Najlepší (najlacnejší) internet na doma (porovnanie)

Internet obrátil našu existenciu hore nohami. S internetom máme pocit, že svet je v našich rukách a snáď už ani neexistuje domácnosť, ktorá by nemala aj „internet na doma“ a to aj navyše k mobilným službám členov rodiny.

 

Objednať si pizzu, kúpiť televízor, podeliť sa o chvíľu s priateľom, poslať obrázok cez instant messaging. Stačí kliknutie alebo dve na to, aby sme si prečítali noviny a otvorili akýkoľvek spravodajský zdroj z ľubovoľného miesta na svete, aktualizovaný do poslednej minúty.

Je už ťažké predstaviť si svet bez internetu

Okrem online sociálnych médií, videí s mačkami, online bankovníctva a domácich úloh „poháňaných“ Wikipédiou, podporuje finančné transakcie aj ekonomické aktivity na celom svete. Bez neho by letecké spoločnosti, banky a akciové trhy neboli schopné v reálnom čase koordinovať svoje globálne alebo – v mnohých prípadoch – národné a miestne interakcie.

Internet na doma ponúka na Slovensku množstvo operátorov. Ktorý je najlepší? Žeby najlacnejší? Aj to sa pokúsime zistiť v dnešnom článku.

Čo je to internet?

Internet je globálna sieť, ktorá spája miliardy počítačov na celom svete medzi sebou navzájom a so sieťou World Wide Web. Používa štandardnú sadu internetových protokolov (TCP/IP) na pripojenie miliárd používateľov počítačov na celom svete. Nastavuje sa pomocou káblov, ako sú optické vlákna a iné bezdrôtové a sieťové technológie. V súčasnosti je internet najrýchlejším prostriedkom na odosielanie alebo výmenu informácií a údajov medzi počítačmi na celom svete.

Zemeguľa a prepojenie internetu

Samotný internet sa postupom času transformoval. Vo svojich začiatkoch – ktoré sú z historického hľadiska ešte relatívne nedávne – to bola statická sieť navrhnutá na prepravu malého „nákladu“ bajtov alebo krátkej správy medzi dvoma terminálmi; išlo o úložisko informácií, kde bol obsah zverejňovaný a udržiavaný iba odbornými kódermi. Dnes sa však cez tento elektronický leviatan nahráva a sťahuje obrovské množstvo informácií a obsah je do značnej miery náš vlastný, zatiaľ sme všetci komentátormi, vydavateľmi a tvorcami.

World Wide Web – zvyčajne skrátene nazývaný web – je zbierka rôznych webových stránok, ku ktorým máte prístup cez internet. Webová stránka pozostáva zo súvisiaceho textu, obrázkov a iných zdrojov. Webové stránky sa môžu podobať iným formám médií – ako sú články v novinách alebo televízne programy – alebo môžu byť interaktívne spôsobom, ktorý je jedinečný pre počítače.

Účelom webovej stránky môže byť takmer čokoľvek: spravodajská platforma, reklama, online knižnica, fórum na zdieľanie obrázkov alebo praktický magazín ako my!

 

Ako funguje internet?

Internet funguje pomocou klientov a serverov. Zariadenie, ako je laptop, ktoré je pripojené na internet, sa nazýva klient, nie server, pretože nie je priamo pripojené k internetu. Je však nepriamo pripojený k internetu prostredníctvom poskytovateľa internetových služieb (ISP) a identifikuje sa pomocou adresy IP, čo je reťazec čísel.

Rovnako ako máte adresu svojho domova, ktorá jedinečne identifikuje váš domov, IP adresa funguje ako dodacia adresa vášho zariadenia. IP adresu poskytuje váš ISP a môžete vidieť, akú IP adresu váš ISP pridelil vášmu systému.

Server je veľký počítač, ktorý ukladá webové stránky. Má aj IP adresu. Miesto, kde je uložený veľký počet serverov, sa nazýva dátové centrum. Server prijíma požiadavky odoslané klientom cez prehliadač cez sieť (internet) a zodpovedajúcim spôsobom odpovedá.

Na prístup na internet potrebujeme názov domény, ktorý predstavuje číslo IP adresy, t.j. každej IP adrese je pridelený názov domény. Napríklad youtube.com, facebook.com, paypal.com sa používajú na znázornenie IP adries.

Doménové mená sú vytvorené, pretože je pre človeka ťažké zapamätať si dlhý reťazec čísel. Internet však nerozumie názvu domény, rozumie IP adrese, takže keď zadáte názov domény do vyhľadávacieho panela prehliadača, internet musí získať IP adresy tohto názvu domény z obrovského „telefónneho“ zoznamu, ktorý je známy ako DNS (Domain Name Server).

Internet na doma - Mladý pár surfujúci po internete

Keď zapnete počítač…

Do vyhľadávacieho panela prehliadača zadáte názov domény, váš prehliadač odošle serveru DNS požiadavku na získanie príslušnej adresy IP. Po získaní IP adresy prehliadač prepošle požiadavku na príslušný server.

Keď server dostane požiadavku na poskytnutie informácií o konkrétnej webovej stránke, dáta začnú prúdiť. Dáta sa prenášajú cez optické káble v digitálnom formáte alebo vo forme svetelných impulzov. Keďže servery sú umiestnené na vzdialených miestach, údaje môžu musieť prejsť tisíce kilometrov cez optický kábel, aby sa dostali do vášho počítača.

Optické vlákno je pripojené k smerovaču, ktorý premieňa svetelné signály na elektrické signály. Tieto elektrické signály sa prenášajú do vášho notebooku pomocou ethernetového kábla. Požadované informácie tak dostanete cez internet, čo je vlastne kábel, ktorý vás spája so serverom.

Okrem toho, ak používate bezdrôtový internet na doma pomocou wifi alebo mobilných dát, signály z optického kábla sa najskôr odošlú do mobilnej veže. Odtiaľ sa dostanú do vášho zariadenia vo forme elektromagnetických vĺn.

Internet spravuje ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) so sídlom v USA. Spravuje prideľovanie IP adries, registráciu názvu domény atď.

To, čo začalo ako prevažne technický a obmedzený vesmír pre určité skupiny používateľov, sa stalo jedným z najdôležitejších médií konca 20. a začiatku 21. storočia.

Internet je v súčasnosti rovnako živou skúsenosťou, ako aj nástrojom na vykonávanie konkrétnych úloh. Ponúka možnosť vytvorenia prostredia alebo virtuálnej reality, v ktorej môžu jednotlivci pracovať, spoločensky interagovať s ostatnými a možno aj žiť svoj život.

Internet na doma - muž používajúci internet

Najlepší internet na doma

Pre dokonalý zážitok z internetového pripojenia, potrebujete nájsť najlepšiu internetovú službu, poskytovateľa. Bez spoľahlivého poskytovateľa internetových služieb sa môže stať vaša skúsenosť s internetom frustrujúcou.

Každý z nás sa niekedy v živote stretol s nepríjemne nízkou rýchlosťou sťahovania súborov a ukladania videí do vyrovnávacej pamäte. Aby ste sa vyhli takémuto zážitku, skúsme nájsť spoločne najlepší internet na doma a zistiť, ktoré vlastnosti sú pre kvalitné pripojenie kľúčové.

Neobmedzený internet na doma ponúka na Slovensku množstvo operátorov. Tu sú aspoň niektoré z nich:

 • Telekom
 • Orange
 • 4ka
 • UPC
 • Antik
 • O2
 • Slovanet
 • Konfernet
 • Vnet
 • Kinet
 • Pnet

Internet na doma – porovnanie

Porovnávať budeme tie známejšie, pričom si budeme všímať rýchlosť internetu, resp. rýchlosť sťahovania dát, aktuálnu cenu, ale aj plus bonusy, ktoré jednotlivé spoločnosti ponúkajú.

1. Internet na doma Antik

Spoločnosť Antik sa v našom pomyselnom rebríčku dostala na prvé miesto, pretože ponúka najvyššiu rýchlosť sťahovania – až 146,25 Mb/s a nehrozí tu ani neúspešné odosielanie správ alebo dlhé načítavanie.

Navyše je služba internetu bez viazanosti a mesačne vás v čase písania článku vyjde 17,92 euro.

Antik okrem optického internetu ponúka aj bezdrôtový internet na doma:

Ponuka Antik
zdroj: antik.sk

Pokrytie vlastnou optickou sieťou zahŕňa 22 miest a viac ako 130 obcí Slovenska, vrátane Bratislavy.

Pokrytie Antik
zdroj: antik.sk

2. UPC internet na doma

O niečo málo za Antik zaostáva rýchlosť sťahovania internetu od UPC – 140,77 Mb/s.

Aktuálne má UPC v ponuke nasledujúce balíky:

S viazanosťou 24 mesiacov

Ponuka UPC
zdroj: upc.sk

A bez viazanosti

Ponuka UPC
zdroj: upc.sk

Cena najlacnejšieho balíka začína na 9,90 euro.

UPC teraz ku svojim internetovým balíkom pripája ešte aj extra balík benefitov:

 • internet a TV na doma až na pol roka bezplatne
 • stanica HBO na 3 mesiace zadarmo
 • zľava na inštaláciu a aktiváciu služieb
 • TV ŠTART so 16 TV stanicami v cene
 • antivírus ESET v cene balíka

 

3. Orange internet na doma

Orange ako prvý priniesol na Slovensko tzv. bezpečný internet na doma. V praxi to znamená, že ešte skôr, ako sa dostane k vašim dverám, musí prejsť previerkou. Každá stránka, ktorú chcete otvoriť absolvuje bleskový „audit“ a keď je v poriadku, dostane sa do vášho zariadenia.

Operátor aktuálne ponúka tieto internetové balíky na doma:

Internet na doma Orange
zdroj: orange.sk

Ide o internetové balíky s viazanosťou na 24 mesiacov, počas ktorých vám Orange ponúka 2 eurovú zľavu z mesačnej ceny. Samozrejme balíky si môžete objednať aj bez viazanosti.

4. 4ka internet na doma

V roku 2021 to bola 4ka, ktorá predstavila Slovensku novú službu – 5G internet na doma. Ako už samotný názov napovedá, na poskytovanie domáceho fixného pripojenia do internetu používala 5G 40 MHz pásme na frekvencii 3,7 GHz a bola priamym nástupcom služby LTE internet na doma.

4ka ponúka svojim zákazníkom dva programy Internetu S a M a to už od 11 EUR mesačne. Už od 16 EUR (pri 24 mes. viazanosti) si môžete zvoliť aj kombináciu internetu so 4 verziami TV služby v balíku DUO.

Internet na doma 4ka
zdroj: 4ka.sk

Sieť 4ky využíva frekvenčné pásma špeciálne vyhradené len pre spoločnosť 4ka, ktoré na rozdiel od zdieľaných verejných pásiem garantujú ochranu proti rušeniu tretími stranami a tým aj vysokú kvalitu služieb.

5. Internet na doma Telekom

Obľúbený Magio Internet od Telekomu môže už 52% Slovenska využívať v najrýchlejšej 5G sieti. 5G ponúka oproti svojmu predchodcovi 4G signifikantné zvýšenie rýchlostí a súčasne zníženie doby odozvy.

V ponuke tohto operátora nájdeme aktuálne nasledujúce možnosti internetu na doma:

Internet na doma Telekom
zdroj: telekom.sk

Všetky balíky sú s podmienkou 24 mesačnej viazanosti. Ak si k Magio Internetu vezmete aj Televíziu, v rámci tzv. „ Chytrého balíka“, umožní vám to ušetriť cca 20% mesačných poplatkov. Aj v tomto prípade hovoríme o 24 mesačnej viazanosti.

Magio internet na doma ponúka ku svojim balíkom ešte tieto extra bonusy navyše:

 • zľava do 40 € na nové zariadenie pri predĺžení služby
 • záložný internet v mobile, pre prípad keby „vypadol“ pevný
 • 10+ TV staníc so 7-dňovým archívom do mobilu
 • surfovanie bez obmedzení

6. O2 internet na doma

Operátor O2 hlási pokrytie až 97% Slovenska a ponúka neobmedzený objem dát a rýchlosť až do 1000 Mbps.

U O2 si môžete vybrať zo štyroch balíkov internetu na doma:

 • Biely O2 LTE internet na doma – využíva 4G LTE sieť, rýchlosť prenosu je 15 Mbps download a 2 Mbps upload.
 • Modrý O2 internet na doma má rovnakú rýchlosť prenosu aj cenu ako Biely, líši sa však tým, že využíva supermodernú LTE TDD sieť, podobne ako nasledujúce dva balíky.
 • Strieborný O2 internet na doma (30 Mbps – download a 5 Mbps – upload)
 • Zlatý O2 internet na doma (128 Mbps – download a 10 Mbps – upload).

Dostupnosť balíkov vo vašej lokalite si môžete spolu s cenami overiť tu.

Všetky balíky O2 sú bez viazanosti a navyše, operátor ponúka novým zákazníkom vykúpenie z viazanosti u iného operátora do výšky 120 eur.

5G globálna sieť

Najlacnejší internet na doma?

V prvom rade si treba zodpovedať jednu otázku: „Chcete lacný internet, alebo kvalitný internet?“ Pretože najlacnejší ani náhodou neznamená najlepší.

Odporúčame vám v prvom rade zvážiť vaše potreby a požiadavky na kvalitu pripojenia a nerozhodovať sa na základe najnižšej ceny.

Aby ste sa vyhli rozhorčujúcemu zážitku zo zle zvoleného, hoci lacného internetu, zamerajte svoju pozornosť na nasledujúce faktory a spravte si porovnanie jednotlivých poskytovateľov.

Hľadajte vysokorýchlostné dáta

Čím rýchlejšie je vaše internetové pripojenie, tým lepšie, a to platí najmä vtedy, ak ste jedným z rastúceho počtu „home office“ pracovníkov – zamestnancov, freelancerov aj majiteľov firiem.

Keď pracujete z domu, musíte podávať výkon rovnako dobre vaši kolegovia v kancelárii. Pomalé internetové pripojenie znamená nižšiu produktivitu z dôvodu času stráveného čakaním na stiahnutie a odovzdanie informácií.

Šírka pásma

Je ďalším faktorom, ktorý treba brať do úvahy pri hľadaní prémiovej internetovej služby.
Šírka pásma je miera rýchlosti prenosu údajov vzhľadom na čas, t. j. koľko údajov sa má preniesť za určitý čas konkrétnym internetovým pripojením.

Závisí to od toho, koľko ľudí používa internetové pripojenie. Jediný používateľ si ľahko vystačí s pripojením s nízkou šírkou pásma. Naproti tomu rodina s väčším počtom ľudí vyžaduje širokopásmové pripojenie.
Keď máte početnú rodinu, hľadajte ponuku, ktorý naplní potreby všetkých jej členov.

Skontrolujte zmluvné podmienky aj ceny balíkov

 • Poskytovatelia internetových služieb ponúkajú zmluvy s viazanosťou, alebo bez viazanosti. Vyberajte si podľa toho, čo vám vyhovuje. Za zmluvy bez viazanosti budete platiť pravdepodobne vyššie mesačné poplatky.
 • Pokiaľ ide o inštaláciu, niektorí poskytovatelia to robia bez akýchkoľvek dodatočných poplatkov, zatiaľ čo iní vám účtujú za vybavenie aj za inštaláciu.
 • Od poskytovateľov internetových služieb nemôžete očakávať bezplatné služby. Aj keď sa možno nejaká ponuka zdá lacnejšia, môže mať nejaké skryté poplatky, ktoré ju predražujú. Spoľahlivý a dobrý poskytovateľ služieb internetového pripojenia bude vždy udržiavať svoju cenovú politiku transparentnú.
  Je lepšie držať sa operátorov, ktorí ponúkajú transparentný cenník spolu s uvedením dodatočných poplatkov, napr. za zariadenie a poplatky za inštaláciu.

Laptop s ikonou Wifi

Porovnajte špeciálne akcie a ďalšie bonusy

Niektorí operátori ponúkajú bezplatný router; iní vyžadujú, aby ste si vybavenie kúpili. Niektorí  zas ponúkajú k svojim internetovým balíkom aj bezplatné online zálohovacie služby, predplatné antivírusových programov a ďalšie extra.

Do porovnania zahrňte aj náklady na ďalší potrebný hardvér, softvér a služby.

Zákaznícky servis

Internet nie je len o rýchlosti a šírke pásma, sú prípady, keď váš super rýchly internet vypadne a vy ste uviaznutí uprostred termínovanej práce alebo hry.

Efektívna zákaznícka podpora je veľmi dôležitá. Poskytovateľ internetových služieb s proaktívnou zákazníckou podporou je nevyhnutný na zmiernenie frustrácie v prípade, že počas práce narazíte na neočakávaný výpadok.

Záverom

Keďže svet sa mení na virtuálny a takmer všetko sa deje online, musíme držať krok so zmenami. Najkritickejšie miesto v tomto trende získal internet. Od obyčajného prehliadania a používania sociálnych médií až po prácu, ktorá nás živí ani jedna životná cesta nie je zbavená potreby internetu.

A hoci trh ponúka rôzne alternatívy, nie všetky majú rovnaké charakteristiky. Analyzujte dostupné možnosti, analyzujte svoje potreby a nerozhodujte primárne na základe ceny.

Zdroje informácií:

5/5 - (2 votes)

Najnovšie články

Podobné články