Napeňovač mlieka – Je lepší ručný alebo elektrický? (odpoveď)

Stará dobrá filtrovaná káva už nie je „en vogue“. Namiesto nej dnešní kávoví fajnšmekri pijú radšej cappuccino alebo latte macchiato, ktoré sú však dokonalé len vtedy, keď sú pripravené s bezchybnou mliečnou penou. Napeňovač mlieka je v tomto prípade nevyhnutným pomocníkom.

Dokážete s ním vytvoriť dokonale nadýchanú, krémovú mliečnu penu aj bez drahého plnoautomatického stroja. Najlepšie napeňovače mlieka sa ľahko používajú a prevzdušňujú mlieko, alebo jeho rastlinné alternatívy do nadýchaných penových obláčikov.

Nájsť napeňovač mlieka je veľmi jednoduché, avšak nájsť kvalitný napeňovač mlieka, ktorý niečo vydrží, môže byť o niečo zložitejšie.

Čítajte ďalej a zistite, ako nájsť ten najlepší. Zostavili sme pre vás jednoduchého sprievodcu výberom, ktorý vám to prezradí. A keď už zúžite výber, určite nevynechajte recenzie zákazníkov, ktoré sú pri konečnom rozhodnutí vynikajúcim poradcom.

Najlepšie napeňovače mlieka

To podstatné v skratke

 • Mliečna pena zušľachtí všetky kávové špeciality a iné horúce nápoje od bežnej kávy až po cappuccino, latte macchiato, latté a dokonca aj kakao. Korunku z mliečnej peny si rýchlo a jednoducho pripravíte aj doma.
 • Existujú rôzne typy napeňovačov mlieka, ktoré môžete použiť na prípravu peny. Rozlišuje sa ručný, elektrický, alebo indukčný napeňovač.
 • Na napenenie môžete použiť rôzne druhy mlieka. Získate tým väčšiu rozmanitosť chuti a ani vegánski milovnící kávy sa nemusia zaobísť bez lahodnej penovej vrstvy.

Napeňovač mlieka a príslušenstvo na prípravu latté

Aké typy napeňovačov mlieka existujú a ktorý je pre vás ten pravý?

Ako sme už spomenuli, existujú rôzne typy napeňovačov mlieka. Pre lepší prehľad sme v nasledujúcej tabuľke zhrnuli ich výhody a nevýhody.

TypVýhodyNevýhody
Napeňovač mlieka na batérieMôžete použiť neobmedzené množstvo mlieka. Na napenenie nie je potrebný žiadny zdroj energie. Tieto zariadenia sú najlacnejšie.Pena nie je obzvlášť krémová.
Elektrický napeňovač mliekaObsluha je obzvlášť jednoduchá. Čistenie je možné v umývačke riadu.Množstvo náplne sa líši v závislosti od veľkosti nádoby.
Ručný napeňovač mliekaMliečna pena sa stáva krémovou.Vyžaduje sa fyzická námaha.
Indukčný napeňovač mliekaMlieko vďaka regulácii nemôže prekypieť. Jednoduché čistenie v umývačke riadu je možné.Je trocha drahší.
Tryskový napeňovač mliekaVýsledkom je obzvlášť krémová mliečna pena.Dá sa použiť len s plnoautomatickými kávovarmi alebo strojmi na espresso. Aplikácia vyžaduje určitý cvik.

V ďalšom vám predstavíme jednotlivé typy detailnejšie.

Napeňovač mlieka na batérie

Ak chcete napeniť neobmedzené množstvo mlieka, sú na to obzvlášť vhodné napeňovače mlieka na batérie. Keďže nemajú vlastnú nádobu, ak chcete napeniť mlieko, nalejte ľubovoľné množstvo mlieka do šálky alebo misky a podržte v nej napeňovacie zariadenie.

V rukoväti sa nachádzajú batérie a elektronický motor, ktorý poháňa metlu v spodnej časti rukoväte. Rotačná metla produkuje v mlieku vzduchové bubliny a vytvára obľúbenú mliečnu penu.

Mlieko pre batériový napeňovač musí byť teplé

Metla nedokáže napeniť studené mlieko.

Na rozdiel od iných napeňovačov mlieka, tu pena nie je až taká krémová. Tento typ je ideálny pre rýchle a jednoduché použitie a nie je potrebné žiadne napájanie.

Po použití môžete zvyšky mlieka jednoducho opláchnuť teplou vodou. Pri niektorých napeňovačoch napájaných z batérie môžete metlu oddeliť od rukoväte. Vďaka tomu je čistenie ešte jednoduchšie.

Clatronic MS 3089 napeňovač mlieka, čierna

Clatronic MS 3089 napeňovač mlieka, čierna

 

 • funguje na batérie 2x 1,5 V AA/UM3 (nie sú súčasťou balenia)
 • metlička z nehrdzavejúcej ocele
 • ovláda sa vypínačom
 • jednoduchá údržba
 • veľmi priateľská cena

Elektrický napeňovač mlieka

Elektrický šľahač mlieka pozostáva z nádoby na mlieko, v ktorej sa priamo ohrieva. V niektorých zariadeniach je dokonca možné napeniť mlieko teplé aj studené. Množstvo mlieka, ktoré môžete použiť, závisí od veľkosti nádoby príslušného modelu.

Elektrické napeňovače pracujú so šľahačom, ktorý je poháňaný elektromotorom a ich obsluha je obzvlášť jednoduchá.

Všetko, čo musíte urobiť, je stlačiť tlačidlo

V závislosti od modelu sa konštrukcia zariadení môže líšiť. Niektoré elektrické napeňovače mlieka majú dve časti, ktoré sa dajú od seba oddeliť. Jedna je nádoba na mlieko a druhá je pre elektroniku.

Ak máte elektrický napeňovač mlieka so samostatnou nádobou, môžete ho po použití dokonca umyť v umývačke riadu.

Elektrický napeňovač mlieka,červený

Elektrický napeňovač mlieka Tchibo

 • spracuje teplé aj studené mlieko
 • kvalitná nehrdzavejúca oceľ s nepriľnavou úpravou, vďaka čomu je údržba veľmi jednoduchá
 • ochrana proti priehriatiu
 • automatické vypnutie
 • dostupný v rôznych farbách
 • objem 130 ml – mierky pre objem na vnútornej strane
 • protišmykové nožičky
 • nádoba voľne otočná na základni

Indukčný napeňovač mlieka

Napeňovače mlieka, ktoré fungujú prostredníctvom indukcie, ovládate jednoducho stlačením tlačidla.

Mlieko je v nádobe, ktorá je umiestnená na indukčnej základni. Vo vnútri nádoby je šľahacia metla, ktorá vytvára mliečnu penu. Indukčný motor zabezpečí, že mlieko neprekypí. Po vytvorení mliečnej peny sa napeňovač sám vypne. Nádobu môžete vybrať zo základne a penu naliať na kávové špeciality.

V porovnaní s inými napeňovačmi mlieka sú tie s indukciou zvyčajne o niečo drahšie

Ručný napeňovač mlieka

Ručné napeňovače mlieka pracujú so sitkom, ktoré sa pohybuje hore a dole v zariadení. S mliekom sa zmieša vzduch a vytvorí sa mliečna pena. S manuálnymi napeňovačmi mlieka bude pena obzvlášť krémová.

Po dostatočnom počte pohybov sitom cez mlieko by ste mali nechať penu minútu odpočívať. Potom ju môžete odobrať a pridať do nápoja.

Množstvo mlieka sa líši v závislosti od veľkosti nádoby. Po vytvorení mliečnej peny môžete zariadenie na napenenie mlieka vložiť do umývačky riadu.

Ručný speňovač mlieka

Ručný speňovač mlieka

 • jemná sieťka pre krémovú penu
 • maximálny objem 300 ml
 • sendvičové dno uchováva teplo
 • vhodný na všetky typy varných platní, vrátane indukcie – mlieko môžete zohriať priamo v nádobe
 • vyrobené z ušľachtilej ocele

Tryskový napeňovač mlieka

Ak ste profesionál v oblasti kávových špecialít, parný tryskový napeňovač mlieka je to pravé pre vás. Chce to však trochu cviku. A plnoautomatický kávovar.

Ak chcete napeniť mlieko, podržte parnú trysku v nádobe s mliekom. Vzduch sa do mlieka privádza jemným pohybom nahor a nadol. Zároveň sa mlieko zohreje. Keď máte pocit, že je mlieko teplé, parnú trysku vyberte.

Mlieko sa víri krúživým pohybom a veľké vzduchové bubliny zmiznú. Už sa nepridáva žiadny vzduch. Ak je teraz teplota okolo 65 stupňov Celzia, mliečna pena je hotová.

Ak chcete, aby bola pena trochu tuhšia, kanvičkou na mlieko zľahka poklepte o stôl. Týmto spôsobom zmiznú všetky zostávajúce vzduchové bubliny.

ženské ruky sypú cukor do capuccina

Nákupné a hodnotiace kritériá pre napeňovače mlieka

Napeňovače mlieka sú dostupné v mnohých rôznych variáciách a od rôznych výrobcov, od DeLonghi cez Nespresso, Tescoma, Concept, až po Breville a nespočet ďalších. Modely sa výrazne líšia z hľadiska kvality, funkcií aj obsluhy.

Môžete ich porovnať podľa týchto kritérií:

 • pevnosť peny
 • objem
 • jednoduchosť čistenia
 • manipulácia a bezpečnosť
 • dizajn

Pevnosť peny

V ideálnom prípade napeňovač mlieka vytvára mierne pórovitú, prirodzene jemnú penu. Po prvé, musí byť obzvlášť krémová. Po druhé, môžete ju nechať chvíľu aj odstáť a nezmení konzistenciu.

Ak je výsledok šľahania príliš hustý, nie je možné urobiť penu tekutejšou. Zarytí fanúšikovia kávy s láskou označujú takýto výsledok ako „stavebnú penu“.

SILVERCREST® KITCHEN TOOLS Napeňovač mlieka EDS SMA 500 F1

SILVERCREST® KITCHEN TOOLS Napeňovač mlieka EDS SMA 500 F1

 • 4 voliteľné programy
 • funkcia napenenia studeného mlieka
 • automatické vypnutie
 • ochrana proti prehriatiu a chodu nasucho
 • plášť z nehrdzavejúcej ocele, nepriľnavá vrstva ILAG®
 • otočný podstavec

Objem

Informácia o objeme môže byť niekedy trochu zavádzajúca, pretože by sa mala skladať v každom prípade z troch komponentov (a nie je tomu tak vždy):

minimálne množstvo náplne, maximálne množstvo peny a maximálne množstvo náplne.

 • Minimálne množstvo náplne je potrebné, aby metla mohla pracovať v mlieku.
 • Maximálne množstvo peny má zabrániť vytekaniu mliečnej peny, akonáhle nevyhnutne zväčší objem.
 • Maximálne množstvo náplne znamená výhradne mlieko.

Výrobcovia sa vo svojich informáciách radi odvolávajú na maximálnu kapacitu, keďže číslo je samozrejme väčšie. Napríklad tam, kde môžete naliať celkovo 500 mililitrov mlieka, na mliečnu penu spracujete „iba“ 350 mililitrov.

S menšími napeňovačmi, s 200 ml náplne získate len 100 ml peny. Je preto dôležité si tieto čísla pozorne preštudovať a potom si položiť otázku, koľko mliečnej peny potrebujete.

Čím viac možných množstiev, tým je zariadenie univerzálnejšie. Ale tiež sa stáva väčším, drahším, ťažším, jednoducho nepraktickým.

Pri modeli na batérie sa o kapacitu nemusíte starať.

Príprava capuccina

Jednoduchosť čistenia

V zásade by sa napeňovače mlieka mali čistiť ručne. Keď si pripravíte mliečnu penu a zjemníte ňou horúci nápoj, všetky zvyšky možno jednoducho opláchnuť vodou. Ak zostali prilepené zvyšky mlieka, môžete použiť prostriedok na umývanie riadu a špongiu.

S elektrickými napeňovačmi mlieka by ste mali byť trochu opatrnejší. Tu môžete do nádoby pridať teplú vodu s trochou čistiaceho prostriedku a spustiť prístroj. Po krátkom čase by mal byť výrobník mliečnej peny čistý.

Nerezové napeňovače mlieka sa vo všeobecnosti ľahko čistia

Ak je pre vás ručné čistenie príliš ťažkopádne, voľte napeňovač mlieka s odoberateľnou nádobou na mlieko. Nádobu po použití zvyčajne jednoducho vložíte do umývačky riadu.

Ak sa chcete vyhnúť extra domácim prácam, venujte pri nákupe pozornosť povrchovej úprave. Niektoré napeňovače majú nepriľnavý povlak. To znamená, že mlieko sa menej lepí na nádobu a uľahčuje jej čistenie.

Concept NM4101 napeňovač mlieka nehrdzavejúci NORDIC, čierna

Concept NM4101 napeňovač mlieka nehrdzavejúci NORDIC, čierna

 • 3 prevádzkové režimy
 • dve vymeniteľné metličky
 • teplota mlieka dosahuje ideálnych 65 °C
 • ukazovateľ hladiny vo vnútri nádoby
 • napenením získate 115 ml peny

Manipulácia a bezpečnosť

Tak ako si nechceme popáliť prsty o kanvicu, nechceme si popáliť prsty o napeňovač.  Najmä pri kompaktných verziách je kľúčové, aby bol vonkajší plášť kontajnera dokonale izolovaný.

Základňa by mala byť tiež pevná a stabilná. Znie to ako samozrejmosť, no nie v každom prípade je tomu tak. Na pohľad krásne dizajnová nádoba, môže mať nebezpečne ľahkú základňu. Zbytočne to sťaží správne nasadenie nádoby, najmä preto, že ľahké plastové podstavce zvyčajne spôsobujú mierne krivé nasadenie.

Z hľadiska manipulácie a bezpečnosti je dôležité, aby elektrický napeňovač mlieka mal tieto vlastnosti:

 • Samovysvetľujúce ovládanie: tlačidlá pre studené a horúce s príslušným farebným kódom.
 • Citlivé tlačidlá: nechcete tlačiť na zariadenie, kým sa neprevráti.
 • Dobrá manipulácia pri nalievaní: pena by mala podľa možnosti skončiť priamo v pohároch. Nie vedľa. Musí byť správna aj rovnováha, napeňovač by mal bezpečne sedieť v ruke.
 • Automatické vypínanie: samozrejmosťou je tu aj prepäťová ochrana.
 • Zvukové a/alebo svetelné signály: nemusíte stáť pri ňom a čakať, kým vypne.

Mikshake

Dizajn

Ak je pre vás vzhľad dôležitý, mali by ste zvoliť elektrický napeňovač mlieka alebo indukčné zariadenie. Často sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a preto vyzerajú obzvlášť kvalitne a šik.

Cena

Cenové rozpätie napeňovačov mlieka je veľmi široké. Jednoduché modely na batérie sa dajú kúpiť od približne 2 €.

Profesionálne elektrické napeňovače mlieka, použiteľné aj v kaviarňach stoja do 600 €.

Na výber je však množstvo modelov rôznych značiek vhodných na domáce použitie, ktoré sa pohybujú od 30 do 100 EUR, pričom sa vyššia hladina intervalu vzťahuje predovšetkým na indukčné napeňovače.

Napeňovač mlieka je dostupný pre všetky rozpočty

Samozrejme, modely sa líšia nielen cenou ale aj kvalitatívnymi vlastnosťami. Mali by ste si vopred dobre premyslieť, aké požiadavky na napeňovač mlieka máte a potom budete vedieť nájsť ten pravý pre vás.

Zhrnutie na záver

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. Bez ohľadu na to, do ktorej krajiny zavítate, káva je dostupná a obľúbená takmer všade a pre mnohých z nás je ťažké si bez nej predstaviť rána.

Pre mnohé moderné kávové špeciality je mliečna pena čerešničkou na torte. Ale napríklad v pravom latte macchiato je dokonca nevyhnutná.

Práve preto je napeňovač mlieka veľmi výhodná investícia. Pravidelný pôžitok z cappuccina alebo latte macchiato totiž stojí okolo 3 eur za šálku a má citeľný dopad na naše peňaženky. Z dlhodobého hľadiska je lacnejším riešením kúpa napeňovača mlieka.

Zdroje informácií:

4.9/5 - (16 votes)

Najnovšie články

Podobné články