Psy do bytu: Ako vybrať toho pravého?

Výber správneho psa do bytu môže byť náročný, najmä ak máte špecifické požiadavky ako neštekajúci, nepĺznuci alebo pokojný pes vhodný k deťom. Tento článok vám predstaví rôzne plemená, ktoré sa osvedčili ako ideálni spoločníci do bytu, od mini psov až po malé psy s vlasmi, a ponúkne rady pre začiatočníkov pri chove psov v byte.

Mini psy do bytu

Budúci majitelia často čelia dileme, ktoré plemeno psa je najvhodnejšie na chov v byte. Hoci ľudia chovajú rôzne veľkosti psov, od malých po obrie, niektoré plemená sa adaptujú na život v byte lepšie ako iné.

Majitelia často hľadajú psa, ktorý málo šteká, nepĺzne alebo je vhodný k deťom. Aj keď vyhovieť všetkým požiadavkám môže byť náročné, kompromisy sú často nevyhnutné. Ktoré plemená sú však najlepšie pre bytové podmienky?

Všetko pre vášho psíka

Malé psy do bytu: Ktoré sú najvhodnejšie?

Malé psy sú obľúbené nielen pre svoju veľkosť, ale aj pre svoju schopnosť prispôsobiť sa menšiemu priestoru. Medzi najvhodnejšie plemená do bytu patria:

Čivava

Čivava, podľa originálneho názvu Chihuahua, je populárne trpasličie plemeno psa pochádzajúce z Mexika. Toto najmenšie plemeno psov je pomenované podľa mexického štátu Chihuahua, kde bolo prvýkrát objavené.

čivava

Indiánske legendy hovoria o čivavách ako o ochrancoch zomrelých náčelníkov na ceste do sveta duchov, hoci nie je jasné, či sú v tejto oblasti pôvodné alebo ich priniesli obchodníci z Ázie.

História tohto plemena sa datuje do roku 1884, keď Mexičania začali predávať čivavy turistom. V tej dobe ešte neexistoval oficiálny názov čivava, ale psy sa označovali podľa miest ich predaja ako mexicko-texaský alebo arizonský pes. Prvá čivava bola zapísaná v Americkom kynologickom klube v roku 1904.

Existujú dve varianty tohto plemena: krátkosrstá a dlhosrstá čivava.

Obe varianty sú vystavované samostatne na výstavách, ale je povolené ich vzájomné kríženie. Čivavy sa vyznačujú okrúhlou „jablkovou“ hlavou s veľkými stojatými ušami, malým ňufáčikom a kompaktným telom s rovnými chrbtom.

Výška sa pohybuje od 15 do 24 cm a hmotnosť od 0,5 do 3 kg.

Čivavy sú priateľské, prítulné a spoločenské psy, čo z nich robí ideálnych spoločníkov pre ľudí všetkých vekových skupín. Ich malé nároky na priestor a pohyb z nich robia vhodných kandidátov do bytov.

Aj keď majú nízke nároky na pohyb, potrebujú každodenné prechádzky a pravidelnú starostlivosť o srsť a hygienu.

Pre svoju oddanosť a schopnosť rýchlo reagovať, napriek svojej malej veľkosti, sú čivavy skvelými strážcami. Sú tiež vhodné pre agility športy. Dôležité je zabezpečiť im ochranu pred chladom a pravidelnú veterinárnu starostlivosť. Správna výživa je kľúčová, a pri dodržaní všetkých nárokov na starostlivosť sa čivavy zvyčajne dožívajú 12 až 14 rokov, čím sa podľa petMD radia medzi najzdravšie plemená psov.

Shi-tzu

Shi-tzu je obľúbený pre svoju povahu a prispôsobivosť. Váži 4 až 7 kg a dorastá do výšky 20 až 28 cm.

shi-tzu pes do bytu

Jeho dlhá srsť pĺzne len mierne, čo z neho robí vhodného psa aj pre alergikov. Tento pes je pokojný, nepotrebuje veľa aktivity a dobre zvláda čas osamote, čo z neho robí ideálneho spoločníka do bytu k deťom.

Shih Tzu, často nazývaný aj „malý lev“ kvôli jeho tradičnému vzhľadu a histórii, je malé plemeno psa pochádzajúce z Tibetu, kde bolo po stáročia obľúbené medzi čínskymi cisármi. Toto plemeno je známe svojím milým a priateľským charakterom, ako aj svojím charakteristickým vzhľadom.

Fyzický vzhľad

Shih Tzu je malé, robustné plemeno psa, s výškou okolo 20 až 28 centimetrov a hmotnosťou 4,5 až 8 kilogramov. Ich telo je pevné a dobre stavané, s výraznou hlavou, veľkými, tmavými očami a krátkym ňufákom.

Shih-Tzu má dlhú, hodvábnu srsť, ktorá môže byť rovná alebo mierne vlnitá.

Srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby zostala bez zauzlenia a v dobrom stave. Ich srsť môže byť v rôznych farbách, vrátane zlatej, bielej, čiernej, hnedej a kombinácií týchto farieb.

pixi shih-tzu

Povaha a temperament

Shih Tzu je známe svojou milou, priateľskou a hravou povahou. Sú veľmi spoločenské a dobre vychádzajú s deťmi, inými psami a dokonca aj s inými domácimi zvieratami. Sú oddané svojim majiteľom a radi trávia čas so svojou rodinou.

Aj keď sú malé, Shih Tzu sú odvážne a majú radi aktívne hry.

Sú tiež známe svojím pokojom a relatívne nízkou úrovňou energie, čo z nich robí ideálnych psov do bytu.

Starostlivosť a zdravie

Shih Tzu vyžaduje pravidelnú starostlivosť o srsť, vrátane denného česania a pravidelných kúpeľov, aby ich srsť zostala čistá a bez zauzlenia. Mnohí majitelia si tiež volia profesionálne úpravy srsti, aby sa udržala v dobrej kondícii.

Toto plemeno je náchylné na niektoré zdravotné problémy, ako sú problémy s dýchaním v dôsledku ich krátkeho ňufáka, problémy s očami, alergie a problémy s chrbticou. Pravidelné veterinárne prehliadky a zdravá strava môžu pomôcť minimalizovať tieto riziká.

Výcvik a socializácia

Shih Tzu sú inteligentné a radi sa učia, ale môžu byť aj tvrdohlavé, čo môže niekedy sťažiť výcvik. Je dôležité byť trpezlivý a používať pozitívne posilnenie. Výcvik by mal byť konzistentný a zábavný, aby pes zostal motivovaný.

Ranná socializácia je kľúčová, aby sa zabezpečilo, že Shih Tzu bude dobre vychádzať s inými ľuďmi a zvieratami. Sú citliví na tón hlasu, takže je dôležité byť jemný, ale pevný pri výcviku.

Zhrnutie

Shih Tzu je vynikajúci rodinný pes, ktorý kombinuje krásny vzhľad s priateľskou a láskavou povahou. S náležitou starostlivosťou a láskou sa tento malý, ale robustný pes stane oddaným a veselým spoločníkom, ktorý prinesie radosť do každej domácnosti.

Jorkšírsky teriér

Jorkšírsky teriér, alebo „jorkšír“, je malý pes s hmotnosťou 2,5 až 3,5 kg. Tento pes je inteligentný, odvážny a aktívny, čo vyžaduje pravidelné prechádzky a hry.

Jeho dlhá srsť nepĺzne, čo ho robí vhodným pre alergikov. Môže byť však mierne uštekaný a nedôverčivý k cudzím ľuďom a psom.

jorkšírsky teriér

Jorkšírsky teriér, často nazývaný jednoducho jorkšír, je malé plemeno psa, ktoré je známe svojím elegantným vzhľadom a živým temperamentom. Pochádzajú z Anglicka, konkrétne z grófstva Yorkshire, a boli pôvodne chované na lov malých hlodavcov v textilných továrňach a baniach.

Fyzický vzhľad

Jorkšírsky teriér je malé plemeno, dosahujúce hmotnosť okolo 2 až 3 kilogramy. Ich telo je kompaktné, ale dobre stavané, s proporčne vyváženou hlavou a stredne dlhým ňufákom.

Najvýraznejším znakom jorkšírskych teriérov je ich dlhá, hodvábna srsť, ktorá padá rovno na obe strany tela.

Farba srsti je zvyčajne oceľovo modrá na trupe a chvoste, a pálená (zlato-žltá) na hlave, hrudi a nohách.

Povaha a temperament

Jorkšírske teriéry sú známe svojou odvahou, energiou a živým duchom. Sú veľmi inteligentné a zvedavé, čo z nich robí výborných spoločníkov.

Aj napriek ich malým rozmerom sú jorkšíry odvážne a sebavedomé, často vykazujúce teriérsku odolnosť. Sú veľmi prítulné a vytvárajú silné puto so svojimi majiteľmi, ale môžu byť opatrné voči cudzím ľuďom a iným zvieratám.

Starostlivosť a zdravie

Starostlivosť o jorkšírskeho teriéra si vyžaduje pravidelné česanie a úpravu srsti, aby sa predišlo zauzleniu a udržala sa jej lesklosť. Tieto psy majú jemnú kožu, takže je dôležité používať špeciálne prípravky na starostlivosť o srsť.

Okrem toho je potrebné venovať pozornosť ich zubom, pretože sú náchylné na problémy so zubným kameňom a iné zubné ochorenia.

Vzhľadom na ich malú veľkosť môžu mať jorkšírske teriéry sklony k určitým zdravotným problémom, ako sú luxácia pately, tracheálny kolaps a problémy s pečeňou.

Výcvik a socializácia

Jorkšírske teriéry sú inteligentné a rýchlo sa učia, ale môžu byť aj tvrdohlavé, čo môže sťažiť výcvik. Je dôležité byť trpezlivý a dôsledný pri výcviku, používať pozitívne posilnenie a odmeniť psa za dobré správanie.

Ranná socializácia je kľúčová pre zabezpečenie, že jorkšír bude dobre vychádzať s inými psami a ľuďmi. Tieto psy sú veľmi aktívne a potrebujú dostatok duševnej a fyzickej stimulácie, aby sa predišlo nežiaducemu správaniu.

Zhrnutie

Jorkšírsky teriér je skvelým spoločníkom pre tých, ktorí hľadajú malého, ale energického a odvážneho psa. S náležitou starostlivosťou, láskou a výcvikom tento malý teriér prinesie do každej domácnosti veľa radosti a šarmu.

Psy s vlasmi do bytu: Menej chlpov, menej starostí

Niektoré plemená psov s vlasmi, ktoré nemajú podsadu, sú ideálne pre byt, pretože nepĺznu tak intenzívne.

psy s vlasmi

To znamená menej chlpov na nábytku a oblečení. Medzi takéto plemená patria napríklad:

Bišon

Bišon je malý pes s milým zjavom a srsťou, ktorá nepĺzne. Váži do 5 kg a v kohútiku meria do 30 cm. Je hravý, energický a má skvelý vzťah k deťom.

bišon

Je citlivý na samotu, takže potrebuje dostatok hračiek a zábavy, keď je sám.

Psy vhodné do bytu pre začiatočníkov

Pre začiatočníkov je výber správneho psa do bytu kľúčový. Ideálne plemeno by malo byť nenáročné na údržbu, ľahko cvičiteľné a priateľské.

Pre začiatočníkov je dôležité zvoliť psa, ktorý sa rýchlo učí a nie je príliš aktívny, aby sa predišlo frustráciám z nedostatku skúseností.

mini psy do bytu

Tieto plemená sú ideálne, pretože sú priateľské, oddané a vyžadujú minimálne úpravy, čo znamená, že nový majiteľ sa môže sústrediť na budovanie pevného vzťahu so svojím domácim miláčikom bez nadmerného stresu.

Ako sme už vyššie spomenuli, začiatočníci by mali vyberať psy, ktoré sú ľahko zvládnuteľné a nenáročné na výcvik. Medzi takéto plemená patria:

Francúzsky buldoček

Francúzsky buldoček je malý pes, ktorý váži 8 až 14 kg. Je hravý, miluje spánok a je veľmi prispôsobivý.

Tieto psy sú ideálne pre ľudí, ktorí nechcú psa, ktorý potrebuje veľa pohybu. Sú však náchylné na chrápanie a slintanie.

francúzsky buldoček

Francúzsky buldoček je malé, svalnaté plemeno psa, ktoré sa vyznačuje svojou charakteristickou plochou tvárou, veľkými ušami a kompaktným telom.

Toto plemeno, známe tiež ako „francúzsky buldoček“ alebo „frenchie,“ je obľúbené pre svoju priateľskú a prítulnú povahu, ktorá z neho robí ideálneho spoločníka pre rôzne typy domácností, vrátane tých v mestských prostrediach.

Fyzický vzhľad

Francúzske buldočky majú robustné, krátke telo s hladkou, lesklou srsťou, ktorá sa vyskytuje v rôznych farbách, vrátane plavej, žíhanej, bielej a čiernej.

Ich výrazná tvár s krátkym nosom a veľkými, zaoblenými očami dodáva plemenu unikátny a často rozkošný vzhľad. Uši majú netopierí tvar a sú vysoko nasadené, čo dodáva psovi stále ostražitý výraz.

Povaha a temperament

Francúzske buldočky sú známe svojou priateľskou a hravou povahou.

Sú veľmi oddané svojim majiteľom a dobre sa znášajú s deťmi aj inými zvieratami.

Títo psi sú spoločenskí a radi trávia čas s ľuďmi, čo z nich robí skvelých rodinných spoločníkov. Hoci sú veľmi energickí a hraví, nie sú príliš aktívni a postačí im krátka prechádzka alebo hra v byte.

Starostlivosť a zdravie

Starostlivosť o francúzskeho buldočka je relatívne nenáročná. Ich krátka srsť si vyžaduje pravidelné česanie, aby sa odstránili odumreté chlpy a udržala sa čistota kože.

Kvôli plochej tvári môžu mať tieto psy problémy s dýchaním, najmä v horúcom počasí, preto je dôležité zabezpečiť, aby mali dostatok tieňa a vody.

Francúzske buldočky sú tiež náchylné na problémy s chrbticou a klbami, preto je dôležité venovať pozornosť ich hmotnosti a pohybovým aktivitám.

Výcvik a socializácia

Francúzske buldočky sú inteligentné a ľahko sa učia, avšak môžu byť trochu tvrdohlavé. Dôsledný, ale láskavý výcvik je nevyhnutný na zabezpečenie poslušnosti.

Socializácia od ranného veku je tiež dôležitá, aby sa zabezpečilo, že pes bude dobre vychádzať s ľuďmi a inými zvieratami. Pozitívne posilnenie a trpezlivosť sú kľúčom k úspešnému výcviku tohto plemena.

Zhrnutie

Francúzsky buldoček je skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú milujúceho, lojálneho a zábavného psa, ktorý sa dobre prispôsobí životu v byte.

S náležitou starostlivosťou a pozornosťou tento malý, ale energický pes prinesie svojim majiteľom veľa radosti a šťastia.

Kavalier King Charles Španiel

Kavalier King Charles Španiel je malé plemeno vhodné do bytu. Váži 6 až 8 kg a meria 30 až 33 cm. Je veľmi priateľský, hravý a má rád aktívny pohyb.

kokršpaniel

Je vhodný pre rodiny s deťmi a dokáže byť veľmi prispôsobivý.

Bojové plemená psov: Sú vhodné do bytu?

Bojové plemená psov, ako sú dobermani alebo stafordšírske teriéry, môžu byť tiež vhodné do bytu, ale vyžadujú skúsených majiteľov, ktorí sa venujú ich výcviku a socializácii.

Tieto plemená potrebujú dostatok pohybu a aktivít, aby boli šťastné a spokojné. Preto sú vhodnejšie do rodinného domu.

Ako vybrať vhodné plemeno psa do bytu?

Pri výbere psa do bytu zohľadnite veľkosť bytu, váš životný štýl a čas, ktorý môžete venovať starostlivosti o psa. Malé psy a mini psy do bytu sú často najvhodnejšie, pretože potrebujú menej priestoru.

Psy s vlasmi, ktoré nepĺznu, sú ideálne pre alergikov a udržiavanie čistoty v byte. Nenáročné plemená sú vhodné pre začiatočníkov, zatiaľ čo aktívne plemená si vyžadujú viac času a energie.

Chov psa v byte môže byť výzvou, ale s správnym výberom plemena a patričnou starostlivosťou môže byť váš štvornohý priateľ šťastný a spokojný.

4.9/5 - (11 votes)

Najnovšie články

Podobné články