Slepačí vývar – ako pripraviť ten najlepší? (tradičný recept)

Aká vôňa sa vám vybaví, keď si spomeniete na nedeľný obed zo svojho detstva? Tiež je to slepačí vývar, ktorého vôňa sa od rána šíri celou kuchyňou a čím bližšie je k obedu, tým intenzívnejšie vonia? Slepačí vývar je nielen základom pre nedeľný obed, ale často aj súčasťou mnohých iných pokrmov. Alebo prvým liečebným prostriedkom, po ktorom siahame, keď nás obchádza choroba alebo dobieha nadmerná konzumácia alkoholu z predchádzajúceho dňa.

Spomienky na dobré jedlo u rodičov a starých rodičov vedia byť poriadne intenzívne. Rovnaké čaro určite nevytvoríme, ale zato vám prinesieme overené rady, tipy a triky, aby aj váš domáci slepačí vývar voňal a chutil rovnako intenzívne. Dostaňte z vývaru maximum!

 • Náročnosť: jednoduchá
 • Čas prípravy: 15 minút
 • Čas varenia: 1 hodina
 • Čas celkom: 1 hodina 15 minút

Ingrediencie na slepačí vývar

 • Sliepka (cca ½ na 5 l vody) alebo kuracie trupy/krídelká/stehná (2 trupy a 4 krídelká na 5 l vody)
 • Cibuľa
 • Mrkva
 • Kaleráb
 • Zeler
 • Petržlen
 • Soľ
 • Čierne korenie celé
 • Zeleninové ochucovadlo

Postup prípravy slepačej polievky

 1. Čistenie a príprava mäsa: Sliepku alebo kura dobre očistite od prípadných zvyškov peria, naporcujte a vložte do hrnca naplneného studenou vodou.
 2. Pridanie základných korenín: Pridajte soľ, niekoľko bobuliek čierneho celého korenia a celú neošúpanú cibuľu, ktorú ste len opláchli vodou.
 3. Pomaly variť: Plameň stíšte na minimum, zakryte hrniec pokrievkou a pustite sa do čistenia zeleniny.
 4. Pridanie zeleniny: Očistite mrkvu, petržlen, kaleráb a zeler a pridajte ich do hrnca. Kaleráb a zeler nakrájajte na plátky, mrkvu a petržlen je ideálne variť v celku. Ak máte menej času, môžete ich pozdĺžne prekrojiť. Pamätajte ale, že dobrý slepačí alebo kurací vývar chce svoj čas, preto zbytočne neurýchľujte to, čo nie je nevyhnutné.
 5. Dlhé varenie: Slepačí vývar varte minimálne tri hodiny na veľmi malom plameni. Keď je vývar hotový, vyberte zeleninu, mäso a polievku preceďte cez husté sitko.
 6. Dokončenie polievky: Ak vám nevadia kúsky v hotovej polievke, odporúčame vám prvú porciu rovno zjesť, nechať polievku takmer vychladnúť a až následne scediť. Chute vo vývare sa krásne spoja a vy si vychutnáte dokonalú chuť aj na druhý deň.
 7. Servírovanie: Zeleninu nakrájajte na malé kúsky, oberte mäso od kostí a tesne pred servírovaním pridajte do polievky spolu s cestovinou.

Tipy na výber surovín

Na slepačí vývar použite sliepku, ideálne z domáceho alebo welfare chovu. Ak uprednostňujete kurací vývar, použiť môžete kuracie trupy, krídelká, ale aj stehná. Všetko závisí od toho, nakoľko silný a výrazný má vývar byť.

Chuť vývaru sa zásadne nemení, či už použijete sliepku, alebo kura. Počítať ale musíte s tým, že uvarené mäso zo sliepky je tvrdšie a suchšie a polievka mastnejšia, keďže koža zo sliepky obsahuje viac tuku. Kurací vývar má jemnejšiu chuť, vyvarené mäso je šťavnatejšie a deti ho obľubujú viac ako slepačí vývar.

Dôležité tipy na varenie dokonalého slepačieho vývaru

Aby bol slepačí vývar naozaj poctivý a dobre uvarený, je nevyhnutné variť ho na úplne najmenšom plameni a doslova ho len „ťahať“ niekoľko hodín. Čím dlhšie sa varí, tým viac výživných látok z kostí sa vyvarí do slepačej polievky. Vývar nesmie prudko vrieť, na hladine sa môžu objavovať len minimálne bublinky.

Čírosť vývaru

Dokonalý slepačí vývar by mal byť úplne číry a bez zakalenia.

Čírosti vývaru pomôže, ak budete zbierať penu, ktorá sa počas varenia vytvorí na povrchu. Obsah hrnca nikdy intenzívne nemiešajte, cieľom je nechať pomaličky a v pokoji vyvariť všetky ingrediencie a zeleninu.

Kontrola teploty

Ak voda v hrnci výraznejšie vrie, odchýľte pokrievku, aby ste tým ešte viac znížili teplotu.

Priebežne kontrolujte aj stupeň uvarenia zeleniny – práve tá je indikátorom toho, kedy je vývar hotový.

Ak je mäkká cibuľa, budú mäkké aj ostatné druhy zeleniny. Do mrkvy, petržlenu aj kalerábu môžete pichnúť nožíkom. Podľa toho ako ľahko prenikne skrz zeleninu, viete určiť, či je potrebné zeleninu ešte dlhšie variť. Ak máte radi jemnučkú zeleninu, varte ju dlhšie, ak uprednostňujete zeleninu pevnejšiu na skus, vyberte ju z hrnca skôr.

slepačí vývar

Dochutenie

5 minút pred koncom varenia pridajte lyžičku zeleninového ochucovadla. Po 5-tich minútach vývar ochutnajte a dochuťte podľa svojej chuti. Pravdepodobne bude potrebovať pridať soľ.

Pikantná chuť

Ak obľubujete pikantnú chuť, môžete použiť aj čerstvo namletú zmes morskej soli a chilli papričiek v mlynčeku – výborne si takto ochutíte slepačiu polievku aj priamo na tanieri. Alebo môžete pridať chilli papričky priamo do varenia a po miernom uvarení ju z hrnca vybrať.

Petržlenová vňať

Skvelú chuť v slepačom vývare urobí aj petržlenová vňať – dodá slepačej polievke sviežosť.

Tipy na záver

Poctivý slepačí vývar chce svoj čas a ak ho chcete pripraviť dobre, musíte si vyhradiť minimálne tri hodiny na pomalé varenie. Keď si ten čas nájdete, nebojte sa variť vývar vo veľkom, kľudne aj niekoľko litrovom hrnci. Ak ho neskonzumujete celý v podobe slepačej polievky, prebytky môžete pokojne zamraziť a použiť pri ďalšom varení, napríklad pri varení rizota alebo mäsa na šťave.

Ak ten čas nemáte, alebo nie ste spokojní s výslednou chuťou vývaru, siahnite po našom sypkom slepačom bujóne. Môžete ním len jemne „doťuknúť“ výslednú chuť domáceho vývaru alebo vývar pripraviť len z neho. Ušetrený čas budete môcť venovať na iné aktivity.

5/5 - (1 vote)

Najnovšie články

Podobné články