktické 3 nastavenia hmotnosti (500g – 750g – 1000g)
 • možnosť zvoliť stupeň zafarbenia kôrky
 • 17 predvolených programov, vrátane prípravy bezlepkového chleba, cesta na pizzu, koláčov, cereálií, džemu…
 • možnosť odloženého štartu až o 15 hodín
 • LCD panel s intuitívnym ovládaním
 • extra príslušenstvo: knižka s 28 receptami, odmerka a lyžica, miesiaca lopatka a hák

Hák na cesto 

Strojom, ktoré vyrábajú chlieb s hmotnosťou do 1 000 gramov, zvyčajne stačí hák na cesto. Dvojhák dokáže miesiť väčšie množstvá cesta rýchlejšie a dôkladnejšie. Na kysnuté cesto potrebujete aj špeciálne miešacie háky, ktoré vmiešavajú múku z okraja a zospodu do mokrého, lepkavého cesta.

Miešací mechanizmus zanecháva otvory v spodnej časti bochníka. Aby neboli príliš nevzhľadné, môžete pred pečením odstrániť háky, aby zostali len vlny. Na tento účel je praktické, ak sa háky na cesto dajú ľahko vyberať.

Menu a funkcie

Teplotu si spravidla nemôžete sami zvoliť v nastaveniach pekárne, maximálne si môžete zvoliť stupeň zhnednutia chleba. Prístroj dodržiava presný recept a miesenie a pečenie reguluje plne automaticky.

Preto je výhodné, ak sú predvolené programy pre mnoho rôznych druhov chleba. Väčšina domácich pekární ponúka možnosť vymiesenia cesta bez pečenia, takže ak chcete, môžete cesto z pekárne piecť v štandardnej rúre.

Medzi ďalšie potenciálne funkcie patria rýchle režimy, ktoré urýchlia proces, ak sa ponáhľate; režim udržiavania teploty, ktorý udrží čerstvo upečený chlieb; zmiešavací zásobník, ktorý uprostred procesu automaticky pridáva orechy alebo ovocie; a režim len na miesenie cesta na cestoviny alebo pizzu. Mnohé stroje ponúkajú možnosti prepečenia  kôrky, zatiaľ čo iné umožňujú vytvárať si vlastné programy na mieru.

Čím viac možností je však k dispozícii, tým zložitejšia môže byť navigácia v menu. Ak má displej iba jeden alebo dva riadky, chýba prehľadnosť. Veľkou výhodou je veľký a farebný displej, prípadne aj dotykový.

Domáca pekáreň Gorenje BM910WII

Gorenje BM910WII

 • objem 750 alebo 900 g
 • súčasťou balenia sú 2 háky na miesenie
 • praktický LCD dipslej
 • 15 predvolených programov
 • pečenie pokračuje aj po eventuálnom výpadku elektriny
 • možnosť nastavenia stupňa prepečenia kôrky
 • funkcia udržiavania teploty

Rozmery a hmotnosť

Veľkosť formy na pečenie v podstate určuje rozmery stroja. Zariadenia, s ktorými upečiete 1 500 gramový chlieb, sú preto dosť objemné a ťažké. Musíte teda zvážiť, koľko miesta vám v kuchyni pre domácu pekáreň zostáva a tiež aký objem chleba potrebujete.

Veľké modely majú šírku 40 až 50 centimetrov a výšku až 40 centimetrov. Hmotnosť pekárne sa pohybuje medzi 7 a 9 kilogramami. Kompaktné zariadenia na 750 gramový chlieb sú o 10 centimetrov užšie a o 2 kilogramy ľahšie.

Domáca pekáreň - cesto

Čistenie

Vyberateľná forma na cesto a háky sú potiahnuté nepriľnavým povrchom. Kvôli tejto povrchovej úprave sa diely nesmú vkladať do umývačky riadu, ani čistiť príliš agresívne, inak dôjde k poškodeniu. Tým sa ale nikdy nedá úplne vyhnúť.

Pekáč a hák na cesto musíte vždy umývať ručne

Spôsob čistenia krytu sa líši od modelu k modelu. Ak sú klávesy za plastovým krytom, môžete ich povrch jednoducho utrieť. U niektorých modelov navyše môžete odobrať aj veko, aby ste stroj mohli efektívnejšie vyčistiť.

Domáca pekáreň GUZZANTI GZ 635

Domáca pekáreň GUZZANTI GZ 635

 • objem voliteľný medzi 1125, 1350 a 1600g
 • LCD displej a dotykové ovládanie
 • 15 automatických programov
 • nastaviteľný stupeň prepečenia
 • možnosť odloženého štartu až o 15 hodín
 • udržanie teploty po dobu 60 minút
 • 10 minútová pamäť v prípade výpadku prúdu
 • 2 miesiace háky

Opotrebenie a náhradné diely

Hlavnými opotrebiteľnými časťami pekárne na pečenie sú pekáč a háky na cesto. Aj pri opatrnom zaobchádzaní sa ich povlak nakoniec poškriabe a chlieb sa potom prilepí. Mnoho výrobcov preto ponúka náhradné formy na pečenie a háky na cesto pre svoje zariadenia.

Najlepšie je skontrolovať to vopred, ak plánujete používať pekáreň dlhodobo. Ak sa však pokazí niečo v mechanike, napríklad miešací alebo zahrievací mechanizmus, väčšinou sa to neoplatí opravovať. Úplne nové zariadenie je takmer vždy lacnejšie.

Recepty a zmesi na pečenie

Zmesi na pečenie chleba nájdete v každom supermarkete a často máte na výber chlieb z rôznych druhov obilia a bio produktov. Hotové zmesi uľahčujú dávkovanie. Do pekárne jednoducho vložíte príslušné množstvo ingrediencií a vody a už len stlačíte tlačidlo.

Tieto zariadenia fungujú obzvlášť dobre s HOTOVÝMI zmesami na pečenie chleba

Ak si ingrediencie miešate sami, musíte postupovať presne podľa návodu, aby sa chlieb podaril. Väčšina výrobcov preto prichádza s receptami v určitej forme, buď ako súčasť návodu na použitie, alebo so samostatnou knihou receptov. Čím viac pomoci, tým lepšie.

Drahšie modely zvyčajne ponúkajú viac informácií.

Domáca pekáreň Concept PC5510

Domáca pekáreň Concept PC5510

 • veľkosti bochníka 700 alebo 1000 g
 • 12 automatických programov
 • odložený štart možný o 13 hodín
 • LCD displej
 • funkcia KEEP WARM 60 minút
 • poistka proti prehriatiu

Extra programy

Chcete si pripraviť džem na raňajkové hrianky? Vyrobiť chutné kysnuté cesto? Domáca pekáreň toho môže dokázať viac ako len piecť chlieb. Program Jam nepretržite mieša vaše ingrediencie, aby ste dosiahli dokonalú konzistenciu. Stroje na chlieb s programami na výrobu cesta dokážu vyrobiť cesto na pizzu, tyčinky, špeciálne rožky a sladké pečivo, pripravené na pečenie v bežnej rúre.

Extra programami nabité pekárničky sú vo všeobecnosti drahšie, ale to nemusí byť potrebné, ak nebudete pripravovať žiadny z fancy receptov, pre ktoré sú určené.

Zákaznícky servis

Aj keď sa to nezdá, jednou z dôležitých vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri kúpe pekárne na chlieb, je zákaznícky servis. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa nákupu, potrebujete mať možnosť kontaktovať niekoho, kto má odpovede.

Niektoré pekárne sa dodávajú s inštruktážnou knihou, ale môže byť ťažké vedieť, čo robiť, ak ste ju ešte nikdy nepoužili. Našťastie veľa výrobcov domácich pekární ponúka bezplatný zákaznícky servis po celú dobu životnosti vášho stroja.

Môžete zavolať a požiadať o pomoc, ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa čohokoľvek, od používania špecifickej funkcie na vašom zariadení až po to, či vaša záruka pokrýva daný konkrétny problém.

Chlieb a pohár mlieka

Recenzie

Keď už zúžite výber na niekoľko modelov, nezabudnite si pozrieť, čo o nich hovoria iní zákazníci. Ak je model nový, pravdepodobne nebude veľa používateľských skúseností, ale vždy si môžete pozrieť model o jednu radu nižšie a zistiť, ako sú ľudia spokojní s jeho používaním.

Možno zistíte, že určitý stroj je perfektný na papieri, ale to, čo o ňom zákazníci hovoria už svedčí o niečom inom.

Indikuje cena kvalitu?

Zariadenia s bielym plastovým krytom nevyzerajú tak elegantne ako ich konkurenti z nehrdzavejúcej ocele. Ale čo sa týka výbavy, určite s nimi dokážu držať krok.

Dva bochníky chleba

Výber programov pečenia je dostatočne veľký na prípravu mnohých rôznych druhov chleba, vrátane bezlepkového chleba, alebo cesta na pizzu. Aj s lacnými strojmi môžete dokonca vyrábať jogurt alebo džem. Možno môžete očakávať slabiny v stupni zhnednutia.

Pre príležitostných „domácich pekárov“ však úplne postačuje lacnejší model.

Dobrý model nemusí nevyhnutne stáť veľa

Domáca pekáreň ETA Delicca II 7149 90030

Domáca pekáreň ETA Delicca II 7149 90030

 • možnosť voľby objemu 1 kg, 1,25 kg, 1,5 kg
 • možnosť individuálneho nastavenia jednotlivých fáz prípravy
 • 3 úrovne prepečenia kôrky
 • 11 automatických programov + jeden, ktorý ponúka možnosť vlastných nastavení
 • 15 hodinový časový spínač
 • akustická signalizácia
 • udržiavanie teploty po dobu 60 minút
 • pamäť pri výpadku elektrického prúdu

Zhrnutie na záver

Ak práve začínate s domácim pečením chleba, môže byť trochu zložité zistiť, ktorá pekáreň je pre vás tá najlepšia. Väčšina pekárničiek je kompatibilná so začiatočníkom, ktorý sa chce učiť, no mali by ste si uvedomiť, že na trhu sú aj drahé „profesionálne“ stroje, ktoré vás len zmiatnu.

Ak neviete, aký typ pekárne na chlieb kúpiť, odporúčame začať s lacným modelom. Existuje veľa dostupných modelov, ktoré poskytnú vynikajúcu vybavenosť funkciami. Je lepšie začať s niečím základným a potom v prípade potreby aktualizovať neskôr.

Zdroje informácií:

4.9/5 - (15 votes)

Najnovšie články

Podobné články