(RECENZIA) Najlepšie kuchynské váhy: Gazdinky schvaľujú!

Príležitostnému kuchárovi sa kuchynská váha môže zdať len ako ďalší komplikovaný prístroj vyrobený preto, aby zaplnil kuchynské skrinky. To však nie je pravda. Kuchynské váhy zefektívnia prípravu jedla, umožnia zdokonaliť sa v pečení, odstránia dohady o veľkosti porcií, už ani nehovoriac o tom, že drasticky znižujú počet odmeriek a misiek, ktoré sa pravdepodobne počas projektu zašpinia.

Moderné váhy dokážu bez problémov konvertovať medzi rôznymi jednotkami merania, zohľadniť hmotnosť misky alebo iných ingrediencií, odvážiť veľké množstvá potravín… Navyše sú dostatočne tenké a kompaktné na uloženie do skrinky alebo zásuvky.

Dostupný sortiment kuchynských váh je však obrovský. Ako nájsť tú najlepšiu? O presnosť merania sa nemusíte obávať – všetky merajú viac než dostatočne presne na použitie v kuchyni. Existujú však ďalšie aspekty, ktorým by ste mali venovať pozornosť.

Najlepšie kuchynské váhy

Čomu venovať pozornosť keď vyberáme kuchynské váhy

Tu sú naše odporúčania, ktoré výrazne uľahčia hľadanie tej najlepšej kuchynskej váhy podľa vašich požiadaviek.

Digitálne vs. analógové

V zásade sú modely rozdelené do dvoch kategórií – analógové a digitálne váhy. Analógová váha mechanicky váži hmotnosť, ktorá je na nej umiestnená. Na týchto modeloch sa hmotnosť zobrazuje na okrúhlej meracej stupnici a je často menej presná na odčítanie ako na digitálnom displeji.

Analógové váhy sú obzvlášť obľúbené pre svoj špeciálny, rustikálny vzhľad

Ak hľadáte váhu, ktorá evokuje svojim retro dizajnom staré kuchynské váhy a slúži ako pútač pohľadov, mali by ste zvoliť práve takúto analógovú verziu. Mechanické váhy majú zvyčajne meraciu stupnicu, ktorá pracuje v krokoch po 10 alebo 25 gramoch.

Mnohé analógové modely sú vybavené odnímateľnými miskami alebo podnosmi. Na nich môžete umiestniť vybrané potraviny a misky potom jednoducho a hygienicky umyť v umývačke riadu.

Žena dokončujúca pečenie, kuchynská váha na pulte

Trhu s kuchynskými váhami však už dlhší čas jednoznačne dominujú digitálne modely. Presnosťou merania ďaleko prevyšujú svojich analógových konkurentov. V mnohých prípadoch sú skutočnými dizajnovými kúskami a väčšinou sa zmestia aj do tej najužšej kuchynskej zásuvky.

Tieto vysoko presné váhy sú tiež dôležitým každodenným spoločníkom ľudí, ktorí sa kvôli chorobám, ako je napríklad cukrovka, spoliehajú na presné porciovanie jedál.

Špeciálnou formou digitálnych váh sú modely ako lyžicová váha alebo nástenná váha. Lyžicová váha so zabudovaným digitálnym displejom je určená na váženie obzvlášť malých množstiev pri naberaní lyžicou.

Nástenná váha je na druhej strane vhodná najmä na veľmi pravidelné používanie, pretože je namontovaná priamo a pevne na stenu.

Váha kuchynská BEURER KS 34 XL nerez

Kuchynské váhy - Váha kuchynská BEURER KS 34 XL nerez

 • kapacita až 15 kg
 • ovládanie dotykovými tlačidlami
 • displej je viditeľný iba počas používania
 • povrchová úprava odolná voči odtlačkom prstov
 • funkcia HOLD – nameranú hodnotu vidíte aj po odobratí suroviny
 • funkcia automatického vypnutia
 • indikátor preťaženia
 • nastaviteľné merné jednotky
 • 5 ročná záruka výrobcu

Materiál

Kvalitné materiály zanechávajú nielen dobrý vizuálny dojem, ale dodávajú kuchynskej váhe aj vyššiu odolnosť. Kovové kuchynské váhy sa tešia veľkej obľube, pretože bez problémov znesú vysokú záťaž. Plastové modely sú na druhej strane obzvlášť ľahké a ľahko sa prenášajú

Existujú aj kuchynské váhy, ktoré disponujú odnímateľnou meracou plochou zo skla alebo sklenenou doskou. Keďže tieto vážiace plochy sa ľahko čistia v umývačke riadu, odporúčame ich kuchárom, ktorí sa chcú čo najmenej venovať údržbe svojich kuchynských zariadení.

Bez ohľadu na materiál by ste však mali venovať pozornosť aj prevedeniu.

Dobré modely nemajú vôbec žiadne „medzery“ a vyzerajú, akoby boli vyrobené z jedného kusu

V neposlednom rade to uľahčuje čistenie, pretože nečistoty nemôžu uviaznuť v ťažko dostupných drážkach.

Maximálna nosnosť

Profesionálne kuchynské váhy sa vyznačujú vysokou nosnosťou, ktorá umožňuje odvážiť viacero ťažkých surovín.

Ak sa však kuchynská váha používa len na varenie a pečenie, postačí maximálna nosnosť päť, alebo dokonca aj tri kilogramy. Hoci už v ponuke bežne nájdete aj domáce kuchynské váhy do 15 kg.

Tescoma digitálna kuchynská váha ACCURA 500 g

Kuchynské váhy - Tescoma Digitálna kuchynská váha ACCURA 500 g

 • na váženie malých množstiev potravín
 • dobre čitateľný LCD displej
 • dovažovacia funkcia TARA
 • funkcia automatického vypnutia
 • veľmi jednoduchá údržba

Funkcie

 • Funkcia TARA, známa aj ako funkcia dovažovania, je nevyhnutná pre oba typy zariadení. Ako to funguje? Po odvážení množstva múky potrebnej na koláč vynulujte displej hmotnosti na 0 a môžete odvážiť napríklad cukor. Potom príde ďalšia ingrediencia a tak ďalej. Pri digitálnych modeloch stačí stlačiť tlačidlo, pri analógových váhach musíte buď nastaviť otočný ovládač/skrutku, alebo nastaviť kryt do vhodnej polohy nad meracou stupnicou. Ak si vyberiete analógovú domácu váhu, určite by ste mali venovať pozornosť funkcii tarovania.
 • Funkcia HOLD na digitálnych váhach je užitočná, ale nie nevyhnutne potrebná – zobrazenie hmotnosti zmizne s časovým oneskorením. Napríklad ak veľmi veľká miska zakrýva displej, viete odčítať hmotnosť, aj keď ste misku už zobrali z váhy.
 • Váha by sa mala tiež sama vypnúť, aby sa šetrila batéria. Buďte však opatrní: niektoré modely berú túto úlohu príliš vážne a vyzývajú používateľa, aby sa ponáhľal. Niektoré kuchynské váhy majú aj indikátor stavu batérie.
 • Funkcia prepočítavania -niektoré váhy majú aj praktickú funkciu prepočítavania. Toto sa dá veľmi dobre použiť v medzinárodných receptúrach, ktoré zahŕňajú iné merné jednotky, ako sú napríklad libry alebo americká unca. Google alebo počítanie v hlave už potom nie je potrebné, pretože kuchynská váha automaticky prepočítava hmotnosť na požadovanú jednotku.
 • Nastaviteľné merné jednotky sú výhodou pre (hobby) kuchárov, ktorí radi skúšajú recepty z celého sveta.
 • Existujú aj doplnkové funkcie, ale patria skôr do kategórie „fancy“ . Ide o zobrazenie času, funkciu Bluetooth, pripojenie k smartfónu či hlasové ovládanie. Alternatívny zdroj energie pre kuchynskú váhu môže byť zaujímavý pre ekologicky uvedomelých užívateľov: existujú kuchynské váhy so solárnou prevádzkou, vstavanými dynamami alebo batériami.

Kuchynská váha Beurer KS 54, 5 kg, miska

Kuchynské váhy – Kuchynská váha Beurer KS 54, 5 kg, miska

 • váži s presnosťou na 1 g
 • funkcia TARA
 • funkcia automatického vypnutia
 • atraktívny dizajn
 • odnímateľná miska vhodná do umývačky riadu
 • 3 ročná záruka výrobcu

Čitateľnosť údajov

 • digitálne kuchynské váhy – hľadajte ľahko čitateľný digitálny displej s jasným označením. Mali by ste vidieť na displej aj keď sú ingrediencie na váhe. Displej by mal disponovať funkciou automatického vypnutia, ktorá má aspoň trojminútovú periódu, kým sa vypne, plus vyvolanie pamäte (ktoré po opätovnom zapnutí obrazovky znova zobrazí rovnaký údaj)
 • mechanické kuchynské váhy – číslovanie by malo byť jasné, s kontrastnou farebnou ihlou.

Kuchynské váhy - Žena váži čokoládu na kuchynskej váhe

Špeciálne kuchynské váhy

Pre zákazníkov so slabým zrakom niektorí výrobcovia ponúkajú digitálne váhy, ktoré odčítajú hmotnosť prostredníctvom hlasového výstupu – a dokonca zrozumiteľne.

Pre diabetikov alebo na podporu diéty má zopár modelov vnútornú pamäť, v ktorej sa ukladajú nutričné ​​hodnoty potravín. Počas váženia môže používateľ napríklad zobraziť a sčítať obsah kalórií, tukov, sacharidov a bielkovín.

Diabetici by mali dbať na to, aby vedeli uložiť aj chlebové jednotky. V dobe smartfónov je táto funkcia k dispozícii na niektorých váhach s pripojením k aplikácii.

Na trhu možno nájsť aj „multifunkčné“ modely. Majú napríklad tvar odmerky vrátane odmerky na rôzne tekutiny, alebo nádoby na mixovanie, v ktorej môžete suroviny ihneď spracovať. Je to praktické a šetrí to priestor a čas.

 Váha kuchynská digitálna do 5kg s miskou

Váha kuchynská digitálna do 5kg s miskou

 • nastaviteľné merné jednotky
 • presnosť merania na 1 g
 • maximálna nosnosť 5 kg
 • funkcia TARA
 • automatikcý časový spínač
 • indikátor stavu batérie
 • protišmykové nožičky

Jednoduchosť používania

Aby bola kuchynská váha skutočne užitočná, musí sa dať jednoducho používať. Ak sa rýchlo spúšťa, má správnu veľkosť (nie príliš veľká, nie príliš malá), dá sa umývať a má tlačidlá a displej, ktoré sa dajú ľahko aktivovať a interpretovať, budete ju používať častejšie a s väčšou istotou.

Jednoduchosť použitia je dôležitý faktor. Všetky vyzerajú dostatočne dobre a všetky sú dostatočne presné. To, ako sa líšia z hľadiska jednoduchosti použitia, je to, čo robí rozdiel.

Kuchynské váhy – cena

Kvalitné kuchynské váhy nemusia byť nevyhnutne drahé.

Jednoduché kuchynské váhy 

Jednoduché kuchynské váhy sú dostupné od cca 10 €. V tejto cenovej kategórii sú funkcie obmedzené na to najnutnejšie.

Pre väčšinu amatérskych kuchárov je to však už viac než dosť. Vyššia investícia sa oplatí len vtedy, ak sa počíta každý jeden gram alebo ak sa váha používa obzvlášť často.

Analógové a digitálne kuchynské váhy

Kvalitné analógové a digitálne kuchynské váhy zoženiete za približne 20 €. V tejto cenovej kategórii nájdete veľmi precízne prístroje a tiež niektoré modely, ktoré majú zámerne retro dizajn.

Od 30 eur sa už váhy považujú za prémiovú triedu. V tejto hladine platíte buď za špeciálnu presnosť, spracovanie, meraciu kapacitu alebo doplnkové funkcie.

Stará kuchynská váha

Smart kuchynské váhy

Inteligentné kuchynské váhy sú na trhu za cenu okolo 50 €. Investícia je výrazne vyššia, no na oplátku získate veľmi presné váhy, ktoré často dokážu odvážiť suroviny na desatiny gramu. Bluetooth vám umožní pripojiť sa k smartfónu, vďaka čomu „bude vaša kuchyňa o niečo viac smart“.

Profesionálne kuchynské váhy

Pre profesionálnych kuchárov a ambicióznych hobby kuchárov sú tu kuchynské váhy, ktoré môžu stáť pokojne aj viac ako 100 €. V tejto cenovej kategórii nájdete zariadenia vyrobené z obzvlášť kvalitných materiálov, ktoré si bez problémov poradia s častým a dlhodobým používaním.

Váhy sú navyše väčšinou veľmi odolné, takže môžete pokojne vážiť aj veľké množstvá. Mnohé zo zariadení v tejto cenovej kategórii sa dodávajú s vhodným držiakom na stenu.

CASO Dizajnová kuchynská váha L 15

Kuchynské váhy - CASO Dizajnová kuchynská váha L 15

 • mimoriadne veľká vážiaca plocha 30 x 22 cm
 • nosnosť až 15 kg
 • dobre čitateľný displej
 • dotykové ovládanie
 • funckie HOLD a TARA
 • nastaviteľné merné jednotky

Zhrnutie na záver

Kuchynské váhy sú dnes z dobrého dôvodu už takmer štandardnou výbavou každej kuchyne. Varenie aj pečenie sú oveľa presnejšie a bezpečnejšie. V ponuke trhu nájdete pestrý výber zariadení, ktoré vám zaručene dobre poslúžia. 

A aj keď je k dispozícii naozaj celý rad možností, dúfame, že sme vám pomohli zorientovať sa, aby ste našli model, ktorý dokonale vyhovuje vašim potrebám.

 

Zdroje informácií:

4.9/5 - (11 votes)

Najnovšie články

Podobné články