Náhrada vajíčok v kuchyni: Tipy pre vás

Intolerancia na vajcia sa stala jednou z bežných alergií v dnešnej dobe. Ale čo ak vám povedzali, že nahradiť vajíčka v kuchyni nie je taký veľký problém, ako by ste si mohli myslieť?

Náhrady vajec v kuchyni: Tipy pre vás

Ak sa vám vajcia vyhýbajú z dôvodu intolerancie alebo z osobných dôvodov ako vegánstvo, máme pre vás niekoľko skvelých náhrad.

Zvlhčenie výrobku

 1. Banán: Ideálny pre koláče, chlebíky a placinky. No pozor, jeho intenzívna chuť môže ovplyvniť výsledný produkt. 1/2 banánu = 1 vajce.
 2. Jablkový kompót/Ovocné pyré: Skvelý do varenia aj pečenia, ale zase pozor na chuť konečného produktu. Môže zmeniť textúru a hustotu. 1/3 šálky pyré = 1 vajce alebo 1/4 pyré + 1 lyžička prášku do pečiva pre ľahké cesto.
 3. Tekvica: Hodí sa do placiek, nesladkých koláčov a chleba. Vplyv na chuť a arómu je nevyhnutný. 1/3 šálky tekvice = 1 vajce.
 4. Tofu kyslá smotana: Vhodný do chlebov, placiek, koláčov a palaciniek. Ideálny pre vegánsku kuchyňu. 1/3 šálky = 1 vajce.

Zvlhčenie výrobku s malým množstvom tekutín

V prípade, že vajcia slúžia na zvlhčenie výrobku s malým množstvom tekutín, musíme si uvedomiť ich funkciu ako spojovadla.

 1. Jedlá sóda/Prášok do pečiva: Tieto látky spolu s kyselinami v recepte zabezpečujú kysnutie cesta. Môžu nahradiť vajcia. 1 polievková lyžica octu + 1 lyžička jedlej sódy = 1 vajce, alebo 2 polievkové lyžice vody + 1 polievková lyžica oleja + 1 lyžička prášku do pečiva = 1 vajce.
 2. Agar prášok: Vynikajúca náhrada pre váječný bielok. 1 polievková lyžica agarového prášku + 1 polievková lyžica vody = 1 váječný bielok.
 3. Plechovka limonády: Alternatíva pre recepty s 3 alebo viac vajcami. Má výrazný vplyv na chuť a textúru.

Kysnutie

 1. Jedlá sóda/Prášok do pečiva: Reagujú s kyselinami v recepte a spôsobujú kysnutie cesta. 1 polievková lyžica octu + 1 lyžička jedlej sódy = 1 vajce, alebo 2 polievkové lyžice vody + 1 polievková lyžica oleja + 1 lyžička prášku do pečiva = 1 vajce.
 2. Agar prášok: Skvelý náhradník pre váječný bielok. 1 polievková lyžica agarového prášku + 1 polievková lyžica vody = 1 vajce.
 3. Plechovka limonády: Výber pre recepty s viacerými vajcami. Výrazne mení chuť a textúru.

Spojivá/Väzby

 1. Chia/Ľanové semienka: Vytvoria hustú, gélovú konzistenciu po namočení. 1 polievková lyžica pomletých semienok + 3 polievkové lyžice vody = 1 vajce.
 2. Kukuričný škrob: Okrem spojenia má aj zahusťovaciu úlohu. 2 polievkové lyžice škrobu + 2 polievkové lyžice vody = 1 vajce.
 3. Strúhané zemiaky: Hodí sa do slaných jedál. 2 – 3 polievkové lyžice strúhaných surových zemiakov = 1 vajce.
 4. Varená ryža: Rozmixovaná do hladka, ideálna do krémových polievok. 2 – 3 polievkové lyžice varenej ryže = 1 vajce.
 5. Strúhanka a ovsené vločky: Výborné pre pečenie sušienok. 2 – 3 polievkové lyžice strúhanky alebo ovsených vločiek = 1 vajce.
 6. Želatína/Agar prášok: Skvelé pre váječný bielok, neovplyvňujú chuť. 1 polievková lyžica želatíny + 3 polievkové lyžice teplej vody, alebo 1 polievková lyžica agarového prášku + 1 polievková lyžica vody = 1 vajce.

Pre dosiahnutie emulzie:

 1. Mäkký tofu syr: Vytvára emulziu a zabezpečuje hladkú textúru. 1 polievková lyžica rozmixovaného tofu syra = 1 vajce.
 2. Chia a ľanové semienka: Pri vhodnom spracovaní zabezpečia spojenie.

Pre chuť a textúru:

 1. Kupované náhrady vajec: Vhodné pre rôzne recepty, treba sledovať zloženie. Postupujte podľa pokynov na obale.
 2. Tofu: Vytvára textúru, chuť vajec v receptoch.
 3. Kurkuma: Použite na získanie farby podobnej vajíčkam.

Keď vajcia nie sú nevyhnutné:

V receptoch, kde vajcia slúžia len ako glazúra, ich môžete bezpečne vynechať.

Experimentujte a objavujte nové chutné náhrady

Každý recept je iný, a preto môže byť potrebné trochu experimentovať, aby ste dosiahli želaný výsledok. Ale s týmito náhradami vajec môžete stále pripraviť chutné a zdravé jedlá bez obmedzení. Buďte kreatívni v kuchyni a objavte nové chute a textúry, ktoré vám tieto náhrady môžu ponúknuť. S touto bohatou paletou náhrad nemusíte nikdy opäť túžiť po vajciach. Zdravé a chutné stravovanie je stále na dosah ruky.

4.6/5 - (10 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najnovšie články

Podobné články