Maca – Žerucha peruánska: Skvelé prírodné afrodiziakum

Maca, známa tiež ako Žerucha peruánska (latinsky Lepidium meyenii), je rastlina pôvodom z peruánskych Ánd. Koreň tejto rastliny je bohatý na výživné látky, vďaka čomu je zaradený medzi superpotraviny. Maca je cenená pre svoje účinky na zvýšenie energie, vitality a najmä pre svoju schopnosť pôsobiť ako prírodné afrodiziakum. Preto sa často nazýva „peruánska viagra“ alebo „peruánsky ženšen“.

Najlepšie prípravky, ktoré obsahujú macu

Čo je Maca?

Maca je viacročná rastlina, ktorá rastie v extrémnych podmienkach And v nadmorskej výške 2500 až 4500 metrov. Je odolná voči mrazom a silným vetrom.

Nad zemou je nenápadná, s malými zúbkovanými lístkami, ktoré sa držia pri zemi. Kvety sú šedobielej farby a plody obsahujú malé semená.

Najdôležitejšou časťou je hľuzovitý koreň, ktorý môže mať rôzne farby, od šedobielej, cez žltú, červenú až po čiernu.

Maca Advance – TOP

Maca Advance je doplnok výživy obsahujúci vysoko koncentrovaný extrakt 10:1 z koreňa žeruchy peruánskej, známej ako maca (Lepidium meyenii). Tento extrakt je 10-krát koncentrovanejší ako samotný koreň maca, čo zaručuje vysokú biologickú aktivitu.

maca advance

Hlavné benefity Maca Advance:

  • Podpora libida, vytrvalosti a vitality: Maca je populárna pre svoje pozitívne účinky na zlepšenie sexuálnej túžby, vytrvalosti a celkovej vitality.
  • Vysoká nutričná hodnota: Obsahuje veľké množstvo proteínov a antioxidantov, čo ju robí výživovo hodnotnou superpotravinou.
  • Prírodné vitamíny a minerály: Dodáva telu vitamíny, minerály a ďalšie prírodné látky v ich prirodzenej forme.

Zloženie a užívanie:

  • Každá kapsula obsahuje 350 mg koncentrovaného extraktu z koreňa maca.
  • Doplnok neobsahuje lepok, laktózu ani mliečnu bielkovinu.
  • Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula 1 až 2 krát denne, ktorú je potrebné zapiť dostatočným množstvom vody.

Balenie obsahuje 90 kapsúl, čo poskytuje praktický a účinný spôsob, ako začleniť túto unikátnu superpotravinu do vášho denného režimu.

Pôvod a rozšírenie

Rastlinka pochádza z Peru, kde ju pestovali pôvodní obyvatelia už pred 2000 rokmi. V ich jazyku názov Maca znamená „z výšin pochádzajúca dobrá strava, ktorá posiluje“.

V Peru sa stále konzumuje v čerstvom aj sušenom stave.

Do Európy ju priviedol nemecký botanik Wilhelm G. Walpers v roku 1843. Dnes sa pestuje na väčších plochách najmä kvôli zvyšujúcemu sa dopytu v USA a Európe.

Pestovanie a využitie maky

V našich podmienkach je možné pestovať Macu v kvetináči, avšak koreň nebude mať rovnaké zloženie ako ten, ktorý rastie v Peru.

Dôležité je zabezpečiť dostatok svetla a primerané zalievanie. V kvetináči sa môžu použiť nadzemné časti rastliny na prípravu rôznych pokrmov.

Využitie rastliny

Maca je v Peru cenená nielen ako potravina, ale aj ako liečivá rastlina.

Využíva sa na výmenný obchod a jej korene môžu byť skladované aj 7 rokov bez straty kvality. Maca sa konzumuje v rôznych formách – čerstvé, sušené, pečené, v kaši, ako nápoj alebo džem.

Má sladkokyslú chuť a karamelovú arómu.

prášok maca

Zloženie a látky v mace

Táto rastlinka obsahuje množstvo výživných látok. Je bohatá na cukry, bielkoviny, vlákninu a má nízky obsah tukov.

Obsahuje tiež minerály ako vápnik, draslík, železo, fosfor, meď, mangán a zinok.

Vitamíny v mace zahŕňajú vitamíny skupiny B, C a E. Z bioaktívnych látok sú prítomné taníny, alkaloidy, saponíny, steroly, glukozinoláty, flavonoidy, izotiokyanáty a aromatické oleje.

Účinky Maca

Maca je známa ako prírodné afrodiziakum, ktoré zvyšuje libido, zlepšuje plodnosť a sexuálny výkon.

Štúdie preukázali, že pravidelné užívanie macy môže zvýšiť sexuálnu aktivitu a zlepšiť kvalitu erekcie.

U žien môže maca zmierniť príznaky menopauzy a zlepšiť stav pokožky a vlasov.

Energia a vitalita

Maca je prírodný zdroj energie. Je vhodná pre ľudí, ktorí potrebujú zvýšiť svoju vytrvalosť a vitalitu.

Pomáha pri rekonvalescencii po chorobách a zvyšuje fyzickú a psychickú odolnosť.

Psychické zdravie

Maca má pozitívny vplyv na duševnú pohodu. Zmierňuje stres, náladovosť, úzkosti a príznaky depresie. Čierna maca podporuje nervový systém, zlepšuje pamäť a koncentráciu.

Pre ženy

Okrem zvýšenia libida pomáha maca ženám zvládať príznaky PMS a menopauzy. Reguluje hladinu hormónov a enzýmov, čím pomáha zlepšiť celkový stav organizmu.

maca peruánska

Pre mužov

Maca zvyšuje počet a kvalitu spermií, čím zlepšuje plodnosť. Obsahuje zinok, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu reprodukčného systému.

Nežiadúce účinky a riziká

Táto rastlina nemá známe vedľajšie účinky pri dodržaní odporúčaných dávok. Pri dlhodobom nadmernom užívaní môžu vzniknúť tráviace problémy alebo problémy so spánkom. Citlivé osoby by mali byť opatrné pri užívaní macy nalačno.

Dostupné formy maky

Maca je dostupná v rôznych formách, vrátane prášku, čaju, odvaru, tabliet, gélových kapsúl a dokonca aj v kozmetických výrobkoch ako šampóny. Prášok a tabletky sú najčastejšie používané formy.

Prášok

Prášok z macy je najčastejšie dostupnou formou. Môže sa pridávať do vody, jedla alebo smoothie. Kvalitný prášok je koncentrovaný výťažok z koreňa.

Čaj a nálev

Z macy je možné pripraviť aj čaj alebo nálev. Prášok sa môže pridávať do teplých nápojov. Čaj z macy má jemnú sladkastú chuť.

Tabletky

Tabletky sú praktické pre presné dávkovanie. Môžu obsahovať 100% macu alebo byť súčasťou komplexných prípravkov na zlepšenie zdravia a zvýšenie energie.

Záver

Maca je výnimočná rastlina s mnohými pozitívnymi účinkami na ľudské zdravie. Ako prírodné afrodiziakum je veľmi obľúbená a má mnoho ďalších zdravotných výhod. Je dostupná v rôznych formách a môže byť súčasťou každodennej stravy pre zvýšenie energie, zlepšenie plodnosti a celkové posilnenie organizmu.

5/5 - (9 votes)

Najnovšie články

Podobné články