Mandľové mlieko: Jednoduchý recept na zdravú alternatívu

Mandľové mlieko je dnes viac než len alternatívou pre tých s laktózovou intoleranciou či pre tých, ktorí uprednostňujú vegánsku či vegetariánsku stravu. Mandle, z ktorých sa mlieko vyrába, sú plné dôležitých minerálov. Obsahujú fosfor, vápnik, draslík a horčík, čo ich radí medzi zásadité potraviny podobné citrusom. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Domáce mandľové mlieko: zdravá voľba

Domáce mandľové mlieko ponúka niekoľko výhod oproti kúpeným variantom. Nielenže môžete mať nekonečnú zásobu, ale máte aj kontrolu nad jeho kvalitou. A to nie je všetko – mandľové mlieko sa stane výbornou súčasťou vášho stravovacieho režimu a je rovnako využiteľné ako klasické kravské mlieko.

V chladničke vám mandľové mlieko vydrží približne 3 – 5 dní, samozrejme, ak ho uchováte v dobre tesniacej fľaši.

Rovnaký recept, rôzne variácie

Rovnakým spôsobom, akým si pripravíte mandľové mlieko, môžete si doma vyrobiť aj mlieko z kešu, lieskovo-orechové, kokosové či sézamové.

Ingrediencie

  • 250 g nelúpaných mandlí
  • 1 l vody
  • 1 štipka soli

Postup

  1. Namáčanie mandlí: Začnite tým, že nelúpané mandle namočíte do vlažnej vody na 4 hodiny alebo ešte lepšie, nechajte ich namáčať cez noc.
  2. Príprava mandlí: Po namočení dôkladne premyjte mandle. Potom ich vložte do mixéra a pridajte 1 liter vody a štipku soli. Ak váš mixér umožňuje nastavenie pre smoothie, použite ho.
  3. Mixovanie: Mixujte mandle a vodu, až kým nezískate hladkú konzistenciu.
  4. Prepasírovanie: Nalejte mandľové mlieko cez jemné sito alebo gázu, aby ste sa zbavili prebytočnej mandľovej hmoty. (Túto hmotu si nechajte, bude užitočná!)
  5. Uložte do fľaše: Nalejte čisté mandľové mlieko do sklenenej fľaše a uložte ju do chladničky.

Tip: Pred použitím vždy namáčajte nelúpané mandle vo vode, aby ste sa zbavili škodlivých enzýmov. Prebytočnú mandľovú hmotu môžete použiť na výrobu raw orechových guľiek, ako posýpku na koláče alebo ju nechajte vysušiť na pečiacom papieri a získate mandľovú múku.

Užite si domáce mandľové mlieko

Takto pripravené domáce mandľové mlieko je nielen zdravé a chutné, ale aj plné prospešných živín. Užite si ho samostatne, pridajte ho do cereálií alebo ho použite pri príprave smoothie.

Možností je neobmedzené množstvo, a s týmto receptom je výroba domáceho mandľového mlieka jednoduchá a zábavná. Takže choďte do toho a vytvorte si svoju vlastnú zásobu tohto zdravého nápoja priamo z pohodlia domova. Vaše telo vám za to určite poďakuje.

4.9/5 - (10 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najnovšie články

Podobné články